Fytoestrogény - vplyv na prsia

Posledná úprava 08.08.2022

Fytoestrogény sú rastlinné hormóny chemicky podobné estrogénom vyskytujúcim sa u ľudí. Príkladom fytoestrogénov je sója. Fytoestrogény liečia rôzne zdravotné ťažkosti a ovplyvňujú prsné tkanivo. Existujú tvrdenia, že fytoestrogény môžu zvyšovať vývoj prsníkov, ale väčší výskum zisťuje, aký efekt majú fytoestrogény na rakovinu prsníka. Epidemiologické štúdie preukazujú, že predovšetkým fytoestrogény majú ochranný účinok proti rakovine prsníka.

Fytoestrogény

Fytoestrogény sú rastlinné estrogény, ktoré sa viažu na estrogénové receptory u ľudí, čo má efekt na hormóny v tele. Keď sa viažu na estrogénové receptory, môžu buď podporovať alebo obmedzovať estrogén, ale správanie závisí od množstva cirkulujúcich estrogénov a na počte a type estrogénových receptorov.

Fytoestrogény pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a krvný tlak, zmierňujú príznaky menopauzy, riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a riziko osteoporózy.

Triedy fytoestrogénov sú izoflavóny, lignany a kumestany. Izoflavóny, konkrétne genisteín a daidzeín, majú najvýraznejšie vlastnosti estrogénu a nachádzajú sa v strukovinách, ako je sója, cícer, ďatelina, šošovica a fazuľa. Lignany sa nachádzajú v ľanových semienkach, šošovici, celých zrnách, fazuli, jahodách, ovocí a zelenine. Kumestany sa nachádzajú v klíčkových rastlinách. Fytoestrogény, predovšetkým izoflavóny sú k dispozícii aj v spracovaných a balených potravinách a dojčenských sójových receptúrach. Často sa používajú ako konzervačný prostriedok.

Vplyv na prsné tkanivo

Pretože fytoestrogény napodobňujú estrogén, otázkou je, aký majú vplyv na ľudské hormóny. Ako fytoestrogény ovplyvňujú prsné tkanivo je oblasť mnohých špekulácií, najmä v oblastiach, ako je rakovina prsníka a zväčšenie prsníkov. Fytoestrogény majú najväčší vplyv na prsné tkanivo, keď vplývajú na telo pred pubertou. Existuje súvislosť medzi vysokým príjmom sóje v detstve a zvýšenou hustotou prsníka.

Účinky fytoestrogénov na vývoj prsníkov

Fytoestrogény môžu pozitívne ovplyvniť veľkosť pŕs. Štúdie potvrdili, že expozícia genisteínu u dojčiat kŕmených sójovou formulou vyvoláva estrogénové zmeny v oboch reprodukčných a nereprodukčných orgánoch. Ďalšie štúdie ukázali, že deti kŕmené sójovou formulou mali nárast vo vývoji prsníkov v druhom roku života, čo naznačuje, že fytoestrogény prispievajú k udržiavaniu infantilného prsného tkaniva. Tieto štúdie ale odrážajú expozíciu detí sóji v extrémne vysokých hodnotách, nie spotrebiteľov snažiacich sa zvýšiť veľkosť prsníkov. Mnoho kozmetických a doplnkových spoločností propagujú svoje výrobky na zvýšenie veľkosti prsníkov kvôli fytoestrogénom, ale buďte opatrní, než si kúpite tieto produkty.

Vplyv fytoestrogénov na rakovinu prsníkov

Celkovo, fytoestrogény majú ochranný účinok proti rakovine prsníka, ale výskum ukázal, že v niektorých prípadoch môžu vyvolať vývoj nádoru. Fytoestrogény sa správajú ako estrogény, keď hladina prírodných estrogénov je nízka, a na rozdiel od estrogénu, kedy je hladina vysoká. V premenopauze fytoestrogény chránia prsníky proti rakovine, keď hladina estrogénov je vysoká, ale podporujú rast rakovinových buniek pre obdobie po menopauze, keď hladina estrogénu je nízka. Táto štúdia tiež ukázala, že vyššie hladiny izoflavónového genisteínu, spomaľuje vývoj nádorových buniek, chráni proti rakovine prsníka.

Čítajte ďalej Rastliny pre rast prsníkov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na zväčšenie pŕs MammaMia

Dnes akcia: Využite zľavový kupón -10%

Naše hodnotenie:

  • Obsahuje rastlinné hormóny - fytoestrogény s výborným účinkom na rozvoj a celkové zdravie prsníkov
  • Prírodné bezpečné zloženie
  • Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy