Riziko rakoviny prsníka – životný štýl

Posledná úprava 02.03.2017

Životný štýl človeka a spôsob, akým denno-denne svoj život trávime, môže mať vplyv na rozvinutie rakoviny prsníka. To znamená, že si sami riziko rakoviny prsníka buď zvyšujeme alebo znižujeme.

Nasledujúce faktory môžu znížiť riziko rozvinutia rakoviny prsníka

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zmierňovať riziko rakoviny prsníka, obzvlášť po menopauze. Medzi fyzickú aktivitu patrí štruktúrované cvičenie, iné mierne fyzické aktivity ako je chôdza, domáce práce, bežné rekreačné bicyklovanie, aktívna hra s deťmi aj záhradníčenie. Ak si chcete znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka, odporúča sa pravidelná fyzická aktivita.

Dojčenie

Dojčenie detí mierne znižuje riziko rakoviny prsníka. Čím dlhšie celkovo dojčíte (ak máte viac detí), tým viac si znižujete riziko rozvinutia rakoviny prsníka.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka

Alkohol

Pravidelné pitie alkoholických nápojov zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Čím viac drinkov denne máte, tým je riziko vyššie.

Mnohé štúdie ukázali, že pravidelná konzumácia alkoholu znamená vyššie riziko rakoviny prsníka. Odborníci si ale nie sú úplne istí, ako alkohol toto riziko zvyšuje. Je možné, že mení hladiny hormónov v tele, a teda aj hladiny ženského pohlavného hormónu estrogén. Estrogén zohráva v tele dôležitú úlohu, môže však zvýšiť rast niektorých druhov rakoviny prsníka.

Podľa niekoľkých štúdií sú hladiny estrogénov u žien, ktoré pijú viac alkoholu, vyššie. Tým sa môžu zvýšiť aj šance na rozvinutie rakoviny prsníka.

Riziko rozvinutia rakoviny prsníka závisí od toho, koľko zvyknete denne vypiť. Podľa doterajších znalostí sú so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka spájané všetky druhy alkoholických nápojov.

Hormonálna substitučná terapia (HST)

Hormonálna substitučná terapia používaná na liečbu príznakov menopauzy zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Riziko je tým vyššie, čím dlhšie HST užívate. Dobrou správou ale je, že nárast rizika začne klesať hneď ako prestanete brať HST. Pritom nezáleží, ako dlho ste hormonálnu substitučnú terapiu podstupovali. Ak chcete HST začať užívať alebo s ňou chcete prestať, mali by ste sa vždy obrátiť na svojho lekára.

Počas menopauzy prestanú fungovať vaječníky, kvôli tomu klesajú hladiny ženských hormónov estrogénu a progesterónu. Pri prechode môžu ženy trpieť na návaly tepla, nočné potenie, poruchy spánku, zmeny nálad, suchú vagínu a sexuálne nepohodlie. HST tieto symptómy zmierňuje tým, že zvyšuje hladiny estrogénov. HST môže byť čisto s obsahom estrogénov alebo s obsahom estrogénov a progesterónov.

Podľa výskumov zvyšuje práve užívanie HST riziko rakoviny prsníka, pričom vyššie riziko sa spája s čisto estrogénovou HST. HST zvyšuje hladiny estrogénov a progesterónov a oba tieto hormóny majú vplyv na vznik niektorých z typov rakoviny prsníka.

Antikoncepcia

Užívanie (kombinovanej) antikoncepcie mierne zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Desať rokov po skončení užívania antikoncepcie sa toto zvýšené riziko opäť vytratí a váš predpoklad na rozvinutie rakoviny prsníka bude približne rovnaký ako u ženy, ktorá antikoncepciu nikdy nebrala. Netreba zabúdať, že rakovina prsníka je u žien pod 40 rokov zriedkavá, nezáleží na tom, či užívala alebo neužívala antikoncepciu.

Treba však upozorniť, že za posledných 30 rokov sa hladiny estrogénov používané v kombinovanej antikoncepcii znížili. Nie je teda jasné, či sú moderné tabletky s nízkou dávkou rovnako rizikové ako staré tabletky s vyššími dávkami, ktoré boli skúmané.

Tehotenstvo

Tehotenstvo ovplyvňuje riziko rakoviny prsníka troma rôznymi spôsobmi.

  • Z dlhodobého hľadiska, mať dieťa znižuje riziko rakoviny prsníka.
  • Čím skôr si žena založí rodinu, tým nižšie je u nej riziko vzniku rakoviny prsníka.
  • Z krátkodobého hľadiska sa môže riziko rakoviny prsníka mierne zvýšiť po pôrode, pričom na veku nezáleží. Tento nárast je ale iba dočasný.

Hmotnosť

Známe sú tri súvislosti medzi hmotnosťou a rakovinou prsníka.

  • Nabratie na váhe v dospelosti (po 18. roku veku) zvyšuje vaše riziko rozvinutia rakoviny prsníka po menopauze.
  • Nadváha alebo obezita pred menopauzou mierne znižuje riziko rakoviny prsníka pred menopauzou.
  • Nadváha alebo obezita po menopauze zvyšuje riziko rozvinutia rakoviny prsníka.

Existuje viacero spôsobov ako si odkontrolovať, či máte zdravú hmotnosť. Najpoužívanejší je index BMI – index telesnej hmotnosti. Hoci je BMI jednoduchý a užitočný spôsob posúdenia hmotnosti pre väčšinu ľudí, nefunguje pre každého. Meranie nemusí byť presné, pokiaľ sa hodnotí hmotnosť športovcov, starších ľudí alebo tehotných žien.

Riziko znovu súvisí s hladinami estrogénu a progesterónu. Obézne ženy alebo ženy s nadváhou po menopauze majú zvýšené riziko rakoviny prsníka kvôli vyšším hladinám estrogénov v tele. Po menopauze prestanú vaječníky produkovať estrogén (čím sa zastaví menštruácia). Telo ale pokračuje v tvorbe určitého, hoci oveľa menšieho množstva estrogénu. Množstvo estrogénu súvisí od množstva telesného tuku. Čím viac tukového tkaniva máte, tým sú hladiny estrogénov vyššie a to zvyšuje riziko rozvinutia rakoviny prsníka.

Zdravé stravovanie

Zdravá strava môže pomôcť zmierniť riziko rakoviny, teda aj rakoviny prsníka. Odborníci si však stále nie sú istí, či dokážu určité špecifické faktory stravovania ovplyvniť šance vzniku ochorenia. Je nepravdepodobné, že fytoestrogény (nachádzajúce sa v sóji a niektorých ďalších potravinách) zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka.

Acylpyrín a ibuprofen

Užívaním acylpyrínu a ibuprofenu možno mierne zredukovať riziko rakoviny prsníka. Lekári však ženám neodporúčajú užívať tieto lieky iba preto, aby si znížili riziko rakoviny prsníka.

In vitro fertilizácia (IVF) – mimotelové oplodnenie

Nie je jasné, či IVF ovplyvňuje riziko rakoviny prsníka, pretože sa tomuto problému venovalo iba málo výskumov. Ak máte obavy z IVF a rizika vzniku rakoviny prsníka, obráťte sa na svojho lekára.

Fajčenie

Fajčenie môže zvýšiť riziko rozvinutia rakoviny prsníka, na definitívne potvrdenie ale chýba dostatočné množstvo dôkazov. Niektoré štúdie preukázali, že fajčenie zvyšuje riziko rakoviny prsníka, niektoré však nenašli žiadne súvislosti.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy