Domov / / / Ako rastú vlasy – vysvetľujeme

Ako rastú vlasy – vysvetľujeme

Posledná úprava 06.10.2016

Rast vlasov je často nepochopená téma. Vlasy prechádzajú rastovým procesom, ktorý je ovplyvnený radom faktorov, vrátane liekov, výživy, stresu, chorôb a pôsobenia chemikálií. Zvyčajne nemožno zvyšovať rýchlosť ktorou vaše vlasy rastú. Táto rýchlosť je geneticky daná a u zdravých jedincov dosahuje v priemere okolo 6 cm za rok.

Cyklus rastu

Vlasy rastú v cykle skladajúcom sa z troch etáp. Prvá fáza je aktívna rastová fáza, označovaná tiež ako fáza anagén. V tejto fáze vaše vlasy rastú po dobu niekoľkých rokov, po ktorej vstúpia do fázy katagén, kedy vlasy prestanú rásť a začnú sa znehodnocovať. Táto fáza zvyčajne trvá dva až štyri týždne. Vlasy potom vstúpia do fázy telogén alebo odpočinkovej fázy, a zostanú v tejto fáze niekoľko mesiacov. Vlas vyrastie z vlasového folikulu po tom, čo sa odznova začne fáza anagén.

Typy vlasových porúch

Poruchy vlasov ovplyvňujú normálny rast vlasov a môžu spôsobiť ich vypadávanie. Existujú štyri typy porúch rastu vlasov. Alopécia je rednutie vlasov alebo celkové vypadávanie vlasov, zvyčajne kvôli strave, stresu, liekom alebo tehotenstvu. Ložiskové vypadávanie vlasov u mužov je genetické ochorenie, ktoré postihuje takmer 50 percent všetkých mužov vo veku nad 50 rokov. Hirzutizmus je stav, ktorý postihuje ženy a vedie k nadmernému rastu vlasov a ochlpenia. Poruchy vlasov obvykle nastanú z genetických dôvodov a zahŕňajú rozštiepené končeky a suché, krehké alebo zlomené vlasy. Vypadávanie vlasov tiež sa vyskytuje pri  trichotillomanii, psychickej poruche, ktorá vedie k vytrhávaniu vlasov spôsobenému stresom.

Mylné názory

Vypadávaniu vlasov sa môže spomaliť alebo zabrániť užívaním domácich prípravkov, voľnopredajných liekov alebo liekov na predpis. Určite je dôležité používať kvalitný šampón proti vypadávaniu vlasov spolu s topikálnym prípravkom. Často sa odporúča šampón Revita spolu v kombinácii so Spectral RS s aminexilom alebo Spectral DNC-N s nanoxidilom. Pre vyznavačov čisto prírodných riešení je osvedčená kombinácia šampónu so saw palmettom Revivogen a saw palmetto extraktu na užívanie po jedle.

Vezmite do úvahy

Výživa, stres a cvičenie hrajú tiež svoju úlohu pri raste vlasov. Vlasy si vyžadujú určité živiny pre svoj rast. Pravidelné cvičenie a zdravý spôsob zbavovania sa stresu sú tiež dôležité. Konzumácia potravín, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov, vitamínu B12 a železa, ako celozrnné obilniny a zelenina, môžu znížiť príznaky straty vlasov. Niektoré typy vypadávania vlasov súvisia so stresom, takže relaxačné techniky, ako je joga alebo meditácia môžu  pomôcť lepšie spravovať stresové reakcie a pomôcť ovládať impulzívne poruchy ťahania sa za vlasy ako trichotillomania.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy