Potrebuje vaša pleť sérum?

Posledná úprava 13.01.2022

Čo je to sérum na pleť?

Sérum na tvár je vysoko koncentrovaný, priehľadný gélovitý kozmetický prostriedok, ktorý sa používa na boj proti špecifickým problémom a zameriava sa na oblasť tváre a krku. Molekulárna štruktúra séra je oveľa menšia než štruktúra gélov alebo krémov. Preto dokáže sérum na pleť preniknúť do pokožky rýchlejšie a hlbšie, než produkty, ktoré obsahujú hydratačné prísady. Sú známe tým, že majú ľahkú textúru bez obsahu olejov. Táto dodáva vyššiu koncentráciu vitamínov a antioxidantov než krémy, ktoré sú spájané s olejmi.

Niektoré majú tekutú konzistenciu, niektoré sú skôr gélovité a niektoré sú hybridné.

Prínosy séra na pleť

Pleťové sérum je ťahúňom celej vašej starostlivosti o pleť. V porovnaní s bežným hydratačným krémom alebo pleťovým mliekom vám dodá oveľa výraznejšie plus pri starostlivosti o pokožku.

Aktívne zložky, teda účinné látky, ktoré „odvedú prácu“, sú vo svojej podstate nestabilné zlúčeniny. Sérum na pleť, ktoré je na báze tuku, poskytuje týmto zložkám stabilné prostredie, v ktorom môžu žiť. Je oveľa stabilnejšie, než v tradičnom hydratačnom prípravku. Znamená to, že sa ingrediencie ľahšie premiešajú a je menej pravdepodobné, aby sa dostali von z roztoku. Všetko to dobré sa takto dostane priamo do pokožky.

Ďalšou výhodou je, že s veľkou pravdepodobnosťou získate vyššie percento účinných látok, pokiaľ používate sérum na pleť. Úlohou hydratačného krému je chrániť kožnú bariéru, preto sú prísady riedené zmäkčovadlami, ktoré môžu znížiť účinnosť. Sérum na tvár vám poskytne účinné látky v oveľa koncentrovanejšej forme.

Komu môže sérum na pleť prospieť?

Kvôli svojmu nízkemu obsahu vlahy a koncentrovanej formulácii je sérum na pleť ideálne pre jednotlivcov so špecifickými potrebami v určitých oblastiach tváre. Mnohé z najlepších sér na tvár a krk obsahujú prísady bojujúce proti veku. Napríklad antioxidanty, peptidy a dokonca aj rozjasňovače pleti. Väčšina produktov odporúča naniesť jednu až dve kvapky séra na ošetrovanú oblasť, a to dvakrát denne. Večer a ráno.

Ľudia s mastnou pokožkou zvyčajne zistia, že sérum na tvár dokáže poskytnúť všetky prínosy zdravej pokožky bez pridania olejov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v hydratačných krémoch. Mnohé krémy a hydratačné mlieka obsahujú minerálne oleje či formu ropy určenú na ochranu a hydratáciu kože. Oleje z orechov a semien, ktoré sa zvyčajne pridávajú do krémov a telových mliek, sa z väčšiny sér vynechávajú. Niektoré z najlepších sér na tvár a krk sú navrhnuté na vodnej báze, úplne vylučujú oleje, ktoré môžu upchávať póry a vyvolávať akné. Pre ľudí s mastnou pokožkou to znamená, že môžu využívať benefity produktov na zdokonalenie krásy, ktoré boli pre nich predtým nedosiahnuteľné, a to kvôli nadmernému obsahu olejov. Dnes môžu používať produkty zameriavajúce sa na špecifické problematické oblasti, napríklad miesta s poškodenými kapilárami, stareckými škvrnami a inými bežnými kožnými ochoreniami.

Sérum na pleť môže na prvý pohľad vyzerať ako kúra snov pre ľudí s mastnou pokožkou. Je však možné používať ich aj pri suchej pokožke. Sérum možno používať spolu s hydratačným prípravkom, pokiaľ používate sérum ako prvé, aby mohlo preniknúť do pokožky. Inak, ak by ste nedali sérum priamo na pokožku, by mohli oleje v hydratačnom prípravku vytvoriť bariéru a sérum by zastavili. Rovnako, ak trpíte na extrémne suchú pokožku, mali by ste po umytí tváre počkať 15 minút a až potom naniesť sérum na pleť. Takto neprenikne do pokožky prirýchlo, čo by mohlo vyvolať podráždenie a začervenanie. (pozri tiež sérum na tvár a typy pleti)

Všeobecnou zásadou je, že v prípade kožných problémov vo forme ekzémov alebo ružovky (rosacea), by ste sa mali o používaní séra poradiť so svojím lekárom. Koncentrované zloženie by totiž mohlo tieto ochorenia spustiť alebo zhoršiť.

Typy sér na tvár

Sérum na tvár môže byť zamerané na ošetrenie špecifických problémov na pleti. Môže byť všestranné, ktoré dokáže z každého rožku trošku a sú výborné, pokiaľ vás práve začínajú trápiť prvé príznaky starnutia.

Tu sú niektoré z najpopulárnejších pleťových sér.

Antioxidačné sérum na tvár

Pomáha neutralizovať voľné radikály z prostredia, ktoré spôsobujú fotostarnutie kože („photo-aging“).

Hydratačné sérum na tvár

Aplikuje sa cez deň alebo na noc pod hydratačný krém. Dodávajú extra vrstvu hydratácie prostredníctvom prísad ako je glycerín a kyselina hyaluronová. Pomáhajú upokojiť a skľudniť podráždenú pokožku.

Exfoliačné sérum na tvár

Dáva sa zvyčajne na noc. Ide o nový spôsob ako jemne odstrániť odumreté bunky. Zvyčajne obsahuje kyselinu glykolovú a kyselinu salicylovú.

Sérum na napnutie pleti a odstránenie vrások

Zameriava sa na pokročilejšie príznaky starnutia ako sú línie a ochabnutá koža. Často obsahuje retinol (derivát vitamínu A, ktorý môže zvýšiť citlivosť pleti).

Sérum na rozjasnenie pleti

Tieto sa zameriavajú na vyrovnanie tónu pleti a oslabenie hyperpigmentácie. Môžu obsahovať látky odrážajúce svetlo, čím sa dosiahnu okamžité výsledky. Tiež rozjasňovacie látky či exfolianty na urýchlenie zmiernenia fľakov a škvŕn.

Všestranné sérum na tvár

Najlepšie všestranné séra by vám mali poskytnúť určitý antioxidačný účinok a pomáhať v boji proti prvým príznakom starnutia. Zároveň dodávajú vrstvu hydratácie a pleť okamžite rozžiaria.

Ako používať sérum na pleť

Sérum vždy aplikujte na čistú, suchú pokožku. Mala by to byť prvá vec, ktorú si dáte na tvár po jej očistení. Ak vrstvíte rôzne séra, použite to najviac cielené ako prvé, aby ste si neriedili aktívne látky.

Votrite dve dávky séra do rúk a rozotrite ich po čele, začnite v strede tváre a pokračujte ku krajom. Postup zopakujte aj na nose a na lícach, potom od stredu brady ku stranám.

Počkajte niekoľko minút, kým sa sérum vsiakne, potom naneste hydratačný krém. Ak máte mastnú pokožku, môžete tento krok cez deň vynechať, ale použite aspoň opaľovací krém. Aby ste zo séra vyťažili čo najviac, je dôležité uzamknúť ho niečím, čo ochráni kožnú bariéru.

Ak hydratačný prípravok neobsahuje SPF, mal by byť opaľovací krém poslednou dennou vrstvou. Ak si ho dáte skôr, môže zabrániť účinným látkam z ostatných produktov v tom, aby sa dostali do pokožky.

Nakoniec použite mejkap, ak ho nosíte. Možno ale bude vaša pleť po použití séra natoľko úžasná, že ho vôbec nebudete potrebovať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac