5 tipov pre správnu každodennú detoxikáciu

Posledná úprava 19.12.2022

Dobrý detoxikačný program sa musí zamerať na päť hlavných oblastí: bunky, krv, črevá, pečeň a obličky. Existuje mnoho spôsobov a veľa produktov, ktoré pomáhajú detoxikačným systémom. Veľmi málo z nich je však zameraných na riešenie všetkých piatich hlavných oblastí pomocou základných živín, ktoré potrebujeme, aby sme správne deaktivovali a odstránili toxíny. Na čo je dobré sa zamerať?

Bunková detoxikácia

V prípade, že telesné bunky nie sú riadne detoxikované, začnú sa v nich hromadiť toxíny, ktoré poškodzujú DNA a intracelulárne organely ako sú mitochondrie. Tento proces vytvára abnormálne bunky a môže viesť k chronickým ochoreniam ako sú rakovina a autoimúnne ochorenia.

Medzi hlavné antioxidanty, ktoré chránia bunkové časti od toxínov a voľných radikálov a stresu patrí glutatión, superoxid dismutáza a kataláza. Tieto antioxidanty chránia DNA a mitochondrie pred oxidačným stresom. Každé chronické degeneratívne ochorenie je spojené so zníženou hladinou týchto troch intracelulárnych antioxidantov.

Čistenie krvi

Nečistoty, ktoré sú schopné prúdiť cez krvný obeh môžu interagovať s rôznymi bunkami, tkanivami a orgánmi vrátane mozgu, a spôsobiť rozsiahlu deštrukciu. Keď sa v krvi po dlhšiu dobu nachádza vysoká hladina nekontrolovaných toxínov, vedie to ku kardiovaskulárnym a neurologickým problémom.

Čisteniu krvi napomáhajú potraviny bohaté na chlorofyl, ako je pšeničná tráva, ovsená tráva, chlorella a spirulina, spolu s pravidelnou konzumáciou tmavej, zelenej listovej zeleniny.

Detoxikácia pečene

Pečeň je hlavný orgán, ktorý neutralizuje a transformuje toxíny do formy, ktorá umožňuje, aby boli úspešne vylúčené z tela. Keď je toxická záťaž na telo príliš vysoká, pečeň nemusí byť schopná neutralizovať nebezpečný odpad v krvnom obehu.

Pečeň neutralizuje a odstraňuje toxíny v troch krokoch. Medzi kľúčové živiny patria cysteín, glycín, glutamín, zlúčeniny síry, a glutatión. Bylinné zložky, ktoré podporujú detoxikáciu pečene zahŕňajú zázvor a pestrec mariánsky. Všetky z nich podporujú prvé dve fázy detoxifikácie pečene.

Tretia fáza detoxikácie pečene zahŕňa podporu žlčníka pre zdravý tok žlče, ktorá je kľúčová pri odstraňovaní toxínov. Medzi kľúčové byliny na podporu tohto procesu patrí zázvor, mäta pieporná, senovka grécka a fenikel.

Pohyb čriev

Pravidelný zdravý pohyb čriev je absolútne nevyhnutný pre odstránenie toxínov z tela. Každých 24 hodín by sme mali z tela odstrániť všetok toxický odpad z jedla, ktoré konzumujeme, spoločne s odpadom produkovaným mikroorganizmami v našich črevách.

To znamená, že ak zjete jedlo v pondelok na obed, všetok odpad z neho by mal byť odstránený najneskôr v utorok naobed. Ak sa tak nestane, odpad vytvára živnú pôdu pre nebezpečné mikroorganizmy a parazity.

To vedie k hnilobnému procesu a exponenciálne väčšiemu uvoľňovaniu endotoxínov do krvného obehu. To potom môže zaťažiť pečeň a vytvoriť začarovaný kruh toxicity, ktoré ovplyvňuje všetko v tele.

Očista obličiek

Obličky sú dôležitý detoxikačný orgán, ktorý odčerpáva močovinu z tela. Zle fungujúce obličky vedú k zvýšenej toxicite, najmä amoniaku, ktorý je veľmi toxický pre mozog. Zlý proces odstraňovania toxínov sa spája aj s problémami s krvným tlakom a kardiovaskulárnymi chorobami.

Niektoré byliny zlepšujú funkciu obličiek a zlepšujú dôležitý proces filtrácie obličiek. Obličky tiež závisia na vysokej produkcii glutatiónu aby si mohli plniť všetky svoje funkcie. Medzi byliny, ktoré posilňujú činnosť obličiek patrí pestrec mariánsky, zázvor, mäta pieporná, senovka grécka a fenikel.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy