Folikulárna keratóza - keratosis pilaris: príčiny, príznaky, diagnóza a liečba

Posledná úprava 04.11.2021

Folikulárna keratóza, latinsky keratosis pilaris, je bežné ochorenie kože charakteristické výskytom malých, tvrdých, bielych alebo červených hrbolčekov na koži. Iný názov pre toto ochorenie je aj „krupica“ alebo „kuracia koža“, kvôli jej podobnosti s drsnými hrbolčekmi na koži kuraťa. Tieto malé hrbolčeky sa objavujú na pažiach, stehnách, chrbte a zadku. Menej často sú vidieť na predlaktí, hornej časti chrbta a na tvári.

Folikulárna keratóza sa pritrafí každému z nás aspoň raz v živote. Tento kožný problém sa objavuje najskôr v detstve a svoje maximum dosahuje v období dospievania, hlavne počas puberty.

Tento problém sa začína zlepšovať vekom dotyčnej osoby a zvyčajne vymizne po tridsiatke. Takže folikulárna keratóza je ochorenie adolescentov a len zriedkavo ju vidno u dospelých. 50 až 80% adolescentov je postihnutých týmto kožným problémom. U dospelých je incidencia 40 percent.

Folikulárnej keratózy sa netreba obávať, pretože je to benígne (nezhubné) ochorenie, ktoré postihnutej osobe neublíži. Ak si myslíte, že ide o prenosné ochorenie, je to iba mýtus. Folikulárna keratóza sa z osoby na osobu kontaktom neprenáša.

Zvyčajne je toto ochorenie asymptomatické a netreba ho liečiť, ak sa hrbolčeky a pupáčiky nezapália alebo nesvrbia. Folikulárna keratóza je síce neškodná, ale ľudia ju považujú za stigmu, pretože malé hrboly na tele niekedy vyzerajú skutočne škaredo a zvláštne. Preto ju samozrejme možno z kozmetických dôvodov liečiť.

Normálne však liečba potrebná nie je, obzvlášť, ak zostáva ochorenie bezpríznakové. Ide o ochorenie, ktoré sa s pribúdajúcim vekom človeka vytráca.

Folikulárna keratóza sa objavuje v nasledovných typoch alebo variáciách:

  • folikulárna keratóza alba (keratosis pilaris alba) – na koži sa objavujú drsné hrbolčeky, ale bez podráždenia,
  • folikulárna keratóza rubra (keratosis pilaris rubra) – na koži sa objavujú červenkasté zapálené ranky,
  • folikulárna keratóza rubra faceii (keratosis pilaris rubra faceii) – na tvári sa objavujú červenkasté hrbolčeky.

Ako folikulárna keratóza vyzerá?

Kožné ochorenia s vyrážkami sa niekedy tak podobajú, že aj pre lekára je ťažké rozlíšiť ich. To isté platí pre folikulárnu keratózu. Tento stav kože možno ľahko zameniť s inými podobnými kožnými problémami, ako napríklad ekzém, atopická dermatitída a predovšetkým akné. Ovšem folikulárna keratóza má svoje vlastné charakteristické črty, ktoré pomôžu pri jej odlíšení od iných kožných ochorení.

Najvýznamnejšie a najvýraznejšie črty a príznaky folikulárnej keratózy:

  • Malé, tvrdé a špicaté hrbolčeky veľkosti pieskových zrniek alebo krupice, objavujú sa na pažiach (hornej časti ramien), na stehnách a na zadku.
  • Hroblčeky majú zvyčajne farbu kože, môžu byť ale aj červenkasté a môžu sa zapáliť. Na rozdiel od aknóznych pľuzgierikov sú hrbolčeky folikulárnej keratózy veľké iba 1-2 milimetre.
  • Typický kurací alebo husací vzhľad kože je silnou indikáciou folikulárnej keratózy.
  • Postihnutá pokožka pripomína na dotyk šmirgľový papier.
  • Pokožka sa stáva suchou a drsnou. Suché počasie a zima ochorenie zvyčajne zhoršuje.
  • Hrbolčeky sú zvyčajne bezbolestné, môžu ale začať svrbieť a bolieť, ak sa koža príliš vysuší.
  • Folikulárna keratóza na tvári vytvára začervenaný vzhľad pokožky tváre.
  • Na postihnutej koži možno badať zmenu farby pleti či „zdvojenie“ zafarbenia pokožky.

Aké sú príčiny folikulárnej keratózy?

Pochopenie príčiny ochorenia je rovnako dôležité ako jeho liečba. Ak už raz poznáte príčinu určitej choroby alebo faktory, ktoré môžu príslušnú chorobu zhoršiť, môžete byť minimálne schopný vyhnúť sa spúšťaču alebo faktorom, ktoré ju vyvolajú. Nanešťastie, folikulárna keratóza patrí medzi najmenej preštudované a prebádané ochorenia kože. Mechanizmus spúšťania tejto choroby zatiaľ lekári presne nechápu.

Presná príčina spustenia folikulárnej keratózy stále nie je známa a odborníci o nej vedú diskusie.

Niektoré faktory však už sú odhalené a možno usúdiť, že nejakým spôsobom môžu byť zapojené do spustenia a iniciácie folikulárnej keratózy. Patria sem nasledovné:

Genetika

Všetko je zapísané v génoch. To, ako vyzeráte, ako sa správate, aj to ako myslíte. Všetky informácie ohľadom vašej osobnosti sú zaznamenané vo vašich génoch. Tieto črty alebo vlastnosti zdedené po rodičoch závisia od génov, ktoré si nesiete vo výbave. Od farby očí až po štruktúru minipórov v pokožke, o všetkom rozhodujú vaše gény. Pokiaľ fungujú riadne, je aj vaše telo v poriadku.

Avšak, ak sa zmení alebo zmutuje čo i len jedna génová štruktúra, môže byť následkom narušenie normálnych funkcií viacerých telesných systémov. To isté sa deje aj pri folikulárnej keratóze. Pri tomto kožnom ochorení sa objavuje mutácia v jednom z génov riadiacich proliferáciu kožných buniek a kožných proteínov. Folikulárna keratóza je autozomálne dominantné ochorenie (porucha), čo znamená, že ak je týmto ochorením postihnutý jeden z rodičov, šanca, že ho zdedí aj dieťa je 50%.

To znamená, že folikulárna keratóza je dedičná porucha, ktorá sa môže prenášať z generácie na generáciu. Z tohto dôvodu stúpa pravdepodobnosť objavenia tejto poruchy, ak sa v rodinnej anamnéze folikulárna keratóza vyskytuje.

Otázkou však stále zostáva, ako môže génová mutácia viesť k folikulárnej keratóze?

Odpoveď na túto otázku sa dá pochopiť jednoducho, pokiaľ máte tušenie o tom, ako má pokožka normálne fungovať. Naše kožné bunky produkujú tvrdý prírodný proteín nazývaný keratín. Účelom takejto keratínovej vrstvy je poskytnutie ochrany proti infekciám a iným škodlivým materiálom.

Folikulárna keratóza je zdravotný problém, kedy dochádza k hyperkeratinizácii, čo znamená, že produkcia keratínového proteínu kožným bunkami je vysoko nad normálom. Koža obsahuje milióny vlasových folikulov. Nadmerná produkcia keratínu sa začína akumulovať práve v týchto vlasových folikuloch a upcháva póry.

V normálnom stave sa odumreté bunky vlasových folikulov s postupom času odlúpnu a sú nahradené novými. Ak ale keratín upchá póry vlasových folikulov, bráni odumretým kožným bunkám v odlupovaní a odpadnutí, takže nemôže cez póry vôbec uniknúť. Hromadenie keratínu vo vlasových folikuloch spôsobuje, že sa odumreté bunky stávajú oveľa kohéznejšie, teda súdržnejšie.

Hromadenie nadbytočného keratínu spolu s mŕtvymi kožnými bunkami vo vlasových folikuloch vedie k formovaniu vyvýšených hrbolčekov na koži. Takže hrbolčeky folikulárnej keratózy, ktoré vidno na pokožke nie sú ničím iným ako zablokovanými vlasovými folikulami, upchatými keratínom a mŕtvymi bunkami. Práve preto vyzerá folikulárna keratóza ako husacia koža.

Genetické faktory sa zdajú byť potenciálnou príčinou folikulárnej keratózy. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť a ktoré môžu prispieť k vypuknutiu folikulárnej keratózy.

Medzi tieto faktory patria:

Kožné alergie a kožné poruchy

Folikulárna keratóza je spájaná s rôznymi iným ochoreniami kože. Napríklad ichtyosis vulgaris, ekzém a atopická dermatitída. Bolo zistené, že folikulárna keratóza sa zhoršuje u ľudí, ktorí trpia aj na alergické kožné ochorenia.

V takýchto prípadoch vyliečenie prvotného zdravotného problému môže pomôcť pri ústupe a utlmení vypunkutia folikulárnej keratózy. Záchvaty astmy a alergickej nádchy môžu tiež zhoršiť folikulárnu keratózu u geneticky predisponovaných jedincov.

Folikulárna keratóza môže byť skutočne obťažujúca a problematická v suchom a chladnom počasí, kedy stráca pokožka svoju vlhkosť a stáva sa extrémne drsnou a svrbivou.

Hormonálna nerovnováha

Hoci môže folikulárna ketóza postihnúť rovnako mužov aj ženy, je u žien väčší predpoklad, že budú na toto ochorenie trpieť. Dôvodom vysokej pravdepodobnosti u žien je hormonálna nerovnováha. U žien s hormonálnymi poruchami alebo dominanciou estrogénu je vyššia šanca na prepuknutie folikulárnej keratózy.

Práve preto sa mnohé ženy sťažujú na folikulárnu keratózu v období okolo tehotenstva, kedy v tele nastávajú veľké hormonálne zmeny.

Nedostatok vitamínu A

Vitamín A zohráva dôležitú úlohu pri udržaní zdravej a krásnej pokožky. Pomáha pri regulácii proliferácie kožných buniek. Vitamín A má schopnosť obmedziť proces keratinizácie pokožky. Chráni kožné bunky pred tým, aby prešli hyperkeratinizáciou. Nedostatok tohto významného vitamínu môže spôsobiť to, že sa koža stane šupinatá, suchá a hyperkeratinizovaná. Napriek tomu nie je nedostatok vitamínu A priamou príčinou folikulárnej keratózy, môže však tento stav nepriamo zhoršiť.

Alergia na lepok

Lepok (glutén) je pšeničný proteín (pšeničná bielkovina). Ľudia s celiakiou alebo so syndrómom zvýšenej črevnej priepustnosti (syndrómom deravého čreva) trpia na intoleranciu lepku. To znamená, že kedykoľvek zjedia pšenicu, spustí sa v tele k hypersenzitivita na lepok a v tele dochádza k alergickej reakcii. Boli riešené viaceré výskumné štúdie na preukázanie spojitosti medzi alergiou na lepok a folikulárnou keratózou. Ukázalo sa, že alergia na lepok zohráva určitú úlohu pri zhoršení príznakov folikulárnej keratózy. Preto sú ľudia s alergiou na lepok náchylnejší na vypuknutie folikulárnej keratózy.

Kvasinkové infekcie

Kvasinkové infekcie na koži tiež zvyšujú riziko vzplanutia folikulárnej keratózy. Odborníci predpokladajú, že kvasinkové infekcie zvyšujú rýchlosť premeny kožných buniek, ktorá podporuje hyperkeratinizáciu. Takže u ľudí s kvasinkovými infekciami môže dôjsť aj k vypuknutiu folikulárnej keratózy.

Ako diagnostikovať folikulárnu keratózu?

Keďže je folikulárna keratóza neškodné ochorenie bez nejakých nepríjemných príznakov, postihnutý pacienti prichádzajú k lekárovi až vtedy, ak ich začne trápiť kozmetická stránka veci. Zopár raniek na rukách alebo stehnách postihnutému vadiť nemusí, dokonca si ich ani nemusí všimnúť.

Ak sa ale folikulárna keratóza objaví na tvári alebo sa jej príznaky zhoršia, môže sa postihnutá osoba začať trápiť. Na diagnostikovanie folikulárnej keratózy nie sú potrebné laboratórne testy. Diagnóza sa robí na základe klinického stavu a príznakov u pacienta.

Lekár sa pacienta opýta niekoľko otázok ohľadne histórie ochorenia, napríklad:

  • Kedy ste si po prvýkrát všimli symptómy?
  • Čo zhoršuje alebo zmierňuje symptómy?
  • Má aj niektorý iný člen rodiny rovnaké problémy?

Tieto otázky pomôžu lekárovi zhruba odhadnúť diagnózu. Po tom, čo sa porozprávate o symptómoch, urobí lekár aj fyzické vyšetrenie postihnutých oblastí.

Typické príznaky folikulárnej keratózy ako vzhľad krupice, husacej či kuracej kože, hrbolčeky na koži s vrastenými vlasmi a hrubá textúra kože, mu pomôže pri určení konečnej diagnózy.

Biopsia kože sa robí veľmi zriedkavo, iba ak je ochorenie veľmi rozsiahle alebo ak nie je možné rozhodnúť, o ktoré kožné ochorenie ide.

Ako liečiť folikulárnu keratózu prírodnými prostriedkami?

Folikulárna keratóza je genetická porucha. Neexistuje spôsob, ako ju úplne vyliečiť, môžete však minimálne vyskúšať prostriedky, ktoré pomôžu udržiavať ochorenie pod kontrolou.

Prírodné prostriedky sú najlepším a najlacnejším spôsobom, ako sa vysporiadať s folikulárnou keratózou. Tieto prípravky vás nebudú veľa stáť, napriek tomu veľmi pomôžu pri zlepšení príznakov ochorenia.

Buďte k svojej pokožke jemný

Pokožka je najexponovanejší orgán tela. Musí čeliť všetkým príležitostným a sezónnym výkyvom a zmenám. Každý sníva o žiariacej, krásnej, hladkej pokožke. Tento cieľ možno dosiahnuť v prípade, že sa o ňu riadne staráte.

Buďte ku svojej pokožke vždy jemný. Nikdy s ňou neexperimentujte, pretože tým môžete váš problém s folikulárnou keratózou zhoršiť. Prvou možnosťou, ako sa zbaviť tých nepekných hrbolčekov, je exfoliácia (odlúpnutie). Počas kúpeľa jemne pošúchajte postihnutú oblasť pemzou. Po následnom osprchovaní kožu osušte iba jemným prikladaním uteráka.

Vyhýbajte sa prílišnému škriabaniu a dretiu kože, pretože môže dôjsť k poškodeniu kože a problém sa môže zhoršiť.

Pokožku hydratujte

Starať sa o pleť je všetko, čo musíte urobiť, aby ste sa zbavili folikulárnej keratózy. Možno ju nedokážete vyliečiť úplne, prinajmenšom sa ale môžete pokúsiť udržať svoj problém na uzde. Symptómy folikulárnej keratózy sa zhoršujú, pokiaľ sa pokožka vysuší a stratí svoju vlhkosť. Snažte sa zachovať pleť čo najviac hydratovanú.

Hydratácia pokožky bude pri zmiernení hrbolčekov viditeľne účinná. Takže vždy, keď sa osprchujete alebo budete cítiť, že sa vám koža vysušuje, jednoducho siahnite po telovom mlieku alebo kréme a pokožku si natrite.

Preferované sú telové mlieka s obsahom kyseliny glykolovej alebo alfa-hydroxykyseliny, pretože práve alfa-hydroxykyseliny sú vynikajúcimi exfoliátormi. Odstraňujú povrchové odumreté bunky a omladzujú pokožku, dodávajú svieži a zdravý vzhľad vašej pleti. Hydratácia pokožky nikomu neublíži.

Môžete ju pokojne natierať dva až trikrát denne, prípadne tak často, ako je to potrebné. Ak máte folikulárnu keratózu spojenú s ekzémom alebo atopickou dermatitídou, môže vám pomôcť aplikácia telových mliek alebo krémov s obsahom oxidu zinočnatého. Tieto môžu pomôcť pri zmierňovaní zápalu súvisiaceho s hrbolčekmi a vyrážkami.

Produkty starostlivosti o pleť voľte obozretne

Jediná liečba folikulárnej keratózy je udržiavať pokožku hydratovanú. Nepoužívajte nikdy drsné mydlá, pretože zložky v mydlách môžu nasávať vlhkosť z kože, čím ju vysušia, zostane svrbivá a drsná. Ak teda čelíte problému folikulárnej keratózy, schovajte mydlá s obsahom drsných chemických látok a obráťte sa na jemné mydlá s obsahom hydratačných látok. Tie zabraňujú pokožke v tom, aby bola suchá a drsná.

Spriateľte sa s jogurtom

Jogurt je považovaný za jednu z najlepších protilátok na folikulárnu keratózu. S použitím jogurtu je tak jednoduché, získať čistú, jasnú pleť. Spočiatku to môže znieť divne, ale jogurt vám môže pomôcť získať pleť, po ktorej ste vždy túžili. Ide vlastne o zložku jogurtu, ktorá pomôže odstrániť tie nevzhľadné hrbolčeky na tele. Jogurt obsahuje prírodný píling s názvom kyselina mliečna.

Kyselina mliečna má schopnosť rozpustiť nadmerné nahromadenie keratínu, pokožka zostáva jemná a mäkká. Aplikácia jogurtu na postihnuté oblasti na koži, denne na 15 až 20 minút, vám pomôže pri boji proti netvorovi v podobe folikulárnej keratózy.

Používajte jablčný ocot

Podobne ako jogurt, aj jablčný ocot je vynikajúcim exfoliátorom (odstraňovačom odumretých buniek). Zmiešajte jeden diel jablčného octu s jedným dielom vody. Aplikujte na postihnuté miesta a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Jablčný ocot pomáha dodať jemnú štruktúru pokožke, a to odstránením prebytočných zásob keratínu.

Vyhýbajte sa horúcemu kúpeľu či sprche

Horúca sprcha nie je vhodná pre ľudí, ktorí čelia problémom s folikulárnou keratózou. Horúca voda môže folikulárnu keratózu zhoršiť, pretože po nej zostáva pokožka suchá a drsná. Vyhnite sa preto horúcej sprche a doprajte si vlažný kúpeľ. Ten vám určite iba prospeje.

Peeling z kokosového cukru

Kokosový olej je považovaný za vynikajúci a efektívny domáci prostriedok na folikulárnu keratózu. Vďaka jeho zázračným schopnostiam hydratuje hĺbkovo pokožku, pričom obsiahnuté výživné látky pomáhajú omladiť pokožku zvnútra.

Nie je vôbec nutné kupovať drahé exfoliačné krémy alebo peelingy, pretože si teraz môžete urobiť peeling sami doma. A navyše veľmi jednoducho. Kokosový olej, med, kryštálový cukor a hnedý cukor, to je všetko, čo budete potrebovať.

Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu hnedého cukru, jednu polievkovú lyžicu kryštálového cukru a jednu polievkovú lyžicu medu s dvoma polievkovými lyžicami panenského kokosového oleja.

Všetky prísady spolu miešajte, až kým nevznikne hmota podobná paste. Túto zmes si aplikujte na postihnuté oblasti a jemne ho votrite do kože, aby ste odstránili odumreté bunky. Zložky cukru z kože odlupnú odumreté bunky, med a kokosový olej pokožku vyhladia a zvlhčia. Ak budete pleť 10 až 15 minút jemne masírovať, získate hladkú textúru kože.

Jedzte zdravo

Dajte sa na zeleninu. Jedzte čerstvú listovú zeleninu. Zelená listová zelenina je vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov ako sú vitamíny A, B, E a C. Tie všetky sú pre pleť potrebné, na udržanie zdravej a bezproblémovej kože. Vyhýbajte sa lepku a mliečnym produktom, ak si myslíte, že ste na ne alergický a ich konzumáciou si folikulárnou keratózu iba zhoršujete.

Konzumujte potraviny bohaté na omega-3, ako napríklad losos, ľanové semienka, vlašské orechy, fazuľa a strukoviny.

Všetky tieto zdravé výživné látky zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri regulácii proliferácie kožných vrstiev a pri odstraňovaní odumretých kožných buniek. Tiež nezabudnite vypiť osem až desať pohárov vody, pretože tá je potrebná na to, aby bolo vaše telo hydratované a dokázalo kontrolovať vypuknutie folikulárnej keratózy.

Cvičte jogu

Podľa výskumov sa kožné ochorenia ako ekzémy a folikulárna keratóza zhoršujú pri strese a úzkostných stavoch. Preto na to nezabúdajte a skúste začať s cvičením jogy, aby ste odbúrali stres. Joga pomáha zmierniť úzkosť a tým zároveň zlepšiť stav vašej pokožky.

Medicínska liečba folikulárnej keratózy

Ak všetko ostatné zlyhá a príznaky folikulárnej keratózy sa nepodarí zlepšiť, alebo ak máte dojem, že sú nevzhľadné hrbolčeky z kozmetického hľadiska neprípustné, bude lepšie navštíviť kožného lekára.

Medicínska liečba folikulárnej keratózy môže prebiehať nasledovnými spôsobmi:

Lokálne (topikálne) exfoliátory

Účelom exfoliačnej látky je odstrániť odumreté kožné bunky a keratín. Lekár vám môže predpísať exfoliačné prípravky obsahujúce niektorú z exfoliačných látok, teda kyselinu salicylovú, kyselinu mliečnu alebo kyselinu alfa-hydroxylovú.

Lokálne (topikálne) retinoidové krémy

Spolu s lokálnymi exfoliátormi predpisujú kožní lekári zvyčajne lokálne retinoidové krémy obsahujúce retinoidy ako sú tretinoín, tazarotén alebo adapalén. Retinoidy sú derivátmi vitamínu A. Tieto retinoidy pôsobia ako keratolytické látky. Ak sa aplikujú na postihnutú oblasť, rozložia alebo rozpustia nahromadený keratín a kontrolujú proliferáciu kožných buniek.

Mikrodermabrázia

Mikrodermabrázna procedúra sa robí pre kozmetické účely. Pri tomto ošetrení sa povrchové odumreté vrstvy buniek odlúpnu pomocou malého prístroja alebo abrazného nástroja. Abrazný prístroj obsahuje jemné kryštály oxidu hlinitého alebo diamanty. Tieto jemné kryštáliky odnášajú keratínové a odumreté kožné bunky počas masáže mikrodermabráznym prístrojom.

Laserová terapia

Ak máte plné zuby týchto nevzhľadných a nepekne vyzerajúcich červenkastých hrbolčekov a chcete sa ich za každú cenu zbaviť, môže vám pomôcť ošetrenie laserom. Vrastené vlasy v hrčkách môžu spôsobiť zápal. Laserová terapia je jeden z najlepších spôsobov, ako zmierniť začervenanie a urobiť hrbolčeky menej viditeľnými. Pri ošetrení laserom sa intenzívne svetelné lúče zacielia na postihnutú oblasť. Tieto svetelné lúče zabrúsia pokožku, a to tak, že odstránia vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek.

Keď je odumretá vrstva kože odstránená, zospodu sa objavia nové kožné bunky a dodajú pleti svieži a zdravší vzhľad. Okrem obnovy povrchu kože dokáže laserové svetlo pomôcť odstrániť zarastené vlasy v rankách, čím sa stane folikulárna keratóza opäť o niečo menej nápadná.

Zdroje

Čítajte ďalej Folikulitída
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac