Domov / / Ako sa správne starať o šedivé...

Ako sa správne starať o šedivé vlasy

Posledná úprava 11.02.2019

Mnohé ženy, ale aj muži, robia pre zachovanie mladistvého vzhľadu pleti a tela skutočne veľa. Nemusíte sa však vôbec obávať, že by práve šedivé vlasy spôsobili, že budete zrazu pôsobiť staro. Obavy pramenia z predstavy, že šedivé vlasy nebudú ladiť s farbou očí či tónom pleti. V skutočnosti to tak ale vôbec nie je. Ak teda stále váhate, či si vlasy farbiť alebo nechať rásť šediny, čítajte ďalej.

Prečo sa mení farba vlasov?

Proces šedivenia je zapísaný v DNA, nie je daný stravou ani inými faktormi. Základom je fakt, že folikuly prestanú tvoriť melanín. Výskumy na myšiach síce potvrdili, že pohyb a aktivita stratu pigmentu spomalia a naopak stres tento proces urýchli. U ľudí to však nateraz nie je úplne potvrdené. Jednoducho, nateraz prevláda názor, že aj zdanlivé urýchlenie šedivenia na niektorých častiach hlavy (niekto začína šedivieť na spánkoch, iný na temene), aj samotný odtieň šedivej (biela farba, farba dreveného uhlia či iný odtieň šedi), sú predurčené geneticky.

Človek má na hlave zhruba 100 tisíc folikulov a každý funguje autonómne. Ak sa v jednom melanín minie, nedokáže ovplyvniť vedľajší folikul. S pigmentom alebo bez pigmentu…

Tipy ako šedivieť s noblesou

1) Postupný prechod na šedivé vlasy

Ak si vlasy farbíte, môže byť zmena na šedivé vlasy ošemetná. Môžete si vždy dofarbovať korienky demi-permanentnou farbou na vlasy (tá obsahuje inú látku než amoniak). Prekryje až 75% šedín. A keď už budete na zmenu pripravení, necháte farbu z vlasov postupne vymyť. Tento proces môže trvať aj 28 šampónovaní.

Druhou a lepšou možnosťou, ak ešte len šediviete, je farbenie len niektorých prameňov vlasov, melír. Ak už máte šedivých okolo 70% vlasov, môžete s farbením prestať úplne a nebudete vyzerať neupravene.

2) Šedivé vlasy si naleštite

Šedivé vlasy sú zvyčajne suchšie než vlasy s pigmetnom. Preto majú tendenciu krepovatieť, neželane sa strapatiť, veľmi ľahko môžu pôsobiť mdlo a matne. Ako teda nepoddajné šediny uhladiť a dodať im lesk?

  • Používajte správny šampón na šedivé vlasy. Šampóny a kondicionéry s nádychom do modra/fialova používajte iba raz alebo dvakrát do mesiaca, inak by vlasy mohli chytiť fialkastý odtieň. Šedivé vlasy môžu niekedy pôsobiť žltkasto, v tomto prípade je vhodné použiť na ne párkrát do mesiaca šampón, ktorý im dodá striebristý nádych. (Práve spomínaný šampón s fialkovým tónom pomáha odstrániť zažltnutý nádych na vlasoch – ale pozor, aby ste to neprehnali.) Šedivé vlasy sú totiž porózne, preto do nich všetko oveľa jednoduchšie preniká – farba, dym, chemické látky aj znečistenie.
  • Nezanedbávajte strih vlasov. Doprajte si moderný účes s čistými líniami. Kaderník by pri strihaní nemal používať žiletku, ľahko totiž rozostrapká končeky a účes by pôsobil neupravene. Nech už bude váš účes akýkoľvek, mali by ste si ho nechať obnoviť každých 6 až 8 týždňov. Pretože šedivé vlasy pôsobia neupravene, ak ich pravidelne nepodstrihujete.
  • Chráňte si vlasy, ktoré máte. Znečistenie zo životného prostredia či UV svetlo vplýva na vlasy negatívne. Či už s pigmentom alebo bez, teda šedivé, zostanú vlasy často matné a nevýrazné. Preto je vhodné používať hydratačný šampón a kondicionér, ak navyše dokáže vlasy chrániť pred UV, je to iba plus.
  • Zaobchádzajte s vlasmi jemne. Nepoužívajte ťažké pomády, vosky ani olejové séra. Prekryjú totiž vlasy a hlavne šediny po nich pôsobia akoby zaprášene.
  • Pridajte vlasom na objeme. S pribúdajúcim vekom vlasy rednú a jednotlivé pramene sa stenčujú. Preto im treba niekedy pomôcť.

3) Noste oblečenie a používajte mejkap, ktorý lichotí šedivej

Podčiarknite krásu vlasov tým správnym odevom a mejkapom a komplimenty sa len pohrnú. Ak vidíte atraktívnu ženu so šedivými vlasmi, je zvyčajne odetá vo farbách dreveného uhlia a striebra. Takto sú jej šedivé vlasy ešte okúzlujúcejšie, ich farba výraznejšia. Samozrejme, nemusíte prekopať celý šatník a obmedziť ho len na tieto odtiene. Je však dobré vedieť, že šedivé vlasy možno krásne podčiarknuť čiernou, bielou, odtieňmi sivej a farbami drahokamov – či už je to rubínová červeň, safírová modrá či tmavé odtiene purpurovej. Vyhýbať sa treba zemitým farbám – napríklad béžovej a olivovej, pri nich budete pôsobiť vyblednuto.

Ak sa chystáte presedlať na šedivé vlasy, je dobré zainvestovať do mejkapu. Šediny totiž spôsobia, že tvár pôsobí nevýrazne a mdlo. Takže ako prvé, získajte trochu farby do líc. Vhodné sú odtiene marhule, broskyne a ruže. Béžové a hnedasté tóny nie sú dobrou voľbou. Pleť by takto pri šedivých vlasoch pôsobila dosť bledo. Miesto práškovej lícenky voľte radšej tekutú alebo krémovú konzistenciu. Vo vyššom veku je tiež dôležité upraviť si obočie, má totiž tendenciu začať rásť rôznymi smermi.

Ak ešte však nie ste zmierená so šedinami, máme zopár tipov ako prekryť šediny pomocou domácich receptov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy