10 spôsobov ako detoxikovať svoje telo

Posledná úprava 16.12.2022

Máte pocit stagnácie alebo sa necítite vo svojej koži? Bojujete s kožnými problémami, bolesťami, alebo problémami s trávením? Nedarí sa vám schudnúť? Možno nastal čas na detox. Detoxifikácia, praktizovaná po stáročia rôznymi kultúrami po celom svete - vrátane systémov Ajurvédskej a čínskej medicíny - je o odpočinku, vyčistení tela a jeho vyživení zvnútra von. Odstránením a elimináciou toxínov a dodaním zdravých živín telu môže detoxikácia pomôcť chrániť pred ochoreniami a obnoviť schopnosť tela udržať si optimálne zdravie. Ako detoxikovať telo?

Ako detoxikácia funguje?

Detoxikácia v podstate znamená čistenie krvi. Vykonáva sa odstránením nečistotôt z krvi do pečene, kde sú toxíny spracovávané pre elimináciu. Telo tiež odstraňuje toxíny cez obličky, črevá, pľúca, lymfy a kožu. Avšak, ak je tento systém ohrozený, nečistoty nie sú riadne filtrované a každá bunka v tele je nepriaznivo ovplyvnená. Detoxikačný program môže pomôcť prirodzený proces očisty tela tým, že:

 1. Dá orgánom počas pôstu odpočinúť
 2. Stimuluje pečeň, aby vylučovala toxíny z tela
 3. Podporuje vylučovanie cez črevá, obličky a kožu
 4. Zlepšuje cirkuláciu krvi
 5. Doplní telu zdravé živiny

Detoxikácia funguje, pretože sa zameriava na potreby jednotlivých buniek, najmenšie jednotky ľudského života.

Ako viete, či sa potrebujete detoxikovať?

Vedci tvrdia, že každý by mal detox podstúpiť najmenej raz ročne. Varujú však pred detoxikáciou u dojčiacich matiek, detí a pacientov s chronickými degeneratívnymi ochoreniami, rakovinou alebo tuberkulózou. Poraďte sa s lekárom ak si nie ste istí, či je detox pre vás to pravé. V dnešnej dobe, keď je v životnom prostredí viac toxínov ako inokedy, je dôležité detoxifikovať. Príznaky, ktoré by mali byť signálom na detoxikáciu sú:

Ako začať s detoxom?

Po prvé znížte množstvo prijatých toxínov. Eliminujte alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry a nasýtené tuky, ktoré sa v tele správajú ako toxíny a sú prekážkou vášho liečebného procesu. Minimalizujte tiež používanie čistiacich prostriedkov na chemických báze a výrobkov osobnej starostlivosti o zdravie (čistiace prípravky, šampóny, dezodoranty a zubné pasty) a nahraďte ich prírodnými alternatívami. Ďalšou prekážkou dobrého zdravia je stres, ktorý spúšťa uvoľňovanie stresových hormónov do vášho systému. Hoci tieto hormóny môžu telu poskytnúť "adrenalín", ktorý vám pomôže vyhrať preteky alebo dodržať termín, vo veľkých množstvách, vytvárajú toxíny a spomaľujú detoxikačné enzýmy v pečeni. Jóga a meditácie sú jednoduché a účinné spôsoby, ako sa zbaviť stresu resetovaním svojich fyzických a psychických reakcií na nevyhnuteľný stres, ktorý život prináša.

Ktorý detoxikačný program je pre vás ten pravý?

Existuje mnoho detoxikačných programov a receptov v závislosti na vašich individuálnych potrebách. Mnoho programov trvá 7 dní, pretože telu istý čas trvá, aby vyčistilo krv. Jeden detoxikačný program napríklad zahŕňa hladovku iba s príjmom tekutín po ktorej nasleduje 5-dňová detoxikačná diéta, ktorá dovolí zažívaciemu traktu oddýchnuť si. Iní odporúčajú 3-7 dennú hladovku s kozumáciou džúsov (príjem iba ovocných štiav a vody) ako efektívny spôsob, ako vylúčiť toxíny z tela.

Top 10 spôsobov, ako pomôcť vylúčiť toxíny z tela

Po programe detoxifikácie môžete svoje telo čistiť každý deň pomocou týchto druhov stravy, doplnkov výživy a zmien životného štýlu:

 1. Jedzte veľa vlákniny, vrátane hnedej ryže a ekologicky pestovaného čerstvého ovocia a zeleniny. Cvikla, reďkovky, artičoky, kapusta, brokolica, Spirulina, Chlorella, a morské riasy sú vynikajúce detoxikačné potraviny.
 2. Vyčistite a chráňte pečeň užívaním bylín, ako sú koreň púpavy, lopúch a pestrec a pitím zeleného čaju.
 3. Užívajte vitamín C, ktorý pomáha telu produkovať glutatión, zlúčeninu produkovanú pečeňou, ktorá pomáha vylúčiť toxíny z tela.
 4. Pite aspoň dva litre vody denne.
 5. Dýchajte zhlboka, aby kyslík prenikol do celého vášho tela.
 6. Transformujte stres kladením dôrazu na pozitívne emócie.
 7. Praktizujte vodoliečbu. Zostaňte pod veľmi horúcou sprchou po dobu piatich minút a nechajte si vodu stekať po chrbte. Následne sa oplachujte studenou vodou po dobu 30 sekúnd. Urobte to trikrát, a potom si ľahnite na 30 minút do postele.
 8. Vypoťte sa v saune, aby vaše telo vylúčilo odpadové produkty cez potenie.
 9. Vymasírujte si kožu suchou kefou alebo skúste detoxikačné kúpele nôh, aby ste odstránili toxíny cez póry.
 10. Aký je ten najdôležitejší spôsob, ako detoxikovať? Odborníci uvádzajú, že cvičenie. Dobrá je joga alebo skákanie na švihadle. Jednu hodinu každý deň. Skúste tiež qigong – cvičebný systém založený na bojovom umení, ktorý zahŕňa cvičenia špecificky pre detoxikáciu alebo vyčistenie tela, rovnako ako mnoho ďalších cvičení so špecifickými prínosmi pre zdravie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy