Domov / / / Čo škodí prostate? Čomu sa rad...

Čo škodí prostate? Čomu sa radšej vyhnúť?

Posledná úprava 29.06.2017

Možno robíte mnoho vecí, o ktorých predpokladáte, že pomáhajú udržiavať zdravie prostaty. Niektoré iné veci, ktoré si možno ani neuvedomujete, však prostate vôbec nesvedčia. Napríklad, prílišné sedenie. Nielenže kvôli nemu priberáte, sedenie neprospieva ani prostate.

Čo škodí prostate – nečinnosť a zdravie prostaty

Nedostatok alebo pokles aktivity môže vyhnať do výšky hladiny určitého proteínu v krvi, ktorý sa spája s rakovinou prostaty.

Vedci zistili, že muži, ktorí počas dňa sedeli ešte o hodinu naviac oproti iným mužom, mali až o 16% väčšie riziko zvýšenia hladín PSA, teda prostatického špecifického antigénu. Na druhú stranu, muži s miernou fyzickou aktivitou majú až o 18% nižšiu pravdepodobnosť vysokého skóre PSA.

Možno povedať, že posedávanie vám pridáva aj na váhe, tým je ovplyvnená aj hormonálna rovnováha, hrozí zápal telesných tkanív a zvýšená odolnosť voči inzulínu. Toto všetko prispieva k rozvinutiu rakoviny prostaty.

PSA a rakovina

Prostatické špecifické antigény (PSA) sú vlastne proteíny tvorené bunkami v predstojnej žľaze. V minulosti sa verilo, že zvýšené hladiny PSA, ktoré možno zistiť z jednoduchého krvného testu, sú veľkým výkričníkom pre rakovinu prostaty. V súčasnosti už lekári vedia, že vysoké hladiny PSA môžu byť v prípade rakoviny falošným poplachom. Nielen neaktívny životný štýl môže zvyšovať hladiny PSA. Tiež sem radíme benígne stavy ako zápaly, infekcie alebo zväčšenie prostaty.

Keď už viete, čo škodí prostate, môžete medzi prevenciu rakoviny prostaty zaradiť aj fyzickú aktivitu. Nezabúdajte tiež na rodinnú anamnézu či užívané lieky a pravidelné kontroly prostaty. Na základe týchto zistení lekár rozhoduje, či je potrebná aj biopsia prostaty.

Čítajte ďalej Príčiny rakoviny prostaty
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy