Už nemusíte vyzerať unavene! Uľavte opuchnutým očiam

Posledná úprava 30.11.2022

Môže byť skľučujúce, ak sa pri chystaní na dôležitú udalosť pozriete do zrkadla a zbadáte, ako na vás hľadia unavené, opuchnuté oči.

Či už ste alebo nie ste unavený, pravdepodobne nebudete chcieť, aby to na vás bolo vidieť. Čo môžete urobiť, aby ste uľavili unaveným očiam a opuch zmiernili? Tu je zopár tipov.

Prečo mávate opuchnuté oči?

Opuchnuté oči môžu niektorí ľudia považovať za problém kože, pretože tam sa prejavujú. V skutočnosti ale ide o niečo, čo sa deje pod kožou. Oblasť očí je jednou z najcitlivejších a najtenších miest na našej pokožke. Preto nám toho dokáže veľa prezradiť o veciach, ktoré sa dejú vo vnútri.

Opuchnuté oči sú vlastne druhom opuchu (edému), alebo zadržiavania vody, ktoré sa prejavuje pod očami a môže byť spôsobené mnohými rôznymi vecami.

Zobudiť sa s opuchnutými očami je úplne bežné, pretože ste niekoľko hodín v horizontálnej polohe. Takže sa pod očami usadí nadbytočná voda.

Nekvalitný alebo nedostatočný spánok je jedným z dôvodov pre opuchnuté oči. Nie je však jediný. Alergie, problémy s nosnými dutinami, prach a znečistenie môžu zhoršiť zápal a zadržiavanie vody v okolí očí. Tiež cigaretový dym, prílišné teplo alebo chlad z klimatizácie a namáhanie očí (vrátane čítania po tme, celodenného pozerania do monitora, zdržovania sa medzi príliš jasnými svetlami). To všetko oči zavodňuje!

Niektoré lieky môžu spôsobiť, že sa objavia opuchy pod očami. Tieto lieky totiž vplývajú na prirodzenú rovnováhu vody v tele. Sú zodpovedné za dehydratáciu aj zadržiavanie vody.

Dehydratácia ako príčina opuchnutých očí si protirečí. Ale môže to byť pravda. Pretože keď sme dehydrovaný, začínajú naše telá uchovávať vodu, ktorú máme a očné jamky sú miestom, kde možno nejakú vodu navyše zadržiavať.

Kolísanie telesných hormónov, cukru v krvi, alebo hemoglobínu môžu tiež prispievať k opuchnutým očiam. Naše telá sú súborom systémov, ktoré pracujú spoločne a sú všetky vyživované rovnako prostredníctvom krvi. Pokiaľ ide o zadržiavanie a odbúravanie vody, je to práca pre obličky. S jej pomocou očisťujú krv od toxínov a pomáhajú udržiavať vyvážené hladiny. Kolísanie telesných chemických hodnôt má vplyv na obličky, čo následne ovplyvňuje rovnováhu vody a môže spôsobiť opuchnuté oči.

Ako starneme, je pre oči čoraz ťažšie prispôsobovať sa všetkým okolnostiam. To znamená, že nám môžu začať opúchať oči, a to častejšie než zvyčajne. Ak k tomu pridáme fakt, že sa s pribúdajúcim vekom koža okolo očí oslabuje a stenčuje, je samozrejmé, že sa nám zdajú opuchy oveľa výraznejšie.

Tipy ako sa zbaviť trápenia s opuchnutými očami

Ak mávate pravidelne opuchnuté oči, mali by ste ísť k lekárovi. Uistite sa, že nemáte iný zdravotný problém.

Tu je top desať tipov na zmiernenie opuchu, budete tak vyzerať sviežejšie a menej unavene.

Pite veľa vody

Skúste vypiť hneď ráno citrónovú vodu a pite ju aj počas dňa. Je to osviežujúce a pomôže vám hydratovať vás. Dehydratácia je jednou z hlavných príčin opuchnutých očí.

Ružová voda

Ruža prirodzene upokojuje. Ak máte opuchnuté oči, namočte dva bavlnené tampóny do ružovej vody, potom ich zabaľte do plastového obalu a nechajte ich na 20 minút schladiť. Odstráňte plast a tampóny si dajte na 5 až 10 minút na oči. Druhou možnosťou je namočiť tampóny do schladenej ružovej vody. Takto ich môžete použiť ihneď.

Uhorkové plátky

Skutočne fungujú! Kombinácia chladivého efektu, vitamínu C a kyselina kávová v zelenine pomáha upokojiť pokožku. Jednoducho nakrájajte uhorky na plátky a položte si ich na oči na 5 až 10 minút. Môžete vyskúšať aj chladené čajové vrecká. Tie pomôžu utiahnuť a napnúť pokožku pri kútikoch očí. Ďalšou dobrou alternatívou sú nakrájané chladené jahody. Obsahujú prirodzené alfa hydroxykyseliny, ktoré pomáhajú vyhladiť pleť a zároveň zmierniť opuchy.

Vyhýbajte sa umelým sladidlám

Sladidlá ako aspartám a sacharín môžu podľa niektorých štúdií potenciálne spôsobovať zadržiavanie vody. Ak mávate pravidelne opuchnuté oči, skúste obmedziť sladené nápoje, mohlo by to pomôcť.

Noste slnečné okuliare

Nielenže chránia oči pred poškodením od UV žiarenia, dokážu ich ochrániť aj pred prudkým slnečným svetlom, vetrom, prachom a rôznymi inými vplyvmi prostredia, ktoré môžu spôsobiť opuchy očí.

Nechajte si skontrolovať štítnu žľazu

Ľudia, ktorí majú neustále opuchnuté oči, môžu mať problémy so štítnou žľazou. Obráťte sa na lekára, nesprávnu činnosť štítnej žľazy odhalí jednoduchý krvný test.

Máte dostatok železa?

Nedostatok železa, teda anémia, je ďalším dôvodom zadržiavania tekutín. Nechajte si skontrolovať jeho hladiny. Väčšina žien po menopauze nepotrebuje viac železa, ak ale máte pred menopauzou, môže byť nedostatok železa faktorom zodpovedným za opuchnuté oči.

Vaječné bielka

Našľahajte bielka natuho, pridajte jednu alebo dve kvapky hamamelu virgínskeho a naneste štetčekom okolo očí. Nechajte 5 až 10 minút pôsobiť. Mali by ste pociťovať jemné pnutie. Keď zmes zmyjete, mali by vaše oči vyzerať oveľa lepšie.

Vyhýbajte sa slaným drobnostiam

Sodík povzbudzuje zadržiavanie vody, takže ak si po obede všimnete, že máte opuchnuté oči, zamyslite sa, či si skutočne dáte to vrecúško zemiakových čipsov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac