Domov / / Potrebuje vaša pleť sérum?

Potrebuje vaša pleť sérum?

Posledná úprava 30.10.2019

Ak ide o váš šatník, mnohé z vás určite používate vrstvy. Šatka, klobúk a sveter či kabátik. Chránia nás pred nepriazňou počasia a sme vďaka nim pripravení na čokoľvek, čo na nás počasie vrhne.

To isté by sme mali robiť aj s tvárou. Veď ak vrstvíme oblečenie, prečo by sme nemali vrstviť aj kozmetické prípravky na pleť?

Znie to oveľa zložitejšie, než to v skutočnosti je. Vrstvenie prípravkov starostlivosti o pleť pritom môže byť tak jednoduché. Napríklad pridať do svojho kozmetického balíčka aj sérum. Je však vhodné aj pre vás? Prečítajte si, čo musíte vedieť o téme sérum na pleť…

Čo je to sérum?

Slovo „sérum“ znie povedome, z medicíny, ako čosi, pri čom potrebujete injekčné striekačky. Ale to nie je to, ktoré máme na mysli. Hovoríme o prípravku na pleť. O produkte lokálneho ošetrenia, ktorý pokožke efektívne dodáva účinné látky – napríklad antioxidanty, vitamíny a hydratačné prísady. Je to najredší produkt, ktorý budete na pleť aplikovať. Dáva sa na holú kožu a rýchlo do nej preniká. Niektoré majú tekutú konzistenciu, niektoré sú skôr gélovité a niektoré sú hybridné.

Prínosy séra na pleť

Prečo by ste teda mali pridávať do svojej rutiny starostlivosti o pleť ešte ďalší krok? Prečo by ste miesto toho nemohli o niečo dlhšie spať? (Niežeby vám pri aplikácii séra nestačilo pár sekúnd.)

Dôvodom je, že je sérum ťahúňom celej vašej starostlivosti o pleť. V porovnaní s bežným hydratačným krémom alebo pleťovým mliekom vám dodá oveľa výraznejšie plus pri starostlivosti o pokožku.

Aktívne zložky, teda účinné látky, ktoré „odvedú prácu“, sú vo svojej podstate nestabilné zlúčeniny. Sérum na pleť, ktoré je na báze tuku, poskytuje týmto zložkám stabilné prostredie, v ktorom môžu žiť. Je oveľa stabilnejšie, než v tradičnom hydratačnom prípravku. Znamená to, že sa ingrediencie ľahšie premiešajú a je menej pravdepodobné, aby sa dostali von z roztoku. Všetko to dobré sa takto dostane priamo do pokožky.

Ďalšou výhodou je, že s veľkou pravdepodobnosťou získate vyššie percento účinných látok, pokiaľ používate sérum na pleť. Úlohou hydratačného krému je chrániť kožnú bariéru, preto sú prísady riedené zmäkčovadlami, ktoré môžu znížiť účinnosť. Sérum na tvár vám poskytne účinné látky v oveľa koncentrovanejšej forme.

Typy sér na tvár

Sérum na tvár môže byť zamerané na ošetrenie špecifických problémov na pleti. Môže byť všestranné, ktoré dokáže z každého rožku trošku a sú výborné, pokiaľ vás práve začínajú trápiť prvé príznaky starnutia.

Niektorí odborníci dokonca nenamietajú nič proti kombinovaniu rôznych sér. Tu sú niektoré z najpopulárnejších pleťových sér.

Antioxidačné sérum na tvár

Pomáha neutralizovať voľné radikály z prostredia, ktoré spôsobujú fotostarnutie kože („photo-aging“).

Hydratačné sérum na tvár

Aplikuje sa cez deň alebo na noc pod hydratačný krém. Dodávajú extra vrstvu hydratácie prostredníctvom prísad ako je glycerín a kyselina hyaluronová. Pomáhajú upokojiť a skľudniť podráždenú pokožku.

Exfoliačné sérum na tvár

Dáva sa zvyčajne na noc. Ide o nový spôsob ako jemne odstrániť odumreté bunky. Zvyčajne obsahuje kyselinu glykolovú a kyselinu salicylovú.

Sérum na napnutie pleti a odstránenie vrások

Zameriava sa na pokročilejšie príznaky starnutia ako sú línie a ovisnutá koža. Formula obsahuje retinol (derivát vitamínu A, ktorý môže zvýšiť citlivosť pleti).

Sérum na rozjasnenie pleti

Tieto sa zameriavajú na vyrovnanie tónu pleti a oslabenie hyperpigmentácie. Môžu obsahovať látky odrážajúce svetlo, čím sa dosiahnu okamžité výsledky. Tiež rozjasňovacie látky ako kyselina koji, či exfolianty na urýchlenie zmiernenia fľakov a škvŕn.

Všestranné sérum na tvár

Najlepšie všestranné séra by vám mali poskytnúť určitý antioxidačný účinok a pomáhať v boji proti prvým príznakom starnutia. Zároveň dodávajú vrstvu hydratácie a pleť okamžite rozžiaria.

Ako používať sérum na pleť

Krok 1

Sérum vždy aplikujte na čistú, suchú pokožku. Mala by to byť prvá vec, ktorú si dáte na tvár po jej očistení. Ak vrstvíte rôzne séra, použite to najviac cielené ako prvé, aby ste si neriedili aktívne látky.

Votrite dve dávky séra do rúk a rozotrite ich po čele, začnite v strede tváre a pokračujte ku krajom. Postup zopakujte aj na nose a na lícach, potom od stredu brady ku stranám.

Krok 2

Počkajte niekoľko minút, kým sa sérum vsiakne, potom naneste hydratačný krém. Ak máte mastnú pokožku, môžete tento krok cez deň vynechať, ale použite aspoň opaľovací krém. Aby ste zo séra vyťažili čo najviac, je dôležité uzamknúť ho niečím, čo ochráni kožnú bariéru.

Krok 3

Ak hydratačný prípravok neobsahuje SPF, mal by byť opaľovací krém poslednou dennou vrstvou. Ak si ho dáte skôr, môže zabrániť účinným látkam z ostatných produktov v tom, aby sa dostali do pokožky.

Krok 4

Mejkap, ak ho nosíte. Možno bude vaša pleť po použití séra natoľko úžasná, že ho vôbec nebudete potrebovať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac