Môže spálenie od slnka spôsobiť vypadávanie vlasov?

Posledná úprava 15.06.2017

Táto otázka napadne pravdepodobne hlavne tých ľudí, ktorí majú redšie vlasy. Horná časť hlavy je oblasť, ktorá je vypadávaním postihnutá pri mužskom vzorovom vypadávaní vlasov aj ženskom vzorovom vypadávaní vlasov. To isté však môže zaujímať aj mužov, ktorí majú vlasy ostrihané nakrátko.

Aby sme to povedali stručne a jasne, tak nie. Spálenie od slnka nemôže spôsobiť vypadávanie vlasov. Môže spôsobiť to, že vás bude vlasová pokožka počas hojenia svrbieť, bude sa lúpať. Celkovo však nemožno povedať, že by vypadávanie vlasov bolo výsledkom spálenia vlasovej pokožky.

Rednúce vlasy

Môže sa stať, že ste si dovtedy nič nevšimli, no zrazu ste sa spálili od slnka a navyše ste si všimli rednúce vlasy. Vysvetlenie je však jednoduché. Kvôli vypadávaniu vlasov je odhalené väčšie množstvo vlasovej pokožky, a tá sa spálila.

Pozrite sa preto bližšie na vrch hlavy, nezačína vám rednúť temeno? Alebo máte celkovo redšie vlasy? Možno ste začali plešatieť, to znamená, spustilo sa u vás mužské vzorové padanie vlasov. Diagnózu si môžete nechať potvrdiť lekárom, ten stanoví aj ďalší postup a možnú liečbu.

Chráňte si vlasovú pokožku

Mužské vzorové padanie vlasov je genetická záležitosť, prejaví sa totiž citlivosť na DHT. DHT je silný androgénny hormón, ktorý spôsobuje miniaturizáciu folikulov na vrchu hlavy. To znamená, že vám rastú slabšie, jemnejšie vlasy namiesto predchádzajúcich silných a zdravých.

Môžete podstúpiť liečbu vypadávania vlasov, ešte kým bude vaša hlava úplne holá a veľmi náchylná na spálenie od slnka. V dlhodobom horizonte je však múdre s postupným rednutím vlasov rátať a nezanedbávať kroky na ochranu vlasovej pokožky pred spálením.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy