Domov / / / Liečba vypadávania vlasov a fi...

Liečba vypadávania vlasov a finasterid – ako dlho trvá, kým začne finasterid pôsobiť?

Posledná úprava 24.07.2018

Finasterid, ktorý blokuje premenu testosterónu na DHT, je jedným z najpopulárnejších prostriedkov na liečbu vypadávania vlasov. Je tiež jedným z najúčinnejších.

Rovnako ako pri iných liekoch, aj finasterid potrebuje svoj čas na to, aby mohol začať pôsobiť. V závislosti od závažnosti vypadávania vlasov môže trvať niekoľko mesiacov, pokým zbadáte nejaké zlepšenie v hrúbke vlasov.

Finasterid začína blokovať DHT okamžite

Ako liek začína finasterid pôsobiť okamžite, znamená to, že po užití prvej tablety začne vplývať na telo. Inak povedané, hladiny DHT začne znižovať okamžite po vstrebaní. V priemere dokáže finasterid zredukovať hladiny DHT v tele o 70%. To je dosť na to, aby sa vďaka tomu zastavilo mužské vzorové plešatenie.

Hoci má finasterid krátky polčas rozpadu, v tele sa akumuluje. Denná dávka, čo je zvyčajne 1 mg, je dostatočná na to, aby znížila produkciu DHT. Tým neustále chráni vlasy.

Výsledky sú viditeľné po troch až štyroch mesiacoch

Ak sa riadite pokynmi a finasterid užívate denne, môžete vidieť výsledky na tretí či štvrtý mesiac. Zvyčajne však trvá šesť až deväť mesiacov, aby sa rozvinul celkový účinok finasteridu. Vlasové folikuly totiž potrebujú veľa času na to, aby dokázali vytvoriť nový vlas.

Netreba zabúdať na fakt, že finasterid nie vždy dokáže spustiť rast vlasov, o ktoré ste už definitívne prišli. Väčšina ľudí užívajúcich finasterid vďaka nemu zastaví ďalšiu stratu vlasov. Nejde o spôsob ako podporiť opätovný rast vlasov.

To znamená, že pri užívaní finasteridu nemusíte zaznamenať žiadne zlepšenie stavu vlasov. Napriek tomu neustále pracuje na tom, aby ochránil ďalšie vlasy pred vypadnutím.

Tiež netreba zabúdať na fakt, že vlasy vypadávať budú, a to v rámci svojho prirodzeného rastového cyklu. Starý vlas sa však v tomto prípade nahradí novým vlasom. Takže na hrebeni, v odtoku či na vankúši stále nejaký ten vypadnutý vlas nachádzať budete.

Na získanie finálneho výsledku potrebuje finasterid približne jeden rok

Maximálny finálny výsledok, ktorý finasterid dokáže pri liečbe vypadávania vlasov dosiahnuť, zbadáte približne po roku denného užívania lieku. Ak niekoľko dní liek užiť zabudnete alebo ho vynecháte na nejaký týždeň či mesiac, môžete tým brániť finasteridu v efektívnom pôsobení.

Kľúčovým bodom je, že nesmiete prestať finasterid užívať len preto, že nedokáže viditeľne zlepšiť stav vlasovej línie či hustoty vlasov. Ak finasterid užívať prestanete, vrátia sa hladiny DHT na svoje bežné hodnoty a môžete zase začať prichádzať o nadmerné množstvo vlasov.

Pri správnom užívaní je finasterid ako prevencia vypadávania vlasov veľmi účinný. Musíte len zostať trpezliví, vlasové folikuly totiž potrebujú zopár mesiacov na to, aby sa presunuli do rastovej fázy a začali tvoriť nové vlasy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy