Rastú vlasy pomalšie čím sú dlhšie?

13/08/2014
Pýta sa: misa
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (3)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Ahoj, vlasy rastu v cykloch. Kazdy vlas je v inej faze cyklu a tak spolocne vlasy aj rastu aj vypadavaju aj stagnuju. Rychlost rastu vlasov je dana geneticky. V mladsom veku - cca do 30rokov rastu rychlejsie. Okrem toho zenam rastu rychlejsie ako muzom a tiez v malej miere je rychlost rastu vlasov ovplyvnena rocnym obdobim - rychlejsie rastu v lete.

Ale vseobecne prilis velke rozdiely v rychlosti rastu medzi ludmi nie su. Vlas je produkovany vo vlasovom lozku delenim buiek a v pripade, ze ma telo potrebne latky - proteiny na tvorbu keratinu, tak je rychlost stale rovnaka bez ohladu na to, ci mas dlhe alebo kratke vlasy. Vlasy rastu zdanlivo pomalsie pri dlhych vlasoch, pretoze pri kratkych vlasoch vidis prirastok jednoznacnejsie ako pri dlhych.


21/06/2015 - 17:21
Odpoveď od: ludomil
Som odborník

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Ahoj, určite nie, vlásky rastú podľa toho, koľko dostávajú výživy do korienkov. S dĺžkou to nesúvisí, každý vlas má svoj tzv. rastový cyklus zložený z troch základných fáz.


14/11/2015 - 7:43
Odpoveď od: EvaN
Som odborník

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Miša,

nie, vlasy rastú rovnako rýchlo. Existuje síce "letný rastový špurt", no ani tu nejde o rast, ktorý zbadáte z večera do rána.

Pri dlhších vlasoch vzniká dojem spomalenia rastu z viacerých dôvodov - konce dlhých vlasov už bývajú "staré", teda dochádza k poškodeniu, štiepeniu končekov a lámaniu vlasov. Tým sa rast pocitovo "zastaví", hoci od korienkov vlasy rastú.

Druhou možnosťou je dosiahnutie maximálnej dĺžky rastu vlasu (teda dĺžka, za ktorú už vlas nenarastie...u niekoho je to viac u niekoho menej). Tento stav zase súvisí s fázami rastu vlasov - po fáze rastu vlas prejde do fázy oddychu a nakoniec vypadne. Urobí miesto novému, ktorý začne nanovo vyrastať z korienka.

Tretím dôvodom je čakanie, kedy konečne vlasy narastú do želanej dĺžky. A ak čakáme na čokoľvek, zdá sa nám, že sa zastavil čas...

Tu je ešte niekoľko rád, ako na dlhé a zdravé vlasy...


06/11/2017 - 9:35
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Doporučené produkty