Potraviny, ktoré vás dokážu ochrániť pred spálením od slnka

Posledná úprava 03.01.2022

S letom mnohokrát prichádza aj spálenie od slnka. Potrápiť nás vedia hlavne prvé letné lúče na pokožke, ktorú mávate inak zahalenú. Existujú však jednoduché potraviny a jedlá, ktoré majú silu ochrániť pokožku zvnútra, treba ich však začať jesť čo najskôr.

Chráňte pokožku zvnútra

Spálenie od slnka neznamená iba bolesť, pľuzgiere a lúpajúcu sa kožu. Môže tiež vyvolať trvalé zmeny na koži, čo vedie k trvalej zmene farby. Môže sa objaviť tmavšia koža, pehy, starecké škvrny či rôzne formy rakoviny kože.

Odtieň kože a spálenie od slnka

Ku spáleniu od slnka dochádza, ak ste nadmerne dlho vystavený ultrafialovým lúčom. Závažnosť spálenia od slnka je v nepriamom pomere k množstvu kožného pigmentu, melanínu. Svetlá pleť obsahuje relatívne málo melanínu. Tmavá pleť obsahuje množstvo melanínu.

Melanín je obrovská molekula vytvorená spojením menších molekúl aminokyseliny tyrozín. Vytvára sa v špeciálnych kožných bunkách známych ako melanocyty. Tie následne tvoria melanozómy, ktoré sa vstrebávajú do vrchných vrstiev kože.

Melanín absorbuje slnečné svetlo a slnečné svetlo stimuluje tvorbu melanínu. Ak je koža vystavená príliš veľkému množstvu ultrafialového žiarenia, ktoré už melanín nedokáže absorbovať, prechádza nadbytočné žiarenie do DNA vrchných vrstiev kožných buniek známych ako keratinocyty. Ak sa DNA v týchto bunkách naruší, stanú sa z nich „bunky spálené od slnka“. A tie sú naprogramované na odumretie. Zápalové procesy tieto bunky odstránia, aby sa následne mohla obnoviť zdravá koža. Proces prečisťovania kože spôsobuje bolesť, začervenanie a zápal. Ničenie DNA buniek pokračuje až do 24 hodín od pobytu na slnku a potom vymizne.

Silný imunitný systém spôsobuje závažnejšie spálenia od slnka

Imunitný systém starších ľudí je zvyčajne menej aktívny, spôsobuje menej závažnú zápalovú reakciou na spálenie od slnka. Imunitný systém detí a adolescentov je oveľa aktívnejší a spôsobuje závažnejšie zápalové reakcie na spálenie od slnka. Ak máte v koži veľmi málo melanínu, spálite sa oveľa ľahšie. Spálenie od slnka však nemusí vyústiť do trvalej zmeny farby kože spôsobenej zvýšenou tvorbou melanínu. Máte totiž menej melanocytov, ktoré by ho tvorili. Ak máte v koži veľa melanínu, spálite sa s menšou pravdepodobnosťou. Ste však oveľa náchylnejší k trvalým zmenám farby kože pri opálení.

Prevencia je lepšia než liečba

Najúčinnejší prístup k liečbe spálenia od slnka je jeho prevencia. Vyhýbajte sa slnku, noste odev, ktorý vás chráni, používajte opaľovací krém s ochranným faktorom 15 a viac. Výška ochranného faktoru vám približne ukáže, ako dlho môžete byť na slnku bez toho, aby ste sa spálili. Ak sa napríklad bez použitia opaľovacieho krému bežne spálite po desiatich minútach, budete s SPF 15 chránený 150 minút. Ľudia so svetlou pokožkou, ľudia, ktorí trávia väčšinu dňa vonku, ľudia žijúci vo vysokých nadmorských výškach alebo ľudia, ktorí sa veľmi potia, by mali používať opaľovací krém s ochranným faktorom viac ako 15. Kúpanie a potenie výrazne znižuje účinok SPF pri akomkoľvek opaľovacom kréme.

Proti spáleniu od slnka vám však môže pomôcť aj zmena stravovania.

Oranžová zelenina ako prevencia spálenia od slnka

Ak existuje možnosť zmeny stravovania, pri ktorej by došlo k obrovskému rozdielu v tom, ako ľahko sa na slnku spálite, je to táto! Denne jedzte oranžovú zeleninu – či už mrkvu alebo sladké zemiaky. Ak chcete pridajte si do jedálnička palmové srdiečka (palmito – vnútorné krehké časti kmeňov mladých paliem) alebo palmový olej.

Tiež pomáha vyhýbať sa zeleru a čínskym bylinným čajom obsahujúcim dong quai alebo psoraleu. Zeler, určité čínske bylinky ako aj ľubovník bodkovaný môžu zvyšovať citlivosť pokožky na slnko. Naopak, beta karotén citlivosť kože na slnko znižuje.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac