Domov / / / Diabolské folikuly - čo robiť...

Diabolské folikuly - čo robiť s vypadávaním vlasov u mužov?

Posledná úprava 09.07.2019

Patríte k tým 70% mužov, ktorí trpia na mužské vzorové vypadávanie vlasov? Chcete plešatenie zastaviť, dokonca zvrátiť? Uvarte si šálku horčičného oleja spolu so štyrmi polievkovými lyžicami henových lístkov, vychlaďte a potom si túto zmes vmasírujte do plešatejúcich častí hlavy, a to denne. Alebo ešte lepšie, urobte si pastu z medu, piva a varenej pšenice a jemne ju naaplikujte na vlasovú pokožku. Alebo si potrite hlavu husím trusom, tak, ako to robili Vikingovia. Podľa niektorých ľudí to prinavráti vašej hrive lesk, pevnosť a hustotu.

Znie to bláznivo? Nie pre každého. Hlava plná vlasov sa spája so silou, mužnosťou, mladosťou a mocou. Muži sa neodvážia otvorene hovoriť o pocitoch a svojich reakciách na plešatenie. No majú ich. Frustrácia, depresie, strata sebaúcty, stiahnutie sa zo spoločenského života, dokonca samovražda. Nie je to iba o vzhľade, aj keď je to určite dôležitá súčasť problému. Ide tu o stratu kontroly, plynutie času a smrteľnosť.

Ak muž prichádza o vlasy, môže to mať naňho devastačný vplyv. Väčšina by urobila čokoľvek, aby zastavila plešatenie. Muži by radšej znovu nechali narásť svoje vlasy, než by schudli. Ak plešatejúcemu poviete, že mu vlasy nevypadnú, ak denne odbehne 10 kilometrov a bude dodržiavať špeciálnu diétu, urobí to. Muž s nadváhou? Možno. Vlasy sú jednoducho niečo celkom iné.

Muži s rednúcimi vlasmi podľa vlastných skúseností tvrdia, že ženy idú na rande radšej s tým, kto má všetky vlasy. Na túto tému sa dokonca uskutočnil online experiment. Na zoznamku boli vystavené dve fotografie s identickým popisom toho istého muža. Jedna fotografia bola ale digitálne upravená, muž na nej mal redší porast na hlave. Na druhej fotke mal muž pevné, husté vlasy. Na profil s hustými vlasmi prišlo od žien päťnásobne viac reakcií.

Odborníci sa stretli s rôznymi metódami, radami starých mám a babskými receptami, ktoré mali zastaviť padanie vlasov. Muži viseli dolu hlavou, aby zapôsobila gravitácia. Vtierali si do vlasovej pokožky kajenské korenie. Balili si hlavy do vrelých uterákov, aby vysušili maz z mazových žliaz, pretože sa dopočuli, že nahromadený maz pod kožou môže zničiť vlasové folikuly.

Nič z toho samozrejme nefungovalo. Existuje neuveriteľné množstvo domácich receptov, pokiaľ ide o padanie vlasov. Ak by niektorý z nich skutočne fungoval, boli by toho plné noviny a hlavné správy. Zo zdanlivo nekonečného množstva možností však dokážu plešatosť spomaliť alebo odstrániť iba dve. Mužské vzorové padanie vlasov sa jednoducho vyliečiť nedá. No existujú kúry, ktoré tento proces dokážu spomaliť.

Najpopulárnejšie sú lieky s obsahom minoxidilu a finasteridu. Minoxidil sa aplikuje priamo na pokožku. Väčšina pacientov zaznamenala spomalenie padania vlasov. Vypadávanie vlasov sa však po prerušení ošetrovania minoxidilom objaví znovu. Druhá bežná medikácia ošetruje vzorové padanie vlasov finasteridom. Finasterid tlmí produkciu hormónu, ktorý prispieva k mužskému vzorovému padaniu vlasov. Po jeho vysadení vám však vlasy začnú znovu padať. Minoxidil a finasterid patria k dvom najvyužívanejším formám ošetrenia padania vlasov. Nie sú to ale jediné možnosti. Novou a vylepšenou alternatívou k minoxidilu, navyše bez jeho nežiadúcich účinkov, je nanoxidil (aktivátor rastu vlasov s nanoxidilom) a trioxidil (šampón s trioxidilom pre mužov a šampón s trioxidilom pre ženy).

Je však veľmi dôležité, aby ste sa o vašom probléme porozprávali so svojim lekárom. Je dôležité vedieť, či vám vlasy padajú podľa určitej schémy, vzoru, teda či ide skutočne o mužské vzorové padanie vlasov. A či nie je spojené so svrbením, podráždením kože, alebo ďalšími možnými symptómami.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy