Acai berry a rakovina

Posledná úprava 11.01.2018

Acai bobule sú plody Acai palmy, druhu palmy pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky. Tieto plody, ktoré sú charakteristické vzhľadom podobným hroznu a horkou chuťou, sú vďaka ich neuveriteľným liečivým vlastnostiam amazonskými domorodcami uctievané už po stáročia. Tieto vlastnosti, ktoré prebiehajúce štúdie postupne potvrdzujú, sú dôvodom, prečo sa Acai bobule – spolu s ďalšími Amazonskými potravinami: ako napríklad kakao, Maca a Camu Camu - stali synonymom nálepky "superpotravina".

Výskum ohľadom Acai bobulí

Bohaté na antioxidanty

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry v júni 2008, Acai bobule obsahujú veľké množstvo antioxidantov ktoré pomáhajú odstrániť bunky-poškodzujúce voľné radikály z tela. Obzvlášť štúdia, ktorá bola vykonaná výskumníkmi na Department of Nutrition and Food Science na texaskej A & M University preukázala, že Acai bobule mali najvyššiu doteraz zaznamenanú antioxidačnú aktivitu proti určitému druhu voľných radikálov, čo je vynikajúca ochrana proti degeneratívnym ochoreniam ako sú makulárna degenerácia a Alzheimerova choroba. Potraviny bohaté na antioxidanty, ako Acai bobule boli preto spojené so zlepšením kardiovaskulárneho zdravia, zlepšením pokožky a zdravia očí, obrane proti starnutiu a mnohým ďalším.

Protirakovinové účinky

Štúdia výskumníkov z University of Florida ukázala, že výťažky z Acai Berry môžu pomôcť zabiť leukemické bunky pri aplikácii priamo na ne po 24 hodín. Konkrétne, u 86 percent leukemických buniek nastala apoptóza ("bunková smrť"), keď boli vystavené extraktu; vedci pripísali tento účinok "vysokej koncentrácii antokyanínov, typu flavonoidov ktoré dodávajú plodom ich charakteristickú, čierno-fialovú farbu” prítomných v acai bobuliach. Štúdia bola publikovaná v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry v januári 2006.

Posilnenie imunitného systému

Acai bobule obsahujú polysacharid nazývaný arabinogalaktan, ktorý je známy tým, že vyvoláva aktivitu T-buniek, a tým pomáha telu bojovať proti infekciám. .Podľa výskumníkov na Department of Immunology and Infectious Diseases na Montana State University, tieto komponenty Acai bobulí "majú vplyv na liečbu astmy a infekčných ochorení."

Chudnutie

I keď neboli vykonané žiadne seriózne štúdie ohľadom údajných schopností acai bobulí podporiť chudnutie, existujú neoficiálne dôkazy. Je to pravdepodobne preto, že 100 gramov Acai bobulí obsahuje 2 gramy vlákniny (8 percent doporučenej dennej dávky) a zanedbateľné množstvo tuku a kalórií. Okrem vyčistenia črevného traktu od nahromadených látok, vláknina pomáha absorbovať vodu v hrubom čreve, čím podporuje pocit sýtosti a znižuje chuť jesť. Okrem toho, Acai bobule zlepšujú dĺžku a kvalitu cvičebného režimu zvýšením energie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy