Prínosy morského kolagénu

Posledná úprava 09.11.2017

Morský kolagén je vláknitý proteín extrahovaný zo šupín alebo kože rýb žijúcich v slanej vode, vrátane tresky a lososa. V posledných rokoch prebiehali štúdie na zvieratách a klinické štúdie, ktoré zistili, že sa kolagén vyznačuje medicínskymi vlastnosťami, ktoré môžu podporiť zdravotný stav a celkový pocit pohody človeka. Na Ďalekom východe má morský kolagén a produkty z neho široké využitie. V obchodoch so zdravou výživou ho ale čím ďalej, tým častejšie nájdete už aj na Západe. Pred jeho užívaním však konzultujte svoj zámer so svojím lekárom.

Spomaľuje účinky starnutia

Morský kolagén má antioxidačné vlastnosti, ktoré sa využívajú v produktoch starostlivosti o pleť na to, aby zabránili či dokonca opravili poškodenia spôsobené faktormi životného prostredia, ako sú ultrafialové lúče a nízka vlhkosť vzduchu, rovnako aj poškodenia spojené s procesom starnutia. V minulých rokoch prebehol výskum, v ktorom sa vedci snažili preskúmať vplyv morského kolagénu na kožu starnúcich myší. Testované zvieratá, ktorým podávali peptidy morského kolagénu orálne, vykazovali, oproti myšiam v kontrolnej skupine, výrazné zosilnenie epidermy. Vedci tiež udávali prudký nárast v počte a aktivite fibroblastov v koži myší ošetrovaných morským kolagénom. Fibroblasty sú bunky, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v tvorbe nových spojivových tkanív, ako je koža.

Podporuje rast kostí

Iná výskumná skupina vykonala štúdiu na zvieratách, ktorá mala potvrdiť alebo vyvrátiť vplyv peptidov morského kolagénu na vývoj kostí. Sledovali, ako suplementácia peptidov ovplyvňuje rast dlhých kostí u rastúcich potkanov. Vedci používali morský kolagén extrahovaný zo šupín lososa keta. Zamerali sa na vývoj stehennej kosti u testovaných zvierat oboch pohlaví. Závery z výskumu uvádzajú, že výživové doplnky s morským kolagénom výrazne zvyšujú veľkosť, hustotu a tvrdosť stehenných kostí u samcov potkanov. U testovaných samíc boli výsledky menej výrazné. Vedci však odporúčajú vykonať viac a širšie zameraných výskumov, aby sa overil vplyv morského kolagénu na iné zvieratá a na ľudí.

Využíva sa v kozmetike

V kozmetických prípravkoch sa využíva kolagén zo širokého zástupu živočíšnych zdrojov. Napomáha hydratovať a nabobtnať ľudské kožné bunky. Hoci je v kozmetike zo živočíšnych kolagénov stále najvyužívanejší hovädzí a bravčový kolagén, stáva sa morský kolagén stále atraktívnejšou alternatívou. Narastajúce obavy z infekčných agensov, ako je slintačka a krívačka, BSE a vírusové infekcie v hovädzom kolagéne, napomohli urýchliť preorientovanie sa na morský kolagén.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy