Samovyšetrenie prsníkov

Posledná úprava 02.03.2017

Samovyšetrenie prsníkov, teda pravidelná kontrola prsníkov, môže byť dôležitý spôsob ako odhaliť rakovinu prsníka včas, kedy sa dá oveľa úspešnejšie liečiť. Nie každú rakovinu síce možno nájsť týmto spôsobom, ale je to dôležitý krok, ktorý môžete pre seba urobiť.

V priebehu rokov sa často diskutovalo o hodnovernosti samovyšetrenia prsníkov pri včasnom odhaľovaní rakoviny prsníka a o zvýšení pravdepodobnosti prežitia. V lete 2008 bola zverejnená štúdia, v ktorej sledovali približne 400 tisíc žien v Rusku a Číne. Podľa výsledkov samovyšetrenie prsníkov neznížilo úmrtnosť na rakovinu prsníka. Dokonca mohlo spôsobiť škody kvôli žiadaniu zbytočných biopsií (teda odstráneniu a vyšetreniu podozrivého tkaniva). Názory sa môžu líšiť, faktom však zostáva, že samovyšetrenie prsníkov je „voliteľným skríningovým nástrojom“.

Odborná verejnosť sa napriek všetkému prikláňa k názoru, že je samovyšetrenie prsníkov užitočná a potrebná súčasť skríningovej stratégie. Dôležitá je aj prevencia a pravidelné návštevy lekára, ultrasonografia a mamografia. Približne v 20% prípadov sa rakovina prsníka odhalí pri telesnej prehliadke ešte pred mamografiou. Preto by ženy nemali samovyšetrenie prsníkov zanedbávať.

Ako správne robiť samovyšetrenie prsníka

Niektoré ženy by si aj chceli prsia vyšetriť samé doma, no ich skúsenosť je frustrujúca. Niečo cítia, ale nevedia, čo to je. Avšak, čím častejšie si budú prsia kontrolovať, tým viac sa o nich naučia a tým jednoduchšie dokážu rozpoznať, či sa v nich vyskytlo niečo nezvyčajné.

Zopár tipov pre samovyšetrenie prsníkov:

  • Robte si samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac, aby ste sa oboznámili s tým, aké sú bežne vaše prsia na pohľad aj na dotyk. Kontrolu robte niekoľko dní po skončení menzesu, keď sú prsia menej opuchnuté a menej citlivé. Pokiaľ už nemenštruujete, zvoľte si ľahko zapamätateľný deň, napríklad prvý alebo posledný deň v mesiaci.
  • Neprepadajte panike, ak máte pocit, že ste si nahmatali hrčku. Väčšina žien má v prsníkoch nejaké hrčky alebo hrčovité oblasti, a to po celú dobu.
  • Prsia sa vám môžu zdať na dotyk skutočne „rôznorodé“. Vo vrchnej vonkajšej časti blízko podpazušia možno nájsť najvýraznejšie hrčky a hrbolce. Dolná polovica prsníka môže byť na dotyk ako piesok alebo drobné kamienky. Plocha pod bradavkou môže byť ako veľké zrná.
  • Dôležité je, aby ste spoznali rôznorodosť svojich prsníkov – či už na pohľad alebo na dotyk. Líši sa niečo od zvyšku prsníka – napríklad ako skala na pláži? Zmenilo sa niečo? Upozornite lekára na všetky zmeny v prsníkoch, ktoré pretrvávajú po celý váš mesačný cyklus alebo sa vám zdá, že sa zhoršujú či stávajú s postupom času výraznejšími.
  • Možno by bolo vhodné začať si do zošítka zapisovať zistenia zo samovyšetrenia prsníkov. Môžete si tak vytvoriť malú mapu svojich prsníkov s poznámkami, kde cítite hrčky alebo nepravidelnosti. Hlavne zo začiatku vám tak môže pomôcť zapamätať si z mesiaca na mesiac, čo je pre vaše prsia „normálne“. Nie je vôbec nezvyklé, že sa hrčky objavia v určitej dobe v mesiaci a potom znovu zmiznú, tak ako sa vaše telo počas menštruačného cyklu mení (ak stále menštruujete). Iba na zmeny, ktoré pretrvávajú dlhšie ako jeden celý cyklus, zväčšujú sa alebo sú nejakým spôsobom výraznejšie, by ste mali upozorniť aj svojho lekára.

Samovyšetrenie prsníkov v 5 krokoch

Krok 1

Začnite kontrolou prsníkov pred zrkadlom. Postavte sa spriama, ramená rovno a ruky dajte vbok. Zamerať by ste sa mali na nasledovné:

  • či majú prsia svoju obvyklú veľkosť, tvar a farbu
  • či sú prsia rovnomerne tvarované bez viditeľného zakrivenia alebo opuchu

Ak zbadáte niektorú z nasledovných zmien, upozornite na ne svojho lekára:

  • priehlbinky, zvráskavenie, vydutie na koži
  • bradavka, ktorá zmenila polohu alebo je vpadnutá (miesto aby vytŕčala von, je vtlačená dovnútra)
  • začervenanie, bolesť, vyrážka alebo opuchnuté

Krok 2

Teraz zdvihnite ruky nad hlavu a sledujte tie isté zmeny.

Krok 3

Pred zrkadlom si pohľadom skontrolujte aj to, či vám z jedného alebo z oboch prsníkov nepresakuje tekutina. Môže byť vodnatá, mliečna, žltkastá alebo krvavo sfarbená.

Krok 4

V ďalšom kroku si prehmatajte prsia v ľahu, pravou rukou prehmatajte ľavý prsník a potom ľavou rukou pravý prsník. Bruškami prstov pevne ale jemne prechádzajte krúživými pohybmi po prsníku.

Prejdite po celom prsníku zhora nadol, zo strany na stranu, od kľúčnej kosti k hornej časti brucha a z podpazušia po výstrih.

Choďte podľa vzorca, aby ste pokryli celý prsník. Môžete začať na bradavke a robte stále väčšie kruhy, až kým sa nedostanete na vonkajší okraj prsníka. Prsty môžete presúvať aj vertikálne hore a dolu v radoch, ako by ste kosili trávnik. Takýto vertikálny spôsob samovyšetrenia sa zdá byť najvhodnejší pre väčšinu žien. Uistite sa, že pod prstami cítite všetko tkanivo od prednej až po zadnú časť pŕs – pre pokožku a tkanivo tesne pod kožou použite iba jemný tlak, pre tkanivo v strednej časti prsníkov použite stredne silný tlak a pevný tlak na hlboké tkanivo v zadnej časti prsníka. Keď dosiahnete najhlbšie tkanivo, mali by ste cítiť až hrudný kôš.

Krok 5

Nakoniec si prehmatajte prsia v stoji alebo posediačky. Mnoho žien zistilo, že sa im prsníky najlepšie prehmatávajú, keď sú vlhké a šmykľavé, preto im vyhovuje kontrola v sprche. Prejdite si po celom prsníku rovnakými pohybmi ako sú popísané v bode 4.

Čítajte tiež o príznakoch rakoviny prsníka.

Čítajte ďalej Rakovina prsníka u mužov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy