8 najlepších potravín pre detoxikáciu

Posledná úprava 16.12.2022

Detoxikačná sila potravín - najlepšie potraviny pre detoxikáciu

Orgány ako pečeň, obličky a črevá sa bežne zbavujú škodlivých toxínov v tele. Ako im môžete pri tom pomôcť? Podporujte zdravie detoxikačných orgánov a tým prirodzene zlepšíte schopnosť tela zbaviť sa toxínov a odpadu. Nasledujúce potraviny na detox vám pomôžu dosiahnuť tie najlepšie výsledky.

Artičoky

Potraviny s vysokým obsahom probiotického inulínu ako artičoky a špargľa, pomáhajú podporovať tvorbu probiotík v čreve (teda dobrých baktérií). Inulín a ďalšie potraviny obsahujúce probiotiká môžu zohrávať úlohu v zlepšovaní celkového zdravia čriev, čo znižuje záťaž na detoxikačnú úlohu v pečeni. Inulín v podstate podporuje imunitu predtým ako sú živiny metabolizované v pečeni.

Ružičkový kel

Pochutnávajte si na kapustovitej zelenine ako je ružičkový kel, kapusta, brokolica, karfiol, pretože všetky obsahujú veľké množstvo vlákniny. Tie podporujú zdravie čriev, obličiek a pečene tým, že pomáhajú pri vylučovaní pohybom čriev. Podporujú pravidelnosť, čím umožňujú odstraňovanie toxínov a odpadu.

Pomaranče

Zamerajte sa na potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, najmä vitamín C môže prispieť k zlepšeniu funkcie pečene tým, že pomáha pri tvorbe glutatiónu, zlúčeniny, ktorá je nevyhnutná pre detoxikáciu v pečeni.

Vajcia

Možno ste už o tom počuli, že vajcia sú dobrý pomocník na "opicu". Je to preto, že obsahujú vysoký podiel cysteínu, aminokyseliny, ktorá hrá dôležitú úlohu v rozklade acetaldehydu, čo je vedľajší produkt alkoholu v metabolizme. Premenou acetaldehydu na vodu a oxid uhličitý, cysteín slúži telu ako vlastný "vyhadzovač" tejto toxickej látky.

Sladké zemiaky

Vitamíny skupiny B (ktoré sa nachádzajú vo vysokých koncentráciách v sladkých zemiakoch), sú kľúčové pri pomoci s procesom trávenia. Vitamíny B6, B12, a vitamín B kyseliny listovej, všetky pomáhajú podporovať normálne trávenie, funkciu buniek a zdravý metabolizmus.

Šošovica

Šošovica a fazuľa sú veľké zdroje pre imunitný systém. Obsahuje posilňujúci zinok, ktorý telo potrebuje pre normálne metabolické procesy vo všetkých svojich orgánoch. Zinok je tiež dôležitý pre mnoho biochemických procesov, ktoré napomáhajú tráveniu a metabolizmu pečene.

Ovos

Táto hlavná zložka zdravých raňajok je bohatá na rozpustnú vlákninu, takže ovos spomalí rýchlosť absorpcie jedla. To tiež slúži na podporu zdravého fungovania, črevných baktérií a stimuluje vylučovanie žlče vyrobené v pečeni. Znížením množstva žlče, ktorá je znovu absorbovaná v črevách, telo môže odstrániť škodlivý toxický odpad a zlepšiť vývoj mastných kyselín s krátkym reťazcom. Tieto mastné kyseliny povzbudzujú črevá tým, že stimulujú rast prospešných baktérií, ktoré napomáhajú pri lepšom trávení a vylučovaní.

Jogurt

Probiotiká v jogurte podporujú zdraviu prospešné črevné baktérie, takže telo ľahšie spracuje a odovzdá odpad. Dôležitým bodom je aj to, že grécky jogurt môže stabilizovať hladinu cukru v krvi, pretože poskytuje vysoký obsah bielkovín a sacharidov. Dôležitá informácia pre tých, ktorí sú znepokojení riadnym fungovaním pečene po vypití väčšieho množstva alkoholu - mať stabilnú hladinu cukru v krvi znamená ľahšiu opicu.

Ďalšie potraviny pre imunitu

Mnohé vynikajúce potraviny, ktoré prirodzene podržia váš imunitný systém, prečistia a detoxikujú orgány tráviaceho systému a podporia schopnosť tela zostať zdravé.

Púpavové listy

Tieto jemne horké listy pomáhajú prečistiť črevné klky a obsahujú hojné množstvá minerálov a fytoživín. Tlmia zápal a ich mierne močopudné vlastnosti pomáhajú pri prečisťovaní pečene a obličiek.

Vmiešajte púpavové listy do šalátu s očistenou repou, čerstvým zázvorom a čerstvou citrónovou šťavou. Získate tak super čistiaci šalát. Alebo vyskúšajte detoxikačné zelené smoothie: 2 až 3 šálky púpavových listov, šťava z jedného grapefruitu, 1 banán a 1 šálka (alebo viac) vody.

Morské chaluhy

Starovekí ľudia cestovali na dlhé vzdialenosti, aby získali morské chaluhy (morské riasy) práve kvôli ich prínosom pre zdravie. Sú totiž bohatým zdrojom minerálov a antioxidantov, ktoré alkalizujú krv a posilňujú trávenie. Takzvaná „morská zelenina“ obsahuje prakticky všetky minerály nachádzajúce sa v oceáne. Zahŕňa vlastne najširšie spektrum minerálov medzi akýmikoľvek živými rastlinami.

Možno poznáte morské chaluhy (riasy) wakame alebo nori. Vyskúšajte vlastné „nori sendviče“. Spirulina je tiež ľahko dostupná, obsahuje veľa proteínov a je vynikajúcim doplnkom do zelených polievok alebo smoothie.

Zázvor

Zázvor obsahuje niektoré veľmi silné protizápalové zložky nazývané gingeroly, ktoré boli skúmané kvôli ich schopnosti zmierniť príznaky osteoartritídy. V bylinnej medicíne je známa ako karminatívum (čo je látka, ktorá podporuje odstraňovanie črevných plynov) a ako črevné spazmolytikum (čo je látka, ktorá uvoľňuje a upokojuje črevný trakt).

Zázvor si možno vychutnať na viacero spôsobov. Skúste nakrájať niekoľko plátkov zázvoru do šálky čaju, prípadne ich nechajte vylúhovať v troche citrónovej šťavy a jablčného octu, vytvoríte si tak jemný detoxikačný nápoj. Je to vynikajúci doplnok do zeleného smoothie alebo čerstvej ovocnej šťavy. Jeho korenistá príchuť pridáva ten správny šmrnc jedlám a polievkam s kari.

Senovka grécka

Senovka grécka obsahuje slizovitú látku (mucilaginózum), ktorá má upokojujúci účinok. Vytvorí film na sliznici, ten môže zmierniť bolesť a zápal čriev a žalúdka. Senovka grécka tiež stimuluje enzýmy, ktoré štiepia molekuly glukózy, čím sa z nej stáva tiež efektívny regulátor cukru.

Vylúhujte semienka senovky gréckej v horúcej vode spolu so škoricou a trochou čerstvého zázvoru, vznikne vynikajúci čaj na vyrovnanie hladín krvného cukru. Čerstvé listy a výhonky senovky gréckej možno jesť zasurova. Korenie zo senovky vás zahreje, často sa nachádza v jedlách s kari. K ďalším upokojujúcim látkam patrí podbeľ, kostihoj, ľanové semienka a ovsené vločky.

Jablká

Pektín, dôležitá rozpustná vláknina, ktorá sa nachádza v jablkách, detoxikuje kovy a potravinárske prídavné látky z tela a pomáha prečistiť klky a črevné steny. Jablká obsahujú flavonoid nazývaný florizín, ktorý stimuluje tvorbu žlče, čím pomáha pečeni pri detoxikácii odpadu.

Vylúhujte jablká, pridajte trochu čerstvého citróna a džús preceďte cez tenkú gázu. Pridajte jablká do zeleného smoothie, jedzte ich surové s arašidovým maslom alebo ich nakrájajte na kocky do šalátu.

Chia semienka

Chia semienka sú fantastickým zdrojom vlákniny, nevyhnutnej súčasti zdravého trávenia. Dokáže absorbovať až 12-násobok svojej hmotnosti vo forme vody, následne stiahne toxíny z črevnej steny a nakoniec ich naviazané na seba vylúči z tela. Spolu s vlákninou je chia vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín, vápnika a antioxidantov.

Namočte chia semienka do šťavy z granátového jablka a lesných plodov, vyrobíte si tak chutný puding, bohatý na antioxidanty. Prípadne ich namočte do svojho obľúbeného nemliečneho nápoja, alebo pridajte do zeleného smoothie. Môžete ich využiť aj na nepečené recepty.

Repa

Repa je úžasný zdroj dôležitých minerálov, vitamínov a výživných látok. Obsahuje železo, zinok, vápnik a horčík – všetko esenciálne prvky na očistu a detoxikáciu. Obsahuje aj vitamín B3, B6, C a betakarotén. Pomáha zriediť a stimulovať tok žlče, čím sa zlepší metabolizmus tukov a detoxikácia.

Surová, nastrúhaná repa so zázvorom, citrónom a čerstvou bazalkou, to je vynikajúci a chutný detoxikačný šalát. Vychutnajte si aj praženú cviklu (zabalíte očistenú repu do alobalu a približne 45 minút ju pečte). Cviklová šťava s trochou citróna a s tekvicovými či konopnými semienkami je výborný proteínový nápoj vhodný pred cvičením.

Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý sa využíva v ajurvédskej medicíne ako pomoc pri odbremenení pečene. Stimuluje žlčník a zvyšuje prietok žlče. Žlč pomáha emulgovať toxíny rozpustné v tuku a je prvým imunitným responderom čreva proti infekcii. Pomáha tiež čistiť klky čriev, čím im pomáha lepšie vstrebať živiny.

Kurkumu možno kombinovať s cibuľovým práškom, cesnakovým práškom, kajenskou paprikou a používa sa ako dochucovadlo šošovicových či ryžových jedál. Je tiež významnou zložkou kari.

Citrón

Citrón pomáha stimulovať tvorbu uhličitanu vápenatého, enzýmu, ktorý neutralizuje toxíny v tele, a to vrátane kryštálov kyseliny močovej. Citrón stimuluje tvorbu žlče, ktorá je potrebná na emulgáciu tuku a elimináciu toxínov rozpustných v tukoch. Citróny má aj antibakteriálne a protivírusové vlastnosti, pretože nízke pH v kyseline citrónovej štiepi bunkovú membránu mnohých druhov škodlivých baktérií.

Citrón je vynikajúci doplnok k čerstvej zelenine a ovociu. V zelenom smoothie alebo džúse dokáže vyzdvihnúť chuť. Dokáže ochutiť a osviežiť aj pohár čistej vody. Na podporu imunitného systému vylúhujte v horúcej vode citrón, čerstvú mätu a zázvor.

Cesnak

Prírodné prirodzene sa vyskytujúce sírové prvky v cesnaku z neho robia silnú detoxikačnú látku. Navyše obsahuje zložku nazývanú alicín, ktorá mu poskytuje silné protivírusové, antibakteriálne a protirakovinové prínosy. Eliminovaním škodlivých baktérií môžete telu zabrániť vo vytváraní toxínov.

Vychutnajte si cesnak v peste, restovaný so zeleninou, pražený alebo pečený, ako doplnok v omáčkach, dresingoch a šalátoch.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy