V akom veku by ste mali začať používať sérum na pleť?

Posledná úprava 07.01.2022

Sérum na pleť je pokročilejšie, koncentrovanejšie, je namiešané tak, aby riešilo špecifické potreby, a to oveľa cielenejšie než iné produkty na starostlivosť o pleť.

V závislosti od vašich špecifických problémov s pleťou, môžete potrebovať navýšiť množstvá rôznych prísad. Prísad s prínosmi proti príznakom starnutia, proti znečisteniu z prostredia, či proti poškodeniu, ktoré so sebou nesie prostredie, v ktorom žijete. Možno by ste si želali, aby sa tieto prísady nachádzali už vo vašich denných a nočných krémoch. Tieto ale jednoducho nemajú miesto na to, aby poňali extra množstvo strategických prísad potrebných pre pokožku. Teda v takom množstve, ktoré by zodpovedalo vašim navýšeným potrebám pri starostlivosti o pleť.

Sérum na pleť nemusí obsahovať činidlá proti opaľovaniu ako by mal obsahovať napríklad taký denný hydratačný prípravok s SPF. Alebo emolienciá či zložky zlepšujúce štruktúru a textúru tváre, ktoré by mali byť zastúpené v nočných hydratačných krémoch. Namiesto toho využívajú séra svoj extra priestor na zbalenie iných prospešných zložiek. Napríklad viac antioxidantov, prísad na doplnenie a obnovenie pokožky. Kvôli špeciálnemu namiešaniu a textúre je možné sérum na pleť veľmi jednoducho pridať do bežnej starostlivosti o pleť. Dokonca možno sérum na pleť vrstviť spolu s ďalšími kozmetickými prípravkami.

V závislosti od typu pleti možno používať sérum na pleť buď samostatne, na noc s alebo bez nočného hydratačného krému. Počas dňa budete potrebovať aj hydratačný krém s SPF 30 alebo viac a sérum môžete naniesť pod tento krém.

To, ako dobre odzrkadľuje pleť váš vek závisí od kombinácie dvoch vecí. Od genetiky a životného štýlu. Aj mladý človek môže vyzerať oveľa staršie než v skutočnosti. Faktory životného štýlu ako slnko, môžu urýchliť tempo starnutia. Slnko začína zanechávať stopy už od prvých rokov života. Stačí, ak sa pozriete na malé dieťa s pehami na svojej mliečnobielej koži, ktoré svedčia o viditeľných známkach poškodenia slnečnými lúčmi. Aby ste zaistili, že bude vaša pleť starnúť dôstojne a zostane mladistvá tak dlho, ako to len bude fyzicky možné, musíte tasiť veľké zbrane už okolo dvadsiatky.

Predpokladáme, že si každý večer zotriete z tváre mejkap. Možno sa o svoju pokožku staráte ešte viac. Určite však vo vašej kozmetickej rutine chýba sérum na pleť.

Séra proti príznakom starnutia sa dlho zameriavali na ženy, tridsiatničky. Ak však sérum na pleť zaradíte do svojej bežnej starostlivosti o pleť už od dvadsiatky, uvidíte v neskoršom veku veľký rozdiel.

Medzi najbežnejší omyl tejto vekovej skupiny, pokiaľ ide o sérum na tvár, je predstava, že nie je potrebné, prípadne že ide o potencionálne upchávače pórov. Niektoré ženy si myslia, že sérum na tvár je čosi ako olej, ktorý pokryje tvár a zanechá na nej nepríjemný pocit. To ale nie je pravda. Predstavte si séra ako ťahúne vašej bežnej starostlivosti o pleť. Sérum na pleť patrí do vyššej cenovej kategórie, pretože obsahuje tie najkoncentrovanejšie a najdrahšie prísady.

Za vyskúšanie stoja séra s obsahom antioxidantov – napríklad morské riasy, slivky a vitamín E. Pomáhajú proti poškodeniu voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie v podobe ovísania kože. Pokožka zostáva „šedivá“ a otupená, objavujú sa tmavé kruhy pod očami a vrásky.

Séra, o ktorých je známe, že sú ľahké, napríklad chladiaca gélová tekutina, môžu byť rovnako dobrým spôsobom na efektívne zameranie problémov. Zvládnu napríklad tmavé škvrny, extrémne suchú pokožku alebo podráždenie. Niektoré séra na tvár pokožku rozjasňujú, hoja existujúce tmavé škvrny a slúžia ako prevencia vzniku nových škvŕn a fľakov na pokožke.

Pravdou je, že sérum na pleť dokáže výrazne zlepšiť vzhľad aj chovanie vašej pleti. Treba však upozorniť na to, že ženy mladšie ako dvadsať rokov alebo ženy s citlivou pokožkou s nimi musia nakladať opatrne. Mnohé séra obsahujú vysoko aktívne zložky, určené na zvýšenie metabolizmu v bunkách. Je preto možné, že budú niektoré séra pre mladú pleť až príliš aktívne. Hlavne pokiaľ ide o pleť náchylnú na vznik vyrážok, pretože mladá pleť už má aktívny metabolizmus.

Ak si zvolíte to správne sérum, dokážete sa nielen starať, ale aj chrániť najväčší orgán tela – svoju pokožku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac