Domov / / / / Skalp – prečo by ste sa mali s...

Skalp – prečo by ste sa mali starať o vlasovú pokožku?

Posledná úprava 09.03.2020

Takmer každý -ológ (dermatológ aj trichológ) má rovnaký názor. O svoj skalp by ste sa mali starať ako o predĺženú časť svojej pokožky. Pretože, a to doslovne, je to súčasť pokožky a malo by sa mu dostávať rovnakej pozornosti akú venujete tvári. Ľudia ho však napriek tomu prehliadajú.

Existuje na to viacero dôvodov. Po prvé, nie je to extra téma na konverzáciu. Neprídete k niekomu na ulici a neoslovíte ho s tým, ako obdivujete jeho krásne udržiavaný skalp. Po druhé, vlasová pokožka má sťaženú situáciu, pretože „čo oči nevidia, srdce nebolí“. Či skôr „zíde z očí, zíde z mysle“? Pokožka tváre a celá tvár je viditeľná, vlasová pokožka, teda skalp, je však pokrytý vlasmi. Ľudia naň preto zabúdajú. Zvyčajne sa podľa dermatológov z kozmetického hľadiska zameriavame na vlasy a nie na to, čo sa deje pod nimi. Zameriavame sa na samotný vzhľad a nie na príčinu, prečo vlasy vyzerajú tak ako vyzerajú. Snažíme sa dosiahnuť želaný účes, pritom si mnohí ani neuvedomujeme, že úspech vychádza zo samotného zdravia vlasov a zdravie vlasov začína pri zdravom skalpe.

Na trhu existuje množstvo rôznych šampónom a prípravkov na pridanie objemu, produktov na lesk a hebkosť. Pokiaľ ale nebudete mať zdravý základ, nebude ani koruna krásy podľa vašich predstáv. Problém môžu mať hlavne ženy s výrazne kučeravými vlasmi. Môžu sa im robiť rany na vlasovej pokožke, padať im vlasy, ich skalp býva veľmi svrbivý, čo znamená seboreickú dermatitídu. Podľa dermatológov je dôvodom fakt, že ženy s takýmito vlasmi používajú čistiace kondicionéry a nie šampóny. Niekedy však tieto prípravky nestačia na to, aby zbavili skalp prirodzených kvasiniek, ktoré sa na hlave môžu množiť.

Ak máte na tvári suchú pokožku, určite by ste ráno nevstali a bez jej umytia si na ňu dali kondicionér. Pritom je vlasová pokožka skutočne predĺžením vašej pleti a tvár si umývate. Doprajte svojmu skalpu pokojne aj masáž na posilnenie vlasov.

Okrem toho, dôležitú úlohu pri udržaní zdravej vlasovej pokožky zohráva aj strava. Ak máte sklon k tvorbe lupín, môžu váš stav zhoršiť napríklad plnotučné mliečne produkty – napríklad syr a smotana. Rovnako pôsobia aj štipľavé a sladké jedlá a dokonca šampanské.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy