Domov / / / Riziko rakoviny prsníka a vply...

Riziko rakoviny prsníka a vplyv sóje

Posledná úprava 18.04.2017

Môžete s Vašou dennou dávkou sójového latte riskovať riziko rakoviny prsníka alebo Vás ochráni pred touto chorobou? Doteraz si výskumy protirečili. Zatiaľ čo niektoré štúdie preukázali, že sója môže zvýšiť rast nádoru na bunkovej úrovni, ďalší výskum zistil, že sója môže v skutočnosti mať ochranný účinok. Avšak, väčšina z toho, čo vieme, pochádza z epidemiologických štúdií, ktoré neboli schopné nájsť jasné príčiny a účinky v spojení sóje a rakoviny prsníka.

Nová štúdia publikovaná v Journal of National Cancer Institute priamo porovnáva ženy, ktoré užili sójové doplnky so ženami, ktorí užili placebo, aby zistili, aký vplyv má sója na gény spojené s rakovinou prsníka.

Výskumníci podrobili testom 140 pacientov, ktorí boli nedávno diagnostikovaní s invazívnym karcinómom prsníka. 2-3 týždne pred ich operáciou (buď mastektómia alebo lumpektómia), tieto ženy dostali buď sójové doplnky (ekvivalent asi štyri pol litrové poháre sójového mlieka alebo štyri veľké porcie tofu) alebo placebo každý deň. "Hypotéza bola, že sójové potraviny po obmedzenú dobu môžu ovplyvniť správanie už potvrdenej rakoviny prsníka," hovorí spoluautor štúdie.

Po niekoľkých týždňoch sa zistilo, že niektoré ženy v sójovej skupine mali vysokú hladinu genisteínu, metabolitu sóje, zatiaľ čo ženy v skupine s placebom nie. Je zaujímavé, že u pacientov s vysokou hladinou tohto metabolitu došlo k zvýšeniu v génoch spojených s rastom nádoru. Avšak, je dôležité poznamenať, že nádory v skutočnosti nerástli lepšie u týchto žien.

V podstate, užívanie veľkého množstva sóje v krátkej dobe viedlo k zmenám v génovej proliferácii u niektorých žien s invazívnym karcinómom prsníka. Ale je dôležité poznamenať, že toto nevedie ku skutočnej zmene výrazu alebo rastu nádoru, vysvetľujú výskumníci. Kým vedci určite videli zmeny v expresii týchto génov, nevedia povedať, či by to viedlo k ešte väčším zmenám, v prípade, že ženy by brali sójové doplnky dlhšie ako 2-3 týždne.

Takže to znamená, že by ste mali obmedziť sóju alebo sa jej vyhnúť úplne, ak máte rakovinu prsníka? Nie nevyhnutne. Podobne ako mnoho vecí, sója sa zdá byť bezpečná s mierou, a prieskum jasne dokazuje jej ochranné účinky proti rôznym rakovinám, vrátane rakoviny prsníka. To znamená, že táto štúdia naznačuje, že vysoké množstvo sóje môže mať vplyv na ženy, ktoré sú už diagnostikované. Vedci konštatujú, že normálne množstvo sóje je pravdepodobne v poriadku pre ženy s rakovinou prsníka, ale dôrazne neodporúčajú užívanie sójových doplnkov. Umiernenosť je kľúčom zdravej výživy.

"Naša štúdia jednoducho hovorí, že [po užívaní] veľkého množstva sóje na krátku dobu, u podskupiny pacientov, ktorí mali vysoké hladiny metabolitu sójového genisteínu, sa zvýšila expresia génov podieľajúcich sa na raste nádorových buniek," hovorí výskumník. "Ale to sa nepremietlo do zvýšenia v skutočnom raste".

Takže nie je potrebné sa zbaviť tofu a edamame - len sa poraďte s lekárom, ak ste boli diagnostikovaná s rakovinou prsníka a obávate sa ohľadom vašej spotreby.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Riziko rakoviny prsníka a vplyv sóje Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na zväčšenie pŕs MammaMia

Dnes akcia: Využite zľavový kupón -10%

Naše hodnotenie:

  • Obsahuje rastlinné hormóny - fytoestrogény s výborným účinkom na rozvoj a celkové zdravie prsníkov
  • Prírodné bezpečné zloženie
  • Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy