Domov / / Starostlivosť o pleť podľa vek...

Starostlivosť o pleť podľa veku – ktoré prírodné prísady sú vhodné pre vašu pleť

Posledná úprava 07.06.2017

Dosiahnuť perfektnú rutinu v starostlivosti o pleť nie je jednoduché. Výrobok, vďaka ktorému vaša priateľka žiari, môže u vás vyvolať nepeknú reakciu a spôsobiť vyrážky. A to, čo fungovalo minulý týždeň, tento nemusí. Prejde desať rokov a potreby vašej pleti sa úplne zmenia.

Nižšie sú uvedené prírodné ingrediencie, ktoré podporujú starostlivosť o pleť. Radené sú podľa veku človeka a sú určené na jedenie, pitie alebo topikálne použitie (teda použitie lokálne na koži). Samozrejme, vhodnosť prísad závisí aj od typu vašej pleti. Preto voľte podľa toho, čo by malo byť vhodné práve pre vás. Tu je návod s prísadami pre prírodnú starostlivosť o pleť podľa veku.

Starostlivosť o pleť pre násťročných

Keď začnú pôsobiť hormóny, stáva sa pleť menej harmonickou než bola predtým. Puberta so sebou môže priniesť aj mastnú pleť a upchaté póry. V tomto veku je dôležité zvyknúť si tvár ráno aj večer pravidelne umývať. Reklama vám môže nahovárať, že sa musíte za každú cenu vyhýbať olejom. Ale drsné prípravky na čistenie pleti, ktoré z pokožky vyťahujú všetok prirodzený olej, veci iba zhoršujú.

Jedlo: potraviny bohaté na chróm, napríklad brokolica a ovos, zabránia chúťkam na sladké. Konzumácia prílišného množstva cukru je pre zdravie celkovo zlá a môže ešte zhoršiť mastnú pleť a spôsobiť upchávanie pórov.

Pitie: voda pomáha hydratovať, pleť vďaka nej vyzerá výborne.

Olej: lieskovcový olej prečisťuje a môže pomôcť s mastnou pleťou, pričom udržiava pleť hydratovanú. Pridajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja, ktorý tiež podporuje čistú pleť.

Maska na tvár: roztlačte hrozno a naneste na tvár. Nechajte obsiahnuté alfa hydroxykyseliny, aby odstránili z pleti nečistoty a oleje, a to do hĺbky.

Starostlivosť o pleť pre dvadsaťročných

Ochrana pred slnkom je dôležitá, v tomto na veku vôbec nezáleží. V dvadsiatich rokoch by ste sa ale mali zamerať na prevenciu poškodenia pokožky a s tým súvisiace starnutie. Vážne dbajte na používanie ochrany pred slnkom, a to denne. Nezabúdajte aj na krk. Ak nosíte mejkap, nezabudnite si ho každý večer z tváre odstrániť.

Pre tých, ktorí pijú alkohol a bývajú dlho hore, sa stáva obzvlášť dôležitou hydratácia. Staráte sa tak o dobrý stav pokožky, ale prispievate aj k celkovému zdraviu. Dokonca aj pre tých, ktorí nie sú natoľko „divokí“, môže byť obdobie okolo dvadsiatky časom s nepravidelným rozvrhom. Môžu sa preto pridružiť aj nedostatok spánku a stres.

Môžete začať badať prvé príznaky starnutia. Dôležitá je preventívna starostlivosť. Tiež dbajte na to, aby boli vaše póry čisté. Buďte ku svojej pleti milá. Hoci nemusí pleť vykazovať poškodenie teraz, môžete byť badateľné neskôr.

Jedlo: uhorky obsahujú B vitamíny. Tie pomáhajú telu bojovať so stresom. Magnézium je prirodzene uvoľňujúce. Teraz, keď už sa o seba staráte sami, mali by ste dodržiavať zdravé stravovacie návyky. Nakrájajte uhorku na plátky, vezmite si ju do práce alebo do školy, aby ste ju mohli jesť počas celého dňa. Je chrumkavá, čo je pri občerstvení dosť dôležité. Navyše pomáha udržiavať hydratáciu.

Pitie: koreň púpavy ako čaj alebo šťava posilňuje pečeň a pokožku. Skúste zmes z púpavy ako alternatívu ku káve.

Olej: olej z hrozna je dostatočne ľahký pre ľudí s mastnou pleťou. Tiež dostatočne hydratujúci na to, aby pomohol zmierniť vrásky a jemné línie. Ak je vaša pokožka suchšia a nie je náchylná na upchaté póry, môžete použiť jojobový olej. Ten sa podobá olejom, ktoré tvorí pokožka a poskytuje vynikajúcu hydratáciu. Pridajte aj neroli olej, ktorý pôsobí dobre pri väčšine typov pokožky a príjemne pleť upokojuje.

Maska na tvár: roztlačte banán a naneste na pleť. Vyživí citlivú, suchú alebo normálnu pleť. Pridajte aj med, dosiahnete väčšiu čistiacu silu. Pleť tak poľahky zbavíte nečistôt.

Starostlivosť o pleť pre tridsaťročných

Hormonálne zmeny môžu mať za následok aj veľké zmeny na pleti. Môžete objaviť upchaté póry na miestach, kde predtým nikdy neboli. Prípadne nové vrásky a pleť, ktorá baží po hydratácii. Môže byť ten správny čas, aby ste začali používať hydratačný prípravok na tvár.

Keď sa obnovovanie buniek spomalí, môže začať pokožka vyzerať o trochu menej žiarivo než doteraz. Pravidelnejšia exfoliácia je už odteraz dôležitá. Môže byť na vás vidno viac známok únavy, ako napríklad tmavé kruhy pod očami.

Jedlo: mrkva, sladké zemiaky a iné potraviny s vysokým obsahom vitamínu A zlepší váš vzhľad a môže pomôcť aj v prevencii upchatých pórov.

Pitie: írsky mach je morská riasa, ktorá je pre vašu pleť dobrá. Sušený írsky mach pripravený ako čaj môže pomôcť proti príznakom starnutiu a so suchou pokožkou.

Olej: arganový olej je bohatý na omega mastné kyseliny, a to pre hlbokú, vyživujúcu hydratáciu. Mohlo by to byť vaše nové tajomstvo v starostlivosti o pleť, keď sa začnete vážne zaoberať zmiernením výskytu vrások.

Maska na tvár: marhule bohaté na vitamíny oživujú unavenú pleť. Roztlačte niekoľko marhúľ na pyré a pridajte pár kvapiek oleja. Táto maska na tvár bojuje proti príznakom starnutia a je vhodná pre všetky typy pleti.

Starostlivosť o pleť pre štyridsaťročných

V rámci postupného poklesu obnovy buniek a tvorby kolagénu sa môže objavovať čoraz viac vrások, pokožka sa stáva menej pevnou. Udržujte svoju pleť hydratovanú, používajte prísady proti príznakom starnutia. To pomôže, aby vaša pleť vyzerala zdravo.

Keďže vaša pleť tvorí menej mazu, stávate sa náchylnejší voči znečisteniu životného prostredia. Dávajte preto pozor, aby ste sa mu zbytočne nevystavovali. Pomáhajte telu s detoxikáciou, pite zeleninové šťavy, pravidelne cvičte a pite veľa čistej vody.

Tiež by ste mali pravidelnejšie exfoliovať, aby mohla vaša pleť vstrebávať úžasné oleje a bylinky, ktoré použijete.

Jedlo: avokádo obsahuje veľké množstvá vitamínu E, ktorý pomáha kožu napnúť a vyhladiť. Je tiež jediným potravinovým zdrojom 5-HTP, prekurzorom tryptofánu, serotonínu a melatonínu, ktoré vám pomáhajú dobre spať a cítiť sa šťastne.

Pitie: pite šťavu z aloe vera alebo si kúpte priamo rastlinu. Gél pridávajte do smoothie (vonkajšie listy obsahujú laxatívne zložky, takže záleží na vás, koľko ho použijete).

Olej: jojobový olej sa podobá olejom našej vlastnej kože. Ako starneme, schopnosť pokožky zadržať vlahu v koži sa znižuje. Preto prísady ako jojoba pomôžu pokožke zostať hydratovanou.

Maska na tvár: tekvica je bohatá na vitamín E a enzýmy, ktoré exfoliujú pokožku.

Starostlivosť o pleť pre päťdesiatročných a starších

Poškodenie pleti spôsobené slnečným žiarením sa naplno prejaví po päťdesiatke, hoci badateľné môže byť už skôr. Môžete vidieť tmavé škvrny na tvári a na rukách. Keď sa vaša pokožka začne uvoľňovať, môžu sa vám zväčšiť aj póry. Pokračujte vo vyživovaní pokožky, naneste večer na pokožku výdatnejšie krémy, aby ste sa zobudili sviežejší.

Vaša fyzická aktivita bude prirodzene klesať, vyše výživové potreby ale nie. V skutočnosti sa miera absorpcie živín môže znížiť. Preto je pre vašu vitalitu veľmi dôležité jesť výživnú stravu.

Jedlo: tmavá listová zelenina by sa mala stať výraznou súčasťou stravy. Obsahuje totiž málo kalórií a veľa vitamínov a minerálov.

Pitie: praslička roľná obsahuje veľa minerálov, hlavne silice. Vďaka nej vyzerá pokožka úžasne. Navyše je výborná pre vlasy a nechty. Môžete si kúpiť sušenú prasličku a pridávať ju do čajov.

Olej: olej z plodov šípky obsahuje veľa vitamínu A, E a C, tiež esenciálne mastné kyseliny. Tento olej robí pri starnúcej pokožke zázraky.

Para: v tomto veku si zaslúžite parný zábal tváre. Uvarte ruže v čistej vode, namočte uterák do výluhu. Položte si ho na tvár, aby sa vám uvoľnili póry a uľavili ste suchej pokožke.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac