Aj plešatá hlava si zaslúži starostlivosť

Posledná úprava 14.04.2023

Či už je vaša plešatá hlava dielom matky Prírody alebo ste si ju oholili z vlastných pohnútok a dobrovoľne, netreba zabúdať na starostlivosť o odhalenú vlasovú pokožku.

Plešatá hlava a veľká brada je navyše čosi, čo pridáva na mužnom vzhľade. Nemusíte byť priamo drevorubačom z titulky časopisu, ale postarať sa o pokožku, aj tú vlasovú, je dôležité z estetického aj zdravotného hľadiska. Či už ste bradu založili alebo nie, máme pre vás zopár tipov, ako oslniť aj s holou hlavou.

Starostlivosť o holú hlavu

Rovnako ako všetko, čo vyzerá dobre, aj holá či plešatá hlava potrebuje „viac údržby“, než by ste si na prvý pohľad pomysleli. Už sa síce nemusíte všemožne snažiť vytvoriť účes, ktorý aj tak nedrží, ani sa nemusíte pozerať, ako vám postupne z vlasov ubúda. Miesto preriedených vlasov však teraz máte kopec kože, o ktorú sa treba riadne postarať. Ak si zvyšky vlasov navyše holíte, poškodzujete si vlasovú pokožku rovnako ako pri holení fúzov či brady.

Starostlivosť o vlasovú pokožku je veľmi podobná starostlivosti o bežnú kožu. Nájdu sa však aj nejaké tie činnosti navyše. Ale žiaden strach, nemusíte pred zrkadlom tráviť dlhé hodiny.

Aj plešatá hlava potrebuje šampón a kondicionér

Áno, znie to zvláštne, je to však veľmi dôležitý krok na zaistenie zdravej vlasovej pokožky bez lupín. Holenie pokožku veľmi vysúša. A väčšina tekutých telových mydiel obsahuje prísady, ktoré kožu ešte viac vysušia.

Prečo nepoužívať na vlasovú pokožku tradičné mydlo?

Mydlo má iné pH a je vyrábané pre drsnejšiu kožu, ktorá sa tak ľahko nevysuší. Môže obsahovať prísady ako lúh, prípadne silné vône, ktoré môžu dráždiť vlasovú pokožku.

Ak vám mydlo príliš suší pokožku hlavy, prípadne vás hlava začne svrbieť, môžu sa vytvoriť lupiny. A to je znamením, že vám mydlo skutočne nesvedčí, navyše je to v konečnom dôsledku nepekné a nepríjemné.

Ako zmierniť výskyt lupín a suchej kože

Hydratujte. Či už to bude špeciálny krém na vlasovú pokožku alebo kondicionér, pomôže vám zachovať čistú bezproblémovú pokožku.

Problémy s pokožkou na hlave riešte hneď ako sa objavia. Ak máte hlavu náchylnú na mastenie alebo na podráždenie, používajte šampóny pre mastné vlasy.

Ak si hlavu holíte a stane sa vám, že vám vlasy zarastajú v koži, vyskúšajte sérum proti zarastaniu chĺpkov. Nevadí, ak je primárne určené ženám. Jeho cieľom je zlepšiť prípadné nerovnosti po holení a redukuje tmavé fľaky.

Ak si hlavu holíte, robte to správne

Ak si v kúpeľni zmasakrujete hlavu, starostlivosť po holení škody neopraví. Pri holení hlavy netreba nič uponáhľať ani zjednodušovať.

  • Hlavu si hoľte vždy po sprchovaní. Vlasy sú vtedy najmäkšie, póry otvorené. Holenie bude hladšie a zmenší sa riziko vzniku hrbolatých miest.
  • Zadovážte si malé zrkadlo do ruky. Netreba sa za to hanbiť, na zadnú časť hlavy si nevidí nikto. Určite poznáte trik s dvoma zrkadlami – stačí to kúpeľňové a malé príručné a trochu tréningu.
  • Použite olej pred holením, je to plus navyše pre hladké a bezproblémové holenie hlavy. Votrite malé množstvo na hlavu – urobte tak čo najskôr po osprchovaní.
  • Teraz prichádza na rad pena na holenie, rozotrite ju po celej hlave.
  • A teraz už malé zrkadlo – použijete ho pri holení zadnej časti hlavy. Vyhnete sa neoholeným miestam, niekoho zrkadlo zachráni aj pred neželanými rankami a škrabancami.
  • Vlasy hoľte v smere rastu. Ak s holením iba začínate, hoľte sa takto zopár týždňov. Zistíte tak, ako vaša vlasová pokožka na žiletku reaguje. Až nadobudnete zručnosť a nebudete mať problémy s kožou, môžete sa začať holiť pod 90 stupňovým uhlom voči rastu vlasu. Úplne „proti srsti“ sa holiť neodporúča.
  • Po oholení si hlavu opláchnite studenou vodou. Čo najstudenšou, ako len vydržíte. Zmyjete zvyšky peny na holenie a uzavrú sa póry.
  • A nezabudnite na starostlivosť po holení.

Hydratácia je základ!

Ako sme si už povedali, holenie vlasovú pokožku vysúša. Takže rovnako ako po oholení brady, aj po oholení hlavy treba použiť krém,vodu či penu po holení. Len pozor, aby neobsahovala alkohol. Okrem podráždenia a pálenia vlasovú pokožku vysúša, a to je presný opak toho, čo chcete.

Holú aj plešatú hlavu chráňte pred UV lúčmi

Tak ako si chránite pred slnkom kožu na tele, musíte si pred slnkom chrániť aj kožu na hlave. Je to o to dôležitejšie, že na hlavu vám slnko svieti priamo. Spáli sa rovnako ľahko ako uši a nohy v sandáloch. Ak na tvár používate odporúčaných SPF 15, mali by ste hlave dopriať aspoň SPF 30.

To platí aj pre mužov, ktorí plešatieť iba začínajú, aj ten kúsok odhalenej kože, hoci iba veľkosti mince, vás môže po spálení riadne potrápiť. Rovnako prerednuté vlasy a pokožka, ktorá presvitá. Ak si nechcete alebo nemôžete vlasovú pokožku natrieť opaľovacím krémom priamo, skúste opaľovací krém v spreji. Môžete zainvestovať rovno do hydratačného prípravku s ochranným faktorom. Hydratácia pomôže pri hojení, ak sa vám pokožka už stihla spáliť.

Starajte sa o seba, nikto iný to neurobí. Nie je hanba kupovať a používať opaľovací krém. Nezabudnite, prevencia je vždy lepšia ako spálená boľavá plešatá hlava s pľuzgiermi a lúpajúcou sa kožou.

Na hlavu nezabúdajte ani pred spaním

V noci, keď spíme, má telo čas a príležitosť na obnovu síl a potrebné „opravy“. Budujú sa svaly, „resetujú“ sa mozgové vlny, obnovujú sa bunky – hlavne kožné bunky. Tento prirodzený proces treba využiť a podporiť ho – pre vlasovú pokožku to znamená použite obnovujúceho nočného krému. Nočné krémy sú oveľa tuhšie než iné a stačí z nich naniesť malé množstvo. Hlava sa vám za to poďakuje.

Nezabúdajte tiež pravidelne meniť návliečky – hlava leží na vankúši holá, zaslúži si čisté miesto.

Za upravenú, i keď holú hlavu sa hanbiť nemusíte. Preto ju zbytočne neschovávajte pod čiapky či klobúky – samozrejme s ohľadom na počasie, klobúk pri pobyte vonku v lete a čiapka v zime je samozrejmosťou. Inak ju však pokojne a s hrdosťou nechajte zažiariť!

Ak ste sa predsalen rozhodli nevzdávať boj s vypadávajúcimi vlasmi, pozrite, ktorá forma liečby vypadávania vlasov je vhodná pre vás.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy