Strava pri rakovine prsníka – zdravé stravovanie počas liečby rakoviny prsníka

Posledná úprava 18.02.2022

Ak sa zotavujete po operácii, chemoterapii alebo rádioterapii (ožarovaní), či podstupujete inú liečbu rakoviny prsníka, snažíte sa hlavne zbaviť rakoviny. Správna strava vám môže pomôcť zostať silná, pretože dodáva telu živiny, ktoré potrebuje.

Vy ani váš lekár nedokážete dopredu predpovedať, ako presne budete liečbu znášať a ako vás bude ovplyvňovať. Úlohu zohráva váš celkový zdravotný stav a hmotnosť pred stanovením diagnózy. Rovnako záleží na type, množstve a dĺžke liečby, ktorú podstupujete. Tak ako postupujete liečbou, načúvajte svojmu telu a reagujte na jeho potreby. Je možné, že vás neustále bude baviť varenie a budete mať normálnu chuť do jedla. Môžu ale prísť dni, kedy nebudete chcieť zjesť vôbec nič, naopak dni, kedy budete jesť všetko prípadne vám budú chutiť iba nejaké veci. Je preto najlepšie mať flexibilný, zdravý plán stravovania, ktorý vám pomôže vysporiadať sa so svojim telom a jeho meniacimi sa potrebami a prianiami.

Zdravá strava – teda rôzne jedlá zahŕňajúce množstvo ovocia, zeleniny a tiež proteínov – vám dodá zásoby živín, ktoré potrebujete na udržanie sily počas liečby rakoviny prsníka. Tieto rezervy tiež pomáhajú nanovo vybudovať telesné tkanivá a zachovať váš imunitný systém silný, aby dokázal bojovať proti infekcii. Navyše, zdravá strava pri rakovine prsníka vám môže pomôcť zvládnuť vedľajšie účinky liečby. Existujú dôkazy, že niektoré liečby rakoviny skutočne fungujú lepšie u ľudí, ktorí jedia dostatok kalórií a bielkovín. Počas liečby rakoviny prsníka je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby ste jedli zdravú stravu.

Plánovanie jedálnička počas liečby rakoviny prsníka

Ak si plánujete jedálniček pred liečbou, môžete ušetriť čas a sily využívaním donáškových služieb, hotových menu a tiež vďaka pomoci priateľov, ktorí vám pomôžu s varením a nakupovaním. V dňoch, kedy sa cítite dobre, by ste mali variť veľké porcie, ktoré môžete rozdeliť a zmraziť. Potom v tých dňoch, kedy sa nebudete cítiť moc dobre, môžete jednoducho niečo rozmraziť. Najväčšie jedlo s najväčším množstvom živín zjedzte kedykoľvek, keď sa budete cítiť najlepšie. Budete mať potom viac energie v priebehu dňa. Možno budete jedávať polievky či mäso so zeleninou na raňajky, ale to je úplne v poriadku, pretože je to najlepšie pre vaše telo.

Rady od žien, ktoré absolvovali liečbu rakoviny prsníka

  • Každé sústo sa počíta – zvoľte nutrične husté jedlá a nápoje. Nejedzte žiadne prázdne kalórie. Zeleninové lasagne alebo šalát je oveľa lepšou voľbou než balíček čipsov či fľaša sladeného nápoja.
  • Sadnite si na stoličku aj pri varení, ak ste unavená.
  • Majte po ruke jedlá, ktoré si môžete rýchlo a jednoducho pripraviť. Napríklad očistené baby karotky, jednotlivo balené plátky syru, oriešky či hrozienka. Drobné občerstvenie medzi jedlami vám pomôže dostať do tela dostatok proteínov a kalórií.
  • Užívajte multivitamíny, ak nedokážete dostatočne jesť. Obráťte sa na lekára, aby vám odporučil multivitamíny najvhodnejšie pre vás.
  • Zvážte užívanie tekutých proteínových doplnkov, ak máte problémy s ich dostatočným príjmom.
  • Obráťte sa na dietológa. Pomôže vám zhodnotiť, či je vaša strava pri rakovine vyvážená.
  • Vyskúšajte dodávky potravín. Ak vám nemá kto nakúpiť, môžete si nákup objednať online.
  • Skúste nakupovať na tržnici či na stánkoch. Možno sa tak lepšie vyrovnáte s vôňami potravín, ak budete vonku a nie v obchode, kde sú vône uzavreté.
  • Nakupujte vo veľkom. Keď sa cítite dobre, choďte na nákupy a nakupujte viacero balení potravín s dlhšou dobou trvanlivosti. Nebudete musieť chodiť do obchodov tak často.
  • Požiadajte o pomoc – či už v obchode s naložením nákupu do auta, prípadne priateľa, aby šiel s vami nakupovať či nakúpil za vás.

Tipy ako uľahčiť ostatným ľuďom, ak vám chcú pomôcť

Nebuďte rozpačitá pri prijatí ponuky na pomoc od priateľov a rodiny. A nebojte sa o pomoc požiadať, ak ju budete potrebovať. Vaša rodina a priatelia nemusia vedieť, čo presne by mali urobiť, tak im to povedzte. Majú vás radi a ak vám môžu pomôcť, budú sa cítiť lepšie aj oni. Tu je niekoľko tipov, ako uľahčiť pomoc vám, vašej rodine aj vašim priateľom.

  • Majte poruke zoznam na nákup, aby mohol ísť za vás nakúpiť niekto iný.
  • Spíšte si niekoľko jedál, ktoré máte radi, a to vrátane receptov. Ak vám budú chcieť priatelia pomôcť s varením, budú mať návod.
  • Urobte si zoznam jedál, ktoré dokážete zjesť aj počas svojich horších dní. Priatelia a rodina budú vedieť, čo dokážete najlepšie tolerovať.

Ako a čo jesť, ak trpíte na nežiadúce účinky súvisiace s liečbou rakoviny

Mnohí ľudia, ktorí podstupujú liečbu rakoviny prsníka, zažívajú niektoré z vedľajších účinkov, ktoré im bránia v správnom stravovaní. Vedľajšie účinky pri liečbe rakoviny môžu byť mierne, možno ich tiež zmierniť liekmi alebo doplnkovou liečbou rakoviny. Ak máte nežiadúce účinky, obráťte sa so svojimi symptómami na lekára, aby vám mohol pomôcť. Ak vaše problémy s jedením pretrvávajú, dajte o tom vedieť lekárovi. Nevhodná a nedostačujúca strava pri rakovine, teda nedostatočný príjem tekutín, proteínov a kalórií, môže prispieť k pocitu únavy pri rakovine, čo je jeden z najčastejších nežiadúcich účinkov liečby rakoviny prsníka.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak trpíte nevoľnosťou a zvracaním

Takmer každá liečba rakoviny prsníka so sebou nesie riziko nevoľnosti a zvracania. Niektorí ľudia nepociťujú žiadnu nevoľnosť ani nezvracajú, iní to zažívajú často. Mnohí pacienti popisujú pocit ťažoby na žalúdku, kedy človek nemá chuť na jedlo, nie je mu ale priamo na zvracanie. U niekoho pretrváva pocit na vracanie dlhšie ako týždeň po ukončení chemoterapie. Našťastie možno tieto nežiadúce účinky takmer vždy držať pod kontrolou, alebo aspoň podstatne znížiť. A to pomocou rôznych liekov a zmeny životného štýlu.

Nenúťte sa do pitia ani jedenia, ak je vám ťažko alebo zvraciate. Je vhodné vyhýbať sa jedlu približne 4 až 8 h, ak zvraciate často. Medzitým skúste trošku chlípať vodu alebo zázvorové pivo. Keď sa vám trochu upokojí žalúdok, začnite dopĺňať minerály a tekutiny, ktoré ste kvôli zvracaniu stratili. Skúste po troškách chlípať kurací alebo zeleninový vývar, nápoje pre športovcov, či malé kúsky želatíny. Takto zostanete hydratovaná. Nespoliehajte sa však na číre tekutiny dva po sebe nasledujúce dni, nedodajú vám dostatok živín.

Ak je vám nevoľno kvôli liečbe, možno vám bude vaše príznaky spúšťať už samotná vôňa jedla. Môžete požiadať priateľov či rodinu, aby vám navarili, kým budete mimo domu, aby ste nemuseli dýchať vône z varenia. A pretože sa kuchyňa spája s jedlom a vôňami, môže byť vhodné vyhýbať sa jej. Ak je to nutné, objednajte si donáškové jedlo. Možno si tiež všimnete, že sa vaše chute zo dňa na deň menia. Skúšajte nové veci, až kým nenájdete jedlo, ktoré dokážete tolerovať. Je tiež dobré skúsiť vypiť 8 alebo viac šálok tekutín denne. Skúste tiež vypiť za každé zvracanie pol šálky tekutín.

Kedy a ako jesť, ak je vám nevoľno:

  • Jedzte častejšie malé jedlá. Ak vám je počas dňa medzi jedlami zle, skúste jesť 6 až 8 malých jedál cez deň a pred spaním už iba malú drobnosť.
  • Jedlá jedzte za studena alebo pri izbovej teplote. Nie však horúce, takto zmiernite ich vôňu aj chuť.
  • Nejedzte v teplej nevyvetranej miestnosti. Môže tam byť dusno a vydýchaný vzduch, takže vám bude ťažšie na žalúdok.
  • Vypláchnite si ústa pred jedlom aj po jedle. Takto sa dokážete zbaviť zlej chuti v ústach.
  • Ak po jedle potrebujete oddych, seďte alebo ležte s vyvýšenou hlavou minimálne hodinu. Ak budete mať hlavu hore, zmiernite pocit nevoľnosti.

Čo jesť, ak je vám nevoľno:

  • Jedzte hydinu alebo sóju. Skúste morčacie, kuracie mäso alebo sóju, ak zistíte, že vám nechutí červené mäso, čo môže byť bežná reakcia.
  • Jedzte suché potraviny, napríklad krekry, toast, suché cereálie a to po zobudení aj po niekoľkých hodinách počas dňa. Dodajú vám živiny a upokoja žalúdok.
  • Jedzte studené jedlá miesto horúcich, pikantných jedál. Skúste netučný jogurt, ovocný džús, nápoje pre športovcov. Pálivé jedlá vám môže žalúdok ešte viac rozdráždiť.
  • Nejedzte jedlá, ktoré sú príliš sladké, mastné alebo vyprážané. Môže vám ešte viac rozdráždiť žalúdok. Skúste pečené alebo varené zemiaky, ryžu, krémové polievky z nízkotučného mlieka, želatínu s ovocnou príchuťou, slané praclíky či puding s nízkym obsahom tuku.
  • Skúste nevýrazné, mäkké, ľahko stráviteľné potraviny v dňoch, kedy máte naplánovanú liečbu. Volské oko a chlieb či dusené kuracie prsia s cestovinami sú dobrou voľbou.
  • Jedzte potraviny, ktoré nemajú výraznú vôňu. Vône môžu spustiť nevoľnosť.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak trpíte na zápchu

Počas liečby rakoviny prsníka sa môžu vaše návyky zmeniť a môžete byť menej fyzicky aktívna. Môžete sa cítiť slabá, ubolená a nanajvýš nepohodlne. Všetky tieto faktory môžu spôsobiť zápchu, teda spomalené pohyby čriev, pri ktorých sa horšie posúva aj stolica. Pitie nedostatočného množstva tekutín a málo stravy môže byť tiež čiastočnou príčinou zápchy. Navyše, zápcha môže byť vedľajším účinkom niektorých druhov chemoterapie.

Ak máte problémy so stolicou, pociťujete kŕče, bolesti žalúdka, plynatosť dlhšie ako tri dni, obráťte sa na lekára.

Čo jesť, ak máte zápchu:

  • Vyhýbajte sa jedlám, ktoré spôsobujú zápchu. Patria sem banány, syr a vajcia. Rôzne jedlá majú na ľudí rôzny účinok.
  • Pite viac tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii. Približne 8 až 12 pohárov denne (ak vám lekár neodporučí inak). Porozmýšľajte nad vodou, slivkovým džúsom a teplými nápojmi hneď ráno. Vhodné sú napríklad bylinkové čaje.
  • Jedzte viac potravín s vysokým obsahom vlákniny. Napríklad celozrnný chlieb a pečivo, semená, čerstvú surovú zeleninu, zavárané ovocie so šupkou, sušené ovocie, datle, marhule, slivky, semená a orechy. Vlákninu telo nestrávi, preto sa pohybuje črevami a vylúči sa. Cestou absorbuje množstvo vody z čriev, tým sa stane stolica mäkšou a ľahšie priechodnou. Zabezpečte si zvýšený príjem tekutín, ak budete jesť viac vlákniny. Prípadne, ak sa vaša zápcha zhorší.
  • Dbajte na to, aby vaše raňajky obsahovali dostatočné množstvo vlákniny a teplý nápoj. Teplé nápoje upokojujú a môžu pomôcť stimulovať pohyb čriev.
  • Kofeín pite s mierou. Pomáha to pri zápche. Uistite sa, že vypijete dostatok bezkofeínových nápojov, aby ste nezostali dehydrovaná.

Strava pri rakovine – čo jesť pri hnačke

Hnačka môže byť vedľajším účinkom chemoterapie. Ak máte hnačku, ktorá pretrváva dlhšie ako 24 hodín, ak máte bolesti alebo kŕče, zavolajte lekárovi. Pomôcť môžu zmeny v stravovaní. Pite množstvo tekutiny, ktoré obsahujú základné prvky a minerály, aby ste nezostali dehydrovaná. Nápoje s obsahom draslíka, ako ovocné šťavy a nápoje pre športovcov, sú obzvlášť dobré. Lekár vám na hnačku môže predpísať lieky, ak je hnačka príliš zlá.

Kedy a ako jesť, ak máte hnačku:

  • Skúste číru tekutú stravu. Voda, slabý čaj, jablkový džús, číry vývar, mrazené nealko, čistá želatína. Dajte si ich hneď ako u vás začne zvracanie alebo pocítite, že čoskoro budete zvracať. Číre tekutiny bránia črevám pred prílišnou činnosťou a pomáhajú v prevencii podráždenia.
  • Jedzte častejšie malé porcie. Vaše telo dokáže malé množstvá stráviť oveľa ľahšie.
  • Po dvoch dňoch hnačkovania začnite s tekutou diétou a pridajte jedlo s malým množstvom vlákniny. Takto ho jednoduchšie dokážete tolerovať. Zmiernite si podráždenie čriev a dodáte si nejaké živiny.
  • Po každom záchvate hnačky vypite aspoň jednu šálku tekutiny, aby nedošlo k dehydratácii.

Čo jesť, ak máte hnačku:

  • Jedzte jedlá s vysokým obsahom pektínov. Napríklad jablkové pyré, banány a jogurty. Pektín, čo je vo vode rozpustná vláknina, pomáha zmierňovať hnačku.
  • Jedzte jedlá, ktoré obsahujú veľa draslíka. Napríklad ovocné džúsy, nápoje pre športovcov, zemiaky bez šupky a banány. Telo o draslík pri hnačke často prichádza.
  • Jedzte jedlá, ktoré obsahujú veľa sodíka. Napríklad polievky, vývary, nápoje pre športovcov, kekse, krekry a slané praclíky. Soľ pomáha zadržiavať vodu, aby ste nezostali dehydrovaná.
  • Doprajte si dostatok proteínov. Skúste pečené hovädzie, bravčové, morčacie alebo kuracie mäso, prípadne dobre prevarené vajcia alebo tofu. Pomôže vám to vyhnúť sa únave.
  • Ak obľubujete určité ovocie alebo zeleninu, jedzte ich varené, nie surové. Niektoré ovocie a zelenina môžu za surova hnačku zhoršiť. Skúste polievky s varenou špargľou, repou, mrkvou, cuketou, hubami alebo zelerom. Tiež rajčinový pretlak či pečené zemiaky bez šupky.
  • Vyhýbajte sa kofeínovým, alkoholickým alebo sýteným nápojom a veľmi teplým alebo studeným jedlám. Môžu dráždiť váš tráviaci trakt.
  • Vyhýbajte sa tabakovým výrobkom. Môžu dráždiť váš tráviaci trakt.
  • Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom tuku, vyprážaným aj mastným. Môžu podporovať hnačku.
  • Vyhýbajte sa potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie, ako sú žuvačky a sýtené nápoje. Môžu dráždiť tráviaci trakt.
  • Obmedzte mlieko a mliečne produkty. Môžu byť ťažko stráviteľné a podporovať hnačku.
  • Vyhýbajte sa orechom, surovému ovociu a zelenine, celozrnnému pečivu a produktom z otrúb. Môžu dráždiť tráviaci trakt.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak máte intoleranciu laktózy

Chemoterapeutiká môžu spôsobiť to, že budete dočasne trpieť na intoleranciu laktózy. To znamená, že vaše telo nedokáže stráviť mliečny cukor nazývaný laktóza. Ak máte intoleranciu laktózy a pijete mlieko alebo jete jedlá s obsahom mlieka, môžete dostať hnačku, plynatosť a kŕče. Niektoré mliečne potraviny ako puding, tvaroh, či jogurt obsahujú menej laktózy než mlieko. Môžete byť schopná zjesť ich, hoci mlieko nerobí žalúdku dobre.

Ak nedokážete jesť mliečne produkty bez toho, aby ste mali problémy, bude možno potrebné prejsť na stravu s nízkym obsahom laktózy alebo úplne bez laktózy. Ak tak urobíte, nezabúdajte, že laktóza sa ako cukor používa na prisládzanie potravín. Preto ju možno nájsť vo výrobkoch, ktoré nie sú mliečne. Budete musieť čítať štítky, aby ste zistili, či obsahujú laktózu.

Čo jesť, ak trpíte na intoleranciu laktózy:

  • Jedzte iné potraviny, ktoré obsahujú vysoké množstvá vápnika. Ak máte obavy o dostatočný príjem vápnika, jedzte viac listovej zeleniny, orechov, semien, strukovín, tiež sušené figy, ustrice a džúsy či cereálie s pridaním vápnika.
  • Pouvažujte nad sójovým a ryžovým mliekom ako alternatívou ku kravskému mlieku. Neposkytujú rovnaké živiny, ale môže ísť o dobrú náhradu, ak sú obohatené o vápnik a vitamín D a ak získavate dostatok bielkovín z iných potravín vo vašej strave.
  • Skúste náhrady mliečnych výrobkov. Vyskúšajte sójové syry a bezmliečnu smotanu či šľahačku, prípadne sušené mlieko do kávy.
  • Miesto zmrzliny jedzte mrazené výrobky z ryže alebo sójového mlieka.
  • Kupujte mliečne výrobky so živými kultúrami. Teda jogurty, cmar a syry. Obsahujú menej laktózy a živá kultúra pomáha telu stráviť tú trochu, ktorú obsahujú.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak máte bolestivé ústa alebo hrdlo

Chemoterapia môže spôsobiť v ústach a v hrdle ranky a vredy. Tieto vredy sa môžu zapáliť, môže ísť o kvasinky, baktérie alebo vírusy v ústach. Chemoterapeutické lieky môžu tiež vysušiť či rozdráždiť tkanivo v ústach a spôsobiť krvácanie. Kvôli vriedkom a suchu v ústach môže byť jedenie bolestivé. Dokonca aj vaše obľúbené jedlá vám môžu ústa dráždiť.

Ak máte v ústach ranky, vypýtajte si od lekára recept na liek. Ak máte vysušené pery, používajte balzam na pery. Ak máte príliš vysušené ústa, požiadajte lekára o liek na tvorbu umelých slín.

Čo robiť, ak máte v ústach alebo hrdle ranky či vriedky:

  • Jedzte mäkké, nevýrazné, krémové potraviny s vysokým obsahom kalórií a proteínov, napríklad krémové polievky, syry, jogurty, mliečne koktejly, puding, zmrzlinu či tekuté proteínové doplnky. Ak ste schopní bez bolestí zjesť iba trochu, pomôže vám konzumácia vysokokalorických jedál získať dostatok energie. Lyžička studenej kyslej smotany (môžete ju prisladiť vanilkovým extraktom alebo trochou cukru) vám ústa a hrdlo dokáže upokojiť. Ľahšie sa vám potom podarí zjesť iné jedlá.
  • Jedlo si namáčajte. Namočte si cereálie do mlieka, aby boli riadne nasiaknuté. Ryžu a cestoviny si zalejte omáčkou, aby zmäkli. Chlieb si namočte do žĺtku. Takto si rany v ústach menej rozdráždite.
  • Jedlo si rozkrájajte. Rozkrájajte si mäso, hydinu či ryby na malé kúsky, prípadne si ho rozomeľte v mixéri. Môžete ho zmiešať tiež s omáčkou.
  • Jedzte varenú zeleninu či zavárané ovocie. Za surova by vám mohli poraniť ústa. Druhou možnosťou je ovocie a zeleninu rozmixovať.
  • Jedzte chladené potraviny. Napríklad nanuky, jablkovú dreň či jablkový džús, ochutenú želatínu a zmrzlinu. Chlad má upokojujúce účinky na bolesť v ústach.
  • Vyhýbajte sa tortám, kyslým alebo slaným potravinám. Vyhýbajte sa citrusom a rajčinám, aj výrobkom s obsahom rajčín. Môžu v otvorených ranách bolieť a štípať.
  • Vyhýbajte sa drsným potravinám, napríklad suchým toastom, praclíkom či müsli. Môžu dráždiť boľavé ústa.
  • Vyhýbajte sa koreninám, ktoré by mohli ranky a afty v ústach dráždiť. Napríklad čili, kari a iné štipľavé korenia.

Strava pri rakovine – čo jesť pri zmenách chute či vône

Chemoterapia môže spôsobiť zmeny vášho vnímania chute a vôní. Jedlá môžu chutiť horko alebo stuchnuto. Môžete si vypestovať nechuť voči určitým jedlám či potravinám. Mnoho ľudí hlási, že ich jedlo chutí po kove. Deje sa tak preto, že chemoterapia mení receptorové bunky v ústach, ktoré hlásia mozgu, akú chuť či vôňu cítite. Tieto symptómy môžu pokračovať tak dlho ako trvá liečba. Vaše zmysly pre chuť a čuch sa zvyčajne vrátia do normálu niekoľko týždňov alebo mesiacov po ukončení liečby.

Čo jesť, ak sa vám zmenila chuť a čuch:

  • Skúste nové jedlá. Ak zistíte, že vám zrazu vaše obľúbené jedlá prestali chutiť, skúste niečo úplne iné. Nové jedlá však skúšajte vtedy, keď sa cítite dobre, aby ste si nevytvorili ešte viac odporu k jedlu.
  • Jedzte ľahké jedlá niekoľko hodín pred plánovanou chemoterapiou. Takto môžete predísť averzii voči jedlu kvôli nevoľnosti a zvracaniu po chemoterapii.
  • Požiadajte niekoho druhého, aby vám navaril, prípadne skúste hotové jedlá z obchodu, ak nedokážete vystáť vôňu jedla.
  • Skúste jesť viac studených jedál. Napríklad jogurt, tvaroh či sendvič. Studené jedlá totiž nemávajú výraznú vôňu.
  • Skúste používať umelé príbory, ak vaše jedlo chutí po kove.
  • Vypláchnite si pred jedlom ústa čajom, zázvorovým pivom, slanou vodou alebo sódou bikarbónou rozpustenou vo vode. Takto si očistíte chuťové bunky. Niektoré ženy odporúčajú cmúľať medzi jednotlivými hryzmi kocku ľadu, aby sa utlmili ich chuťové bunky a ony sa dokázali najesť.
  • Do jedla, ktoré vám nechutí, sa nasilu nenúťte. Nájdite si náhradu, ktorú dokážete tolerovať.
  • Jedzte málo a často. Takýmto spôsobom toho dokážete zjesť viac.
  • Nečakajte, kým pocítite hlad. Ak nemáte chuť na jedlo, berte jedenie ako nutnú súčasť vašej liečby. Skúste zjesť aspoň niečo v pravidelných intervaloch.

Čo jesť, ak sa vám zmení chuť a vôňa:

  • Jedzte iné zdroje proteínov, ak vám práve teraz červené mäso nechutí. Skúste kuracie, morčacie mäso, ryby alebo sóju. Na získanie bielkovín môžete jesť aj vajcia. Stále vám môžu chutiť, hoci mäso chuť zmenilo.
  • Jedzte čerstvú zeleninu. Môže byť lákavejšia než mrazená alebo v konzerve, pretože táto môže mať kovovú príchuť.
  • Skúste ovocné smoothie a mrazené dezerty. Nemajú výrazný pach a môžu byť pre vás lákavé.
  • Skúste ošúpané, sladké baby karotky miesto veľkých mrkiev, ktoré ženám podstupujúcim chemoterapiu často chutia veľmi horko.
  • Noste so sebou drobné občerstvenie, ak nejedávate dosť kvôli strate chuti do jedla. Odporúčané sú proteínové tyčinky a vysokoproteínové drobnosti, aby ste si ich mohli dať, keď na ne dostanete chuť. Skúste syr a kekse, arašidové maslo, müsli, plátky morčacích alebo kuracích pŕs a ovocie.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak ste vysilená

Vysilenie a únava pri rakovine je čosi viac ako iba „byť unavená“. Ide o dennodenný nedostatok energie, druh slabosti a malátnosti, ktorú pociťujete po celom tele. Ide o stratu záujmu o ľudí a o veci, ktoré robíte za normálnych okolností. Fyzické vyčerpanie sa premiešava so skľúčenosťou a výsledkom je vysilenie, vyčerpanie a únava.

Únava je najčastejším vedľajším účinkom pri liečbe rakoviny. Podľa skúseností lekárov pociťuje 9 z 10 pacientov počas liečby únavu a vyčerpanie.

Komplexné a rozmanité faktory spôsobujú únavu, a to aj po ukončení liečby rakoviny prsníka. Nevoľnosť a bolesť, návaly horúčavy, steroidy, stres a depresie, to všetko môže prispieť k únave. Dokonca aj to, čo jete, má na únavu vplyv.

  • Zlá výživa: to, že jete menej a nedostáva sa vám dostatok živín, ktoré potrebujete na zvládanie vedľajších účinkov liečby, vyvoláva únavu.
  • Dehydratácia: môžete byť dehydrovaná kvôli zvracaniu alebo hnačke spôsobenej liečbou. Alebo ste príliš unavená na to, aby ste dodržiavali pitný režim. Môže to viesť k nerovnováhe elektrolytov a spôsobiť pocit slabosti.

Ak bojujete s únavou pri rakovine, je dôležité, aby sa vám dostávalo dostatočné množstvo proteínov a celkových kalórií. Tieto množstvá sa človek od človeka líšia. Stravovací plán vhodný presne pre vás si môžete zostaviť s lekárom a dietológom.

Čo jesť, ak vás trápi únava pri rakovine:

  • Varte nárazovo a vo veľkom. Ak máte energiu na varenie, urobte si veľkú dávku niečoho výživného (zeleninové cestoviny, ryžu s fazuľou, duseného tuniaka) a zamrazte si jedlo po jednotlivých porciách. Neskôr, keď budete príliš unavená na varenie, môžete si iba rýchlo zohriať nádobku s jednou porciou a najesť sa. Ak vám ponúknu priatelia alebo niekto z rodiny, že pre vás navarí, požiadajte ho, nech postupuje rovnako.
  • Keď sa cítite dobre, najedzte sa poriadne. Snažte sa zjesť čo najviac, keď máte najviac síl a najväčší apetít. Ak zvyknete byť ku koncu dňa unavená, jedzte viac na raňajky a na obed.
  • Počas dňa zjedzte viac výživných malých jedál. Dodáte tak telu potrebné kalórie aj proteíny. Syrové korbáčiky alebo syrové nite, hrozienka, jogurt, baby karotky, nakrájaná zelenina (aby ste ju mohli jesť po troškách). Takto nemusíte mať na tanieri nič veľké.
  • Skúste tekutý výživový doplnok alebo energetickú tyčinku. Je to vždy lepšie ako vynechať jedlo úplne. Každý malý hryz sa ráta.

Ako dostať do stravy viac proteínov:

Medzi dobré zdroje proteínov patrí chudé mäso, ryby, hydina, mliečne výrobky, oriešky, sušené fazule, hrach a šošovicu, a tiež sója. Aby ste získali denne viac proteínov, skúste nasledovné tipy:

  • Pridajte syr na chlieb, k rybám, zelenine, do polievok, omáčok, cestovín či ryže.
  • Pridajte chudé mäso, ryby alebo tofu do omáčok na cestoviny, zeleninových omáčok, čili a polievok. Varte ich spolu so zeleninou a dostanete rýchle a výborné jedlo.
  • Používajte mlieko miesto vody pri varení vždy, keď je to možné.
  • Jedzte vajíčka natvrdo. Majte ich vždy nachystané v chladničke. Natvrdo uvarené a rozkrájané vajcia si pridávajte do šalátov a sendvičov.
  • Pridajte oriešky, semienka a pšeničné klíčky do šalátov, do chleba, koláčov či cereálií. Posypte si nimi zmrzlinu alebo ovocie.
  • Používajte rôzne druhy strukovín, varte si z nich omáčky a husté polievky.
  • Používajte jogurty ako zálievku na ovocie a zeleninu či keksíky a koláčiky.
  • Pridajte si mrazený jogurt alebo zmrzlinu do kávy alebo čaju či do horúcej čokolády.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak máte oslabenú imunitu

Schopnosť a sila výživy posilniť imunitný systém nie je doteraz úplne objasnená. Vedci skúmajú výživu z hľadiska zmiernenia rizika rakoviny, predĺženia doby prežitia a zlepšenia kvality života.

Môžete mať obavy z toho, čo sa stane s vaším imunitným systémom počas liečby rakoviny prsníka. Budú po odstránení lymfatických uzlín alebo po chemoterapii narušené jeho schopnosti a fungovanie? Imunitný systém je veľmi odolný a pružný, ale niektoré druhy liečby rakoviny prsníka, ako napríklad chemoterapia, ho oslabujú. Ak budete jesť zdravo počas aj po ukončení liečby, pomôžete imunitnému systému dostať sa do vrcholnej formy čo najskôr po ukončení liečby.

Ako jesť, ak je váš imunitný systém slabý

Ak je váš imunitný systém slabý, snažíte sa automaticky vyhýbať baktériám a iným organizmom, ktoré by mohli vyvolať ochorenie. Na to, aby zostal váš imunitný systém silný, sú opäť potrebné bielkoviny. Dobré zdroje proteínov pre ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém, sú nasledovné:

  • Hladké mäso, ryby, vajcia, pasterizované tofu, všetko riadne prevarené. Skontrolujte teplomerom aj vnútornú teplotu jedla, aby ste sa uistili, že sú vyhubené všetky baktérie.
  • Pasterizované mlieko s nízkym obsahom tuku.
  • Nízkotučný tvaroh alebo nízkotučný jogurt.
  • Sáčkové polievky alebo polievky z konzervy.
  • Multivitamíny. Skôr ako výživové doplnky, ktoré sa môžu ovplyvňovať s vašou liečbou, skúste multivitamíny s minerálmi. O ich vhodnosti a voľbe sa porozprávajte s lekárom.

Potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať

Určité jedlá môžu obsahovať veľa baktérií. Preto by deti, starší ľudia a ľudia s oslabenou imunitou nemali konzumovať nasledovné:

  • Surové rastlinné klíčky (lucerna, reďkovky, brokolica, fazuľa mungo) kvôli vysokému riziku kontaminácie salmonelou a E. coli.
  • Surové vajcia, dresingy s obsahom surových vajec, a to kvôli možnej kontaminácii salmonelou.
  • Nepasterizované ovocné a zeleninové šťavy, vrátane muštov. Áno jedine v prípade, že si ich urobíte sama doma a dodržíte všetky hygienické zásady.
  • Surové alebo nedostatočne uvarené mäso a hydina.
  • Tofu balené vo vode.

Základným pravidlom, ktoré odporúčajú dodržiavať lekári a dietológovia pacientom podstupujúcim chemoterapiu, a tiež každému s oslabenou imunitou, je vyhýbanie sa nasledovným potravinám:

  • Jedlá, ktoré sú surové alebo nedovarené a obsahujú mäso, ryby, morské plody, lox, sushi, sashimi, hydina, vajcia, tofu, salámy a slaninu.
  • Jedlá obsahujúce surové vajcia, napríklad majonéza, či nepečené zákusky.
  • Nepasterizované (surové) mlieko a mliečne výrobky z nepasterizovaného mlieka.
  • Mäkké syry ako feta, brie, camembert, modré syry a podobne.
  • Neumývané surové ovocie a zelenina a ovocie a zelenina s plesňou.
  • Surový med.
  • Nepasterizované pivo.
  • Nevarené kvasnice.

Vyhýbajte sa aj váženým šalátom, lahôdkárstvam, bufetom, predajcom zo stánkov. Všetky majú vyššie riziko, že boli nesprávne skladované, že neboli dodržané hygienické predpisy pri výrobe alebo manipulácii s nimi.

Strava pri rakovine – čo jesť, ak ste dehydrovaná

Zostať dostatočne hydratovaná je pri liečbe rakoviny prsníka veľmi dôležité. Podľa odborníkov by ste mali vypiť denne 8 až 12 pohárov vody. Väčšina ľudí však nepije dosť, preto sa snažte aspoň o 8 pohárov. Ak máte v rámci liečby vedľajšie účinky ako hnačka alebo zvracanie, mali by ste piť ešte viac.

Nemali by ste sa spoliehať na pocit smädu, ktorý by vám naznačil, či dostatočne pijete. Smäd totiž nemusíte pociťovať, až kým nestratíte veľa vody, preto sa snažte piť počas celého dňa. Jednoduchý spôsob ako povedať, či pijete dostatok vody, je sledovať farbu moču. Ak je bledý až priehľadný, pijete pravdepodobne dostatočne. Ak je moč tmavý, je koncentrovanejší, a to znamená, že ste dehydrovaná. Pokúste sa zvýšiť množstvo vody a iných tekutín. Multivitamíny vám niekedy môžu sfarbiť moč na tmavo, tak na to v prípade ich užívania myslite.

Ak vaša liečba spôsobuje silné hnačky a zvracanie, môže dôjsť k dehydratácii. Ak vás trápi silná bolesť, pravdepodobne menej jete aj pijete, a to tiež spôsobuje dehydratáciu. Únava môže byť prvým príznakom dehydratácie. Ďalšie príznaky sú sucho v ústach, závraty a slabosť, problémy s prehĺtaním suchého jedla, suchá pokožka či suchý jazyk. Tiež môžete menej alebo vôbec močiť.

Ak pociťujete niektorý z týchto symptómov, obráťte sa hneď na lekára.

Ako zostať hydratovaná:

  • Veľa pite. Vodu, pasterizovaný 100% ovocný džús, mlieko, vývar. To sú vhodné alternatívy na to, aby ste zostali hydratovaná počas liečby.
  • Kofeín pite iba s mierou. Nápoje s obsahom kofeínu, ako je káva, čaj, koly a niektoré druhy piva, zvýšia váš príjem vody. Ale kofeín účinkuje ako diuretikum, takže vyplavuje z tela viac vody než iné nápoje bez obsahu kofeínu. Nespoliehajte sa na kofeínové nápoje ako na váš jediný zdroj vody.
  • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vody. Tekutiny v tuhej strave sa prirátavajú k celkovému objemu tekutín. Niektoré ovocie a zelenina obsahuje viac ako 90% vody. Melón cantaloupe, grep, jahody, vodný melón, brokolica, kapusta, kučeravý kel, zeler, uhorka, šalát, sladká paprika, reďkovky, špenát, cuketa, rajčiny, tie všetky obsahujú 90% vody. Polievky, ľad, želatína tiež obsahujú veľa vody.
  • Do vody pridajte aj citrusy. Ak nemáte rada čistú vodu, skúste pridať limetkové, citrónové, či pomarančové plátky. Môžete si tiež zarobiť trochu ovocnej šťavy. Alebo skúste sódu či minerálku, ale bez pridaného cukru alebo sodíka.
  • Majte vždy poruke pohár vody, vo dne aj v noci, aby ste nezabudli piť.

Tipy na zvládanie dehydratácie

  • Nepite priveľa naraz. Chlipkajte tekutiny pomaly a postupne.
  • Lížte ľadové kocky, aby boli vaše pery a ústa vlhké.
  • Jedzte potraviny, ktoré obsahujú veľa vody, napríklad vodný melón alebo uhorky.
  • Majte fľašky s vodou a iným pitím vždy poruke, aby ste sa mohli priebežne napiť.

Čo treba vedieť o diétach, ktoré tvrdia, že dokážu vyliečiť rakovinu

Stovky vedeckých štúdií podporujú diéty, ktoré ako základ zdravej výživy odporúčajú širokú paletu potravín. Najextrémnejšie diéty, ktoré vás obmedzujú iba na jeden alebo dva druhy potravín, zdravé nie sú. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že by nejaká špeciálna diéta dokázala vyliečiť rakovinu.

Alternatívne diéty, ktoré sa spoliehajú na špeciálne doplnky alebo injekcie, dlhodobejší pôst, či klystír, môžu byť pre vaše zdravie škodlivé. Najmä ak podstupujete liečbu rakoviny prsníka. Ak sa liečite, musíte sa uistiť, že vaše telo dostáva dostatočné množstvo živín a kalórií, aby mohlo fungovať a liečiť sa.

Tu sú niektoré z najznámejších diét, ktoré tvrdia, že pomáhajú „liečiť“ rakovinu.

Livingston-Wheelerova terapia

Livingston-Wheelerova terapia zahŕňa vakcíny, antibiotiká, vitamínové a minerálne doplnky, tráviace enzýmy, klystíry a vegetariánsku stravu. Bezpečnosť tejto diéty nebola nikdy dokázaná. Neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že je Livingston-Wheelerova terapia účinná pri liečbe rakoviny prsníka či akomkoľvek inom ochorení.

Gersonova terapia

Gersonova terapia je metabolická terapia, čo znamená, že je zameraná na chemické telesné funkcie. Gersonova terapia používa kombináciu špeciálnych diét a iných prvkov, ktoré sa snažia odstrániť takzvané „toxíny“ z tela. Pretože práve tie sú vraj príčinou ochorenia. Terapeuti používajúci Gersonovu terapiu veria, že ženy s rakovinou prsníka majú príliš veľa sodíka v tele. Až natoľko, že prevažuje množstvo draslíka. Ide o prísnu vegetariánsku diétu s nízkym obsahom soli a nízkym obsahom tuku. Zahŕňa pitie šťavy z približne 10 kg čerstvo vytlačeného ovocia a zeleniny denne. Tiež kávové klystíry.

Neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že Gersonova terapia účinne znižuje postup rakoviny alebo zlepšuje šance na prežitie. Škodlivé vedľajšie účinky môžu zahŕňať podvýživu, silnú dehydratáciu a nerovnováhu elektrolytov. Pravidelné klystíry tiež môžu spôsobiť poškodenie konečníka.

Liečba podľa Kellyho a Gonzaleza

Aj táto liečba je metabolická terapia, ktorá sa snaží odstrániť takzvané „toxíny“ z tela. Kellyho liečba zahŕňa až 150 doplnkov, pôst, cvičenie a používanie preháňadiel či kávových klystírov, chiropraxie a modlitieb. Gonzalezova liečba je podobná. Obe sa zameriavajú na „detoxikáciu“ tela a „navrátenie rovnováhy“.

Neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že by obe terapie efektívne liečili rakovinu prsníka, ani to, že by boli bezpečné pre zdravie. Škodlivé vedľajšie účinky môžu zahŕňať podvýživu, silnú dehydratáciu a nerovnováhu elektrolytov. Pravidelné klystíry môžu spôsobiť poranenie konečníka.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy