Trichondóza
Jednou z najčastejších porúch vlasu, s ktorou sa dermatológovia stretávajú je trichorrhexis nodosa. Trichorrhexis nodosa je ústredná vada vlasového vlákna. Väčšina vlasu vyzerá pod mikroskopom úplne normálne. Na niektorých miestach pozdĺž dĺžky vlasového vlákna je však vidieť opuch alebo štiepenie. Tieto vady sa rozvinú na miestach, kde chýba kutikula.
Príčiny trichorrhexis nodosa môžu byť vrodené (spontánna trichondóza) alebo získané (sekundárna trichondóza). [1]
Spontánna trichondóza
Vrodená trichorrhexis nodosa je veľmi zriedkavá, ale niektorí ľudia majú prirodzene slabé vlasy, v prípade, že ich telo neprodukuje kutikulu správne. Vrodená trichorrhexis nodosa je zvyčajne dedičná a rozvinie sa vo veľmi mladom veku. K abnormálnej produkcii vlasového vlákna, ktoré je nepravidelné a krehké môže dôjsť aj pri metabolických poruchách, ako sú tie, pri ktorých dochádza k abnormálnej syntéze močoviny, abnormálnemu metabolizmu medi alebo zinku, alebo chybnému začleneniu cysteínu alebo síry do vlasového vlákna (trichothiodystrófia).
Sekundárna trichondóza
Získaná trichorrhexis nodosa je oveľa častejšia a vzniká ako dôsledok nadmernej úpravy vlasov. Príliš veľa kefovania, účesov, ktoré zaťažujú vlasy, nadmerné umývanie, farbenie, trvalá môžu narušiť kutikulu pozdĺž vlasu. Trichorrhexis nodosa je zvlášť vidieť u ľudí, ktorí si pričasto upravujú vlasy horúcou kefou alebo trvalou. Keď vlas príde o kutikulu, vlasová kôra sa rýchlo zlomí.
Liečba trichondózy
Liečba závisí od pôvodcu poškodenia. Ak je produkcia vlasov abnormálna, liečba sa zameria na folikuly a zlepšenie pevnosti vlasového vlákna. Ak vada vznikla dôsledkom nadmernej úpravy vlasov, musí sa zredukovať jej množstvo. Odporúča sa prestať používať kefy, vyhnúť sa používaniu chemikálií na vlasy a používať iba veľmi jemné šampóny.