Saw Palmetto – výhody pre ženy

Posledná úprava 05.08.2022

Saw Palmetto je nízka palma, ktorá je najznámejšia ako prírodný liek na zväčšenú prostatu. Saw Palmetto sa pestuje v západnej Indii a v pobrežných oblastiach na juhovýchode Spojených štátov. Hoci je táto bylina vo všeobecnosti považovaná za prospešnú pre mužov, môže mať určitú terapeutickú hodnotu aj pre ženy. Saw Palmetto je k dispozícii vo forme tabliet, kapsúl, čaju a prírodných bobúľ. Táto bylina je veľmi silná a má potenciál interagovať s liekmi. Pred začatím užívania akýchkoľvek bylinných prípravkov konzultujte svojho lekára.

Zväčšenie pŕs

Viaceré zdroje uvádzajú, že Saw Palmetto podporuje zväčšenie pŕs. Tento prínos je založený na predpoklade, že bylina stimuluje produkciu ženského hormónu prolaktínu. Prolaktín je hormón vylučovaný hypofýzou, ktorý podporuje vývoj prsníkov a produkciu mlieka u dojčiacich žien.

Hirzutizmus

Saw palmetto môže pomôcť zvrátiť stav známy ako hirzutizmus, čo je rast vlasov u žien na miestach kde zvyčajne rastú vlasy mužom. Hirzutizmus môže byť spôsobený nadbytkom mužských hormónov, najmä testosterónu. Vedci sa domnievajú, že Saw Palmetto môže blokovať nadprodukciu testosterónu a tým zmierniť rast nežiaducich chĺpkov.

Poruchy močového mechúra

Saw palmetto môže byť prospešné pri liečbe porúch močového mechúra ako sú infekcie močových ciest. Hoci je Saw Palmetto veľmi dobrý bylinný prostriedok pri zápaloch močového mechúra a bolestivom močení, je to viac močové antiseptikum než antibiotikum. K dispozícii je zatiaľ len málo informácií o účinnosti Saw Palmetta pri liečbe dysfunkcí močového mechúra.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy