Sérum na vrásky verzus krém na vrásky – je medzi nimi rozdiel?

Posledná úprava 07.12.2021

Krátka odpoveď na túto otázku je rezolútne „áno“. Medzi týmito dvoma produktami sú určité veľmi dôležité rozdiely. Poznať ich špecifiká je dôležitá súčasť chápania starostlivosti o svoju pleť a svoj vzhľad.

Krém na vrásky a sérum na vrásky má rozdielnu textúru

Krémy na vrásky sú zvyčajne vyrobené na báze oleja. Séra na vrásky sú obvykle na báze vody. Toto je veľmi dôležitý rozdiel, pretože to môže rozhodnúť, či kozmetické výrobky vašu pleť skutočne hydratujú alebo po nich zostane na vašej tvári spúšť.

Niektoré produkty s olejovým základom (nie však všetky) sú „komedogénne“, čo znamená, že upchávajú póry a dráždia vašu pokožku. Ak už tak či tak máte mastnú pleť, môže použitie krému na vrásky na olejovej báze miesto séra na vrásky na vodnej báze vyprovokovať vznik pupienkov a akné. Pleť môže zostať mastná a lesklá.

Produkty na báze vody (s „vodovým základom“), ako napríklad séra, sú oveľa jednoduchšie absorbovateľné pokožkou a aktívne zložky do nej lepšie prenikajú, výsledkom je silnejší účinok. Ak však máte extrémne suchú pokožku, mohlo by mať sérum na báze vody problémy pri presune vyššieho množstva vlahy, ktorú potrebuje vaša pleť.

Sérum na vrásky je ako ostreľovač, krém na vrásky ako ručný granát

Použiť vojenskú terminológiu sa môže zdať pri kozmetických výrobkoch dosť zvláštne. Je to však vhodné prirovnanie. Sérum zvyčajne obsahuje vyššiu koncentráciu aktívnych zložiek než krém. Používa sa cielene na špecifické oblasti či problémy. Napríklad séra na oči sú populárne z toho dôvodu, že sa zameriavajú na vejáriky okolo očí, na opuchy a ovisnutú kožu na citlivých oblastiach pod očami.

Na druhú stranu, krémy sú zvyčajne namiešané tak, aby dodali vlahu celej tvári. Vzhľadom na to, že krému musíte používať viac, vyrábajú sa vo väčších nádobách. Séra sú obvykle balené v malých fľaštičkách. Štítok na zadnej strane nádobky krému na vrásky vás môže inštruovať, že máte po celej tvári rozotrieť krém v množstve veľkosti oriešku. Väčšina sér však vyžaduje iba jednu či dve kvapky, ktoré sa aplikujú na malú plochu.

Séra verzus krémy – poznámka na záver

Ak sa rozhodujete medzi sérom a krémom, nemusí ísť o voľbu buď-alebo. Môžete pokojne skombinovať sérum na vrásky a krém na vrásky pre intenzívnejšiu starostlivosť o pleť. Séra sa zvyčajne aplikujú ako prvé, pretože sa do pokožky rýchlo vstrebú a nezanechávajú po sebe žiadne zvyšky, prípadne iba minimálne. Vlastne môžu pripraviť pokožku tváre na lepšie prijatie pozitívnych účinkov vášho obľúbeného krému proti vráskam. Nakoniec však závisí hlavne na tom, aký konkrétny typ pleti máte a čo bude pre vaše potreby boja proti vráskam najlepšie.

Čítajte ďalej Typy vrások na tvári
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac