Hroznový olej - „zdravé jedlo“, ktoré vôbec nie je zdravé

Posledná úprava 12.04.2023

Tak ako pri iných rôznych zaručene zdravých potravinách, aj hroznový olej, teda olej z hroznových jadierok, pravdepodobne nebude natoľko zdravý, aby ľudia prepadali ošiaľu. Tvrdenia o prospešnosti jeho konzumácie totiž vôbec nie sú podložené výskumom.

Vďaka vysokému obsahu polynenasýtených tukov a vitamínu E sa predáva ako produkt zdravej výživy. Údajne má všemožné prínosy pre zdravie. Vrátane schopnosti znížiť cholesterol alebo zmierniť riziko srdcových ochorení.

Problémom mnohých takzvaných zdravých potravín a zdravých jedál je fakt, že v skutočnosti vôbec zdravé nie sú. V niektorých prípadoch sú dokonca škodlivé. Pozrime sa preto bližšie na hroznový olej a pokúsme sa oddeliť fakty od fikcie.

Čo je to hroznový olej a ako sa vyrába?

Hroznový olej sa vyrába z hroznových jadierok, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe vína. Výroba takéhoto oleja je vlastne z obchodného hľadiska brilantná myšlienka. Stovky rokov výrobcom vína zostávali tony tohto nepoužiteľného vedľajšieho produktu – jadierok z hrozna. Vďaka pokroku a moderným technológiám sú však teraz schopní extrahovať z týchto jadierok olej...to sa pred rokmi ešte urobiť nedalo.

Hroznový olej a rastlinné oleje všeobecne sa zvyčajne vyrábajú v továrňach, extrahujú sa pomocou priemyselného procesu. Ten zahŕňa vysoké teplo a rôzne chemické látky. Napríklad aj toxické rozpúšťadlo hexán.

„Zdravšie“ typy rastlinných olejov sú takzvané „za studena lisované oleje“. Je to oveľa prirodzenejší spôsob, ako z rastlín či semienok olej vyextrahovať. [1] Ak na oleji nie je presne uvedené, ako bol vyrobený, môžete predpokladať, že bol extrahovaný za použitia hexánu.

Hroznový olej obsahuje málo výživných látok, ale veľa omega-6 mastných kyselín

Tvrdenia o zdravotných prínosoch hroznového oleja sú založené na údajne vysokých množstvách výživných látok, antioxidantov a polynenasýtených tukov. [2] Ale pozor! Väčšina živín a antioxidantov (vrátane proanthocyanidínu) sa v samotnom hroznovom oleji nenachádzajú. Po tom, čo prešli jadierka intenzívnym chemickým extrakčným procesom, väčšina dobrých látok bola odfiltrovaná. Jediná živina, ktorá v oleji zostane v určitom významnom množstve, je vitamín E. Polievková lyžica oleja obsahuje 3,9 mg vitamínu E, čo je 19% odporúčanej dennej dávky. Ak ho však vezmeme kalóriu po kalórii, nie je hroznový olej významným zdrojom vitamínu E.

Inými, oveľa lepšími zdrojmi vitamínu E sú orechy, špenát a rôzne iné. Navyše obsahujú okrem vitamínu E ešte množstvo ďalších prínosných živín.

Zloženie mastných kyselín v hroznovom oleji je nasledovné:

  • nasýtené mastné kyseliny – 10%
  • mononenasýtené mastné kyseliny – 16%
  • polynenasýtené mastné kyseliny – 70%

Obchodníci však rýchlo vypichnú, že ich produkt má iba nízky obsah cholesterolu a „nebezpečných“ nasýtených kyselín. V posledných rokoch sa však začína ukazovať, že nasýtené kyseliny a cholesterol z jedla sú vlastne neškodné. Tvrdenia o upchávaní artérií sú už dnes považované za mýtus.

Jedno z tvrdení o hroznovom oleji je však pravdivé. Hroznový olej obsahuje veľmi veľa polynenasýtených tukov. Treba si však uvedomiť, že existujú dva hlavné druhy polynenasýtených tukov – omega-3 a omega-6. Oba typy potrebuje mať človek v určitej rovnováhe, potom si dokáže zachovať optimálne zdravie. Väčšina ľudí konzumuje príliš málo omega-3 a príliš veľa omega-6. A podľa viacerých štúdií, prílišné množstvo omega-6 vedie k chatrnému zdraviu a vzniku chorôb. A ako sa zistilo, hroznový olej obsahuje hlavne omega-6 mastné kyseliny, teda ten zlý druh. [3] [4] [5]

V niekoľkých prípadoch obsahoval hroznový olej škodlivé hladiny PAH (polycyklických aromatických uhľovodíkov), čo je známy karcinogén.

Ak to teda zhrnieme, na hroznovom oleji nie je zatiaľ nič dobré ani zdravé. Všetky informácie o ňom vyzerajú zatiaľ negatívne.

Vplyv hroznového oleja na zdravie

Nateraz nebol publikovaný žiaden výskum týkajúci sa vplyvu hroznového oleja na človeka. Je však veľmi podobný iným rastlinným olejom – napríklad sójový olej, kukuričný olej či saflorový olej. Zdravotné účinky hroznového oleja budú preto veľmi podobné týmto olejom. Obsah mastných kyselín a živín je totiž podobný. Problémom je, že mnohé štúdie ukazujú, že tieto oleje majú na človeka škodlivý účinok.

Je pravdou, že rastlinné oleje dokážu znížiť LDL cholesterol, v tomto prípade to ale neznamená zníženie rizika ochorenia srdca. Naopak, bolo uskutočnených viacero kontrolovaných testov, kedy spomínané oleje riziko srdcových chorôb u ľudí zvýšili.

Existuje tiež výskum, podľa ktorého množstvo omega-6 v bunkových membránach (a hroznový olej obsahuje veľmi veľa omega-6) pozitívne koreluje s rizikom ochorenia srdca. Existujú tiež štúdie, podľa ktorých výrazný príjem omega-6 zvyšuje zápaly v tele, čím sa potenciálne zvyšuje riziko rôznych druhov chorôb. [6] [7]

Možno teda povedať, že oleje extrahované z jadier rastlín sú extrémne nezdravé. Napriek tomu, čo môžu tvrdiť niektorí ľudia. A hroznový olej obsahuje ešte väčšie množstvá omega-6 mastných kyselín než iné rastlinné oleje.

Je hroznový olej vhodný olej na varenie?

Hroznový olej má vysoký dymový bod (bod zadymenia). Preto sa odporúča ako dobrá voľba pre varenie pri vysokej teplote, napríklad vysmážanie.

Je to však založené na obrovskom omyle. Dymový bod oleja neurčuje, či sa má alebo nemá používať na varenie. Oveľa dôležitejší je počet dvojitých väzieb v molekulách mastných kyselín. Polynenasýtené tuky sú nazývané poly (poly = mnoho), pretože obsahujú mnoho dvojitých väzieb. Tieto dvojité väzby sú reaktívne a pri zahriatí zvyknú reagovať s kyslíkom. Takto vznikajú škodlivé zlúčeniny a voľné radikály. [8] [9] A pretože hroznový olej obsahuje tak neuveriteľne veľa polynenasýtených tukov, je skutočne jedným z najhorších olejov, ktorý môžete použiť na varenie.

Najzdravšie oleje na varenie sú tie, ktoré obsahujú prevažne nasýtené tuky – napríklad maslo alebo kokosový olej. Tieto totiž nemajú dvojité väzby, takže pri zahriatí vzniká menšia pravdepodobnosť, že zreagujú s kyslíkom.

Hroznový olej je prínosný pre vlasy a pleť – ale nemal by sa jesť

Hroznový olej nie je úplne zlý. Je mnoho ľudí, ktorí tvrdia, že je dobrý na hydratáciu vlasov a pleti. Využíva sa aj pri masážach a aromaterapii. Z tohto dôvodu môže byť hroznový olej pri lokálnom použití prínosný.

Ale jesť by ste ho nemali. Na konzumáciu moc zdravý nie je. Obsah vitamínu E nie je nejak ohurujúci, ak sa pozriete na vysoký obsah kalórií. Navyše, väčšina antioxidantov z hroznových jadierok sa do oleja nedostane. Zostáva teda vysoko rafinovaný olej nabitý zápalovými, na škody náchylnými omega-6 mastnými kyselinami, ktorých ľudia získavajú zo stravy už aj tak viac ako dosť. Ak vám teda ide dobré zdravie, oleju z hroznových jadierok sa v kuchyni vyhýbajte.

Zdroje

  • GARAVAGLIA, J. a kol., 2016. Grape Seed Oil Compounds: Biological and Chemical Actions for Health. Nutrition and metabolic insights [online]. Aug, (9), 59-64 [cit. 4.9.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4988453/
  • GROOTVELD, M. a kol., 2001. Health effects of oxidized heated oils [Abstrakt]. Journal of Foodservice [online]. Oct, 13 (1), 41-55 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1745-4506.2001.tb00028.x
  • IRANDOOST, P. a kol., 2013. Does grape seed oil improve inflammation and insulin resistance in overweight or obese women? [Abstrakt]. International journal of food sciences and nutrition [online]. Sep, 64 (6), 706-710 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23506314/
  • MORET, S. a kol., 2000. Processing effects on the polyaromatic hydrocarbon content of grapeseed oil [Abstrakt]. Journal of the American Oil Chemists´ Society [online]. Dec, 77 (12), 1289-1292 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11746-000-0203-5
  • NG, C.Y. a kol., 2014. Heated vegetable oils and cardiovascular disease risk factors [Abstrakt]. Vascular pharmacology [online]. Apr, 61 (1), 1-9 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24632108
  • PATTERSON, E. a kol., 2012. Health implications of high dietary omega-6 polyunsaturated Fatty acids. Journal of nutrition and metabolism [online]. 539426 [cit. 4.9.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3335257/
  • RUSSO, G.L., 2009. Dietary n-6 and n-3 polyunsaturated fatty acids: from biochemistry to clinical implications in cardiovascular prevention [Abstrakt]. Biochemical pharmacology [online]. Mar, 77 (6), 937-946 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19022225
  • SICAIRE, A.G. a kol., 2015. Alternative bio-based solvents for extraction of fat and oils: solubility prediction, global yield, extraction kinetics, chemical composition and cost of manufacturing. International journal of molecular sciences [online]. Apr, 16 (4), 8430-8453 [cit. 4.9.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425090/
  • SU, H. a kol., 2017. Dietary linoleic acid intake and blood inflammatory markers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trial [Abstrakt]. Food and function [online]. Sep, 8 (9), 3091-3103 [cit. 4.10.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28752873
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy