Serenoa plazivá (serenoa repens)

Posledná úprava 09.03.2018

Serenoa plazivá (serenoa repens) je palmovitá rastlina rozšírená najmä na atlantickom pobreží USA. Jej plody sú bohaté na mastné kyseliny. Výťažky z plodov tejto rastliny sú zvyčajne distribuované pod názvom Saw Palmetto.

Plody boli Americkými domorodcami pôvodne používané na liečbu urologických problémov. V súčasnosti je to najrozšírenejší prírodný prostriedok na liečbu zväčšenej prostaty u mužov.

Mechanizmus účinku nieje presne zdokumentovaný. Predpokladá sa, že blokuje pôsobenie 5-alfa reduktázy podobne ako finasterid alebo dutasterid a taktiež blokuje receptory buniek vlasových folikúl, čím znižuje ich citlivosť na DHT.

Okrem priaznivých účinkov na prostatu a proti vypadávaniu vlasov sa hovorí aj o protizápalových účinkoch, pomáha potláčať bolesť a dokonca by mala pôsobiť ako afrodiziakum.
Výsledky výskumov niesú však jednoznačné, či už sa jedná o mechanizmus pôsobenia ale aj o efektivitu účinkov. Niektoré štúdie hovoria dokonca o tom, že nieje o nič efektívnejšia ako placebo (náhradná látka bez efektu).

Otazky a odpovede:

Môžu výťažky zo saw palmetta užívať aj ženy?

Neodporúča sa úžívať tehotným ani dojčiacim ženám.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy