Ako detoxikovať svoje telo - 15 jednoduchých spôsobov

Posledná úprava 11.01.2018

Občas niekde čítate alebo počujete niekoho hovoriť, že telo nepotrebuje detoxikovať. To je otrasné vyhlásenie, pretože telo nemôže žiť bez účinnej a efektívnej detoxikácie, ku ktorej musí dôjsť v pľúcach, pečeni, koži, črevách, obličkách, lymfatickom systéme a ďalších častiach tela každú minútu každého dňa.

Naše telá sú prekvapivo dobré v detoxikácii, ale tieto procesy môžu byť ľahko narušené, vzhľadom k množstvu toxínov, ktorým sme vystavení v ovzduší, vode, potravinách, farmaceutikách a voľnopredajných liekoch a mnohých ďalších zdrojoch.

Tieto detoxikačné procesy tiež závisia na mnohých kritických živínách (ktorých, sa dozviete nižšie). Našťastie existuje veľa jednoduchých vecí, ktorými môžete pomôcť vášmu telu eliminovať škodlivé toxíny. Tu je 15 spôsobov, ako ľahko detoxikovať svoje telo:

 1. Jedzte organické jablká bohaté na pektín. Pektín sa viaže na toxíny v črevách a pomáha ich vylúčiť von z tela.
 2. Každý deň pite čerstvo pripravené zeleninové šťavy. Stačí len jednoducho hodiť do mixéra pár hrstí listovej zeleniny pár mrazených jahôd a vodu.
 3. Každé ráno vypite veľký pohár filtrovanej vody so šťavou z jedného čerstvého citróna. Citróny obsahujú viac ako 20 zlúčenín, ktoré majú protirakovinové účinky.
 4. Každý deň jedzte čučoriedky. Sú bohaté na antokyany, ktoré znižujú zápal v tele a mozgu, ako aj prispievajú k zníženiu alergie a nadváhy.
 5. Nezabudnite dýchať. Kyslík zabíja baktérie, vírusy, a pomáha nám cítiť sa viac čulo. Dýchajte zhlboka, tak často ako je to možné.
 6. Zjedzte aspoň pol šálky strukovín denne. Ak u vás spôsobujú plynatosť, zvyšujte ich množstvo pomaly a pridajte tráviaci enzým celulázu (rozkladá vlákninu vo fazuli). Vláknina vo fazuli pomáha črevám správne vylučovať toxíny.
 7. Nájdite na každom dni niečo pozitívne. Umievajte sa a smejte. Kladný postoj k životu znižuje počet stresových chemických látok v tele. A ako hovorí porekadlo, "smiech je najlepší liek."
 8. Každý deň užívajte kurkumu (jedna čajová lyžička na malý pohár vody), pridanú do polievok, duseného mäsa, alebo vo forme kapsúl. Kurkuma obsahuje fytonutrient kurkumín, ktorý je jednou z najúčinnejších látok na ochranu a liečbu pečene. Pečeň je z veľkej časti zodpovedná za detoxifikáciu.
 9. Jedzte viac surového ovocia a zeleniny. Obsahujú enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu a zlepšujú vstrebávanie živín. Na efektívnu detoxifikáciu je potrebných mnoho živín ako napríklad: beta-karotén, kyselina listová, niacín, kyselina pantoténová, riboflavín, tiamín, vitamínu B12, pyridoxín, vitamín C, vitamín E, vápnik, meď, germánium, železo, horčík, mangán, molybdén, selén, síra a zinok.
 10. Vymeňte chemické čistiace prostriedky za tie prírodné. Chemické čistiace prostriedky obsahujú toxínov ako sú formaldehyd, chlór, ropné produkty, čpavok, perchlóretylén ("PERC"), a mnoho ďalších škodlivých chemických látok, ktoré výskumníci spájajú s rakovinou, ochoreniami kože, astmou a ďalšími vážnymi ochoreniami. Sóda, ocot, alebo pomarančový olej fungujú skvelo. Žiadny chemický čistiaci prostriedok neodstraňuje škvrny tak dobre, ako pomarančový olej.
 11. Každý deň zjedzte aspoň tri z najlepších detoxikačných potravín. Patria medzi ne: brokolica, cesnak, špenát, kapusta, kel, čučoriedky a zázvor.
 12. Pite veľa čistej vody, aby ste tak pomohli vyplaviť toxíny z tela. Takmer každý proces vo vašom tele závisí na správnej hydratácii.
 13. Pomôžte odstrániť toxíny vo vašich črevách pomocou šťavy z aloe vera (asi štvrť šálky), alebo vypite niekoľko šálok čaju z kôry brestu plavého, koreňa ibišteku, alebo koreňa rebarbory (asi jednu kávovú lyžičku sušených bylín na šálku vody).
 14. Užívajte probiotický doplnok výživy s obsahom živých kultúr na lačný žalúdok každý deň (ráno alebo večer). Prospešné baktérie zabíjajú škodlivé baktérie a kvasinky a pomáhajú liečiť sliznicu čriev.
 15. Vykonajte aspoň 30 minút intenzívnej fyzickej aktivity denne. Potenie je jedným z najlepších spôsobov, ako z tela odstrániť škodlivé toxíny, vrátane ťažkých kovov.
Čítajte ďalej Čo je detoxikačná diéta?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy