Kučeravé vlasy alebo rovné vlasy – čo určuje tvar a štruktúru vlasov?

Posledná úprava 07.10.2021

Či už máte rovné vlasy, kučeravé vlasy alebo vlnité vlasy, sú jedinečné. Čím to ale je? Stočené alebo rovné vlasové folikuly udávajú vzhľad každého vlasu, a to po celý život.

Vlasy majú viacero biologických a kultúrnych funkcií. Chránia vlasovú pokožku pred slnečným žiarením, v chladnom počasí ju zase udržiavajú v teple. Vlasy sú dôležité aj v sociálnej komunikácii.

Vlasové folikuly sú zložité mnohobunkové oblasti, ukryté hlboko v pokožke. Rovné vlasové folikuly tvoria rovné vlasové vlákna (teda rovné vlasy), na druhú stranu kučeravé vlasy vyrastajú zo zakrivených folikulov. Ale prečo sú niektoré folikuly zakrivené a ako sa vlasy stáčajú?

Mnoho typov vlasov

Kučeravé vlasy zahŕňajú široké spektrum tvarov vlasových vlákien. Môžu byť vo forme špirál a kudrlín, vĺn a vlniek.

Tvar každého vlasového folikulu je daný a určený už počas embryonálneho vývoja. Odborníci ale nevedia ako presne k tomu dochádza. Vlasové folikuly pre kučeravé vlasy majú tvar písmena S, to znamená, že majú dva ohyby. Tento tvar je daný natrvalo, hoci vlasové folikuly prirodzene prechádzajú každých pár rokov štrukturálnymi zmenami.

Každý vlas rastie približne 3 až 5 rokov, potom sa presunie do fázy oddychu, ktorá trvá niekoľko mesiacov. A nakoniec vypadne.

Počas tejto pokojovej fázy sa štruktúra vlasového folikulu mení, v pokožke sa v podstate scvrkáva. Aby sa začal nový cyklus rastu vlasov, narastie folikul znovu do svojho pôvodného tvaru.

Kučeravé folikuly opätovne narastajú do vlnitého tvaru. Ale čo reguluje toto pozoruhodné obnovenie zakrivenia folikulu zostáva záhadou.

Ako to, že sa vlasy vlnia a stáčajú?

Okrem tvaru vlasového folikulu odborníci veria, že k tvaru vlasu prispievajú aj rozdiely v správaní buniek počas tvorby vlasového vlákna.

Pri rovných vlasoch pôsobia všetky bunky vo folikule koordinovane. To vedie k rovnomernému rastu z rovného folikulu. Takéto vlasy sú okrúhle.

Pri kučeravých vlasoch je spôsob, akým sa bunky delia a tvoria určité proteíny, asymetrický a súvisí aj s ohybmi v skrútenom folikule. Výsledkom je vlasové vlákno eliptického tvaru, a práve preto sa vlas krúti a stáča.

Vedcom zatiaľ uniká, ako presne sa rôzne typy kudrliniek, vĺn a vlniek z tohto eliptického tvaru tvoria. Čo ale tieto procesy kontroluje?

Kučeravosť vlasov je kontrolovaná génmi

Odborníci vedia, že gény kontrolujú tvar vlasov. Snažia sa však stále identifikovať gén, ktorý tvorí proteín nazývané trichohyalin (TCHH), ktorý posilňuje rastúce vlasy.

TCHH gén obsahuje rôzne variácie nazývané malé jadrové polymorfizmy, ktoré sú spájané s rôznymi tvarmi vlasov ľudí po celom svete. Napríklad u ľudí východoázijského pôvodu sú spájané variácie v géne pre receptor EDAR s rovnými hrubými vlasmi.

Existuje tiež množstvo doplnkových génov, ktoré už boli identifikované a môžu zohrávať úlohu pri udávaní tvaru vlasov.

Vedci predpokladajú, že niektoré z nich sú kontrolované epigeneticky. To znamená, že ich vyjadrenie môže byť zdedené po rodičoch, dokonca môže byť ovplyvnené prostredím.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy