Prečo nemôžete schudnúť z brucha? Máte rozhádzané hormóny

Posledná úprava 09.03.2021

Nedokážete sa zbaviť toho nechceného kila (dvoch, troch), ktoré vás neustále trápi? Než to pripíšete nedostatku pevnej vôle, skúste sa zamyslieť aj nad hormónmi, ktoré by vám mohli stáť v ceste.

Telu stačí drobná hormonálna nerovnováha, a už začínate nabaľovať kilá navyše, hlavne v strednej časti tela. Nerovnováhu môže spôsobiť taká obyčajná vec ako sacharidy na raňajky alebo nedostatok spánku. A čo je horšie, tieto obliny naviac, nazývané „viscerálny tuk“, môžu byť príčinou pre chrlenie hormónov ako je kortizol, ktorý vedie k zvýšenému ukladaniu brušného tuku.

Tu je 5 dôvodov, pre ktoré vám hormóny stoja v ceste k vytúženému drieku a tiež riešenia, ako ich zvládnuť a úspešne schudnúť z brucha.

Ako spoznáte "hormonálne brucho"

Spomalený metabolizmus

Hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za celý kolotoč. Sú to majstri na premenu energie. Hormóny štítnej žľazy (TSH, T3 a T4) riadia prakticky všetky bunky v tele. Ak všetky tri hormóny fungujú ako tím, je váš metabolizmus strojom na spaľovanie tuku. Stres, alergické reakcie, alebo jednoducho iba starnutie, ich dokážu vyviesť z rovnováhy. (pozri tiež nespavosť a štítna žľaza)

Rastový hormón a acetylcholín sú tiež potrebné pre vyrovnaný metabolizmus. Sú uvoľňované počas spánku a sú určené na opravu a budovanie svalového tkaniva. Nadmerné cvičenie a nedostatok spánku sa však môže postaviť do cesty spaľovaniu tukov a hladkému metabolizmu. A nedovolí vám tak schudnúť z brucha. Stres zvyšuje hladiny kortizolu, ktorý môže za nechcené rozširovanie v páse. Stres tiež znižuje hladiny rastového hormónu.

Necitlivosť na inzulín

Adiponektín je zásadný pre proces spaľovania tukov. Hormón produkovaný v našich tukových bunkách, teda adiponektín, nám pomáha chudnúť zvýšením našej citlivosti na inzulín. Netreba zabúdať, že nám inzulín oznamuje, či treba tuk ukladať alebo spaľovať. Preto, ak je vaše telo vo väčšom súlade so svojimi energetickými potrebami, podarí sa vám skôr a jednoduchšie schudnúť z brucha. Pritom ale neprídete o svaly. Vyššie hladiny adiponektínu znamenajú viac spálenej energie, a to aj pri oddychu. Ak budete pri strave konzumovať priveľa sacharidov a vynecháte pohyb a cvičenie, dostanete hormón z rovnováhy.

Málo energie

Keď jeme sacharidy, inzulín vyletí do výšky, čím telo dostáva znamenie na ukladanie tuku. Priveľa sacharidov znamená priveľa tuku. Nemožno však z jedálnička vylúčiť naveky všetky sacharidy. Potrebujeme ich ako okamžité palivo, inak vznikne zlá hormonálna reťazová reakcia, ktorá môže ovplyvniť naše hladiny energie. Navyše, spaľovať chceme radšej tuky a nie proteíny, aby sme si dokázali udržať svalový tonus.

V tomto zohráva svoju úlohu hormón glukagón. Pomáha regulovať hladiny cukru v krvi. Hovorí telu, kedy použiť uložené tuky a cukry, napríklad po cvičení. Ak sa vám nedostáva dostatok ovocia, zeleniny či celozrnných výrobkov spolu s proteínmi, môžete mať nízke hladiny glukagónu. Preto sa môžete cítiť celý deň, akoby ste plávali cez puding.

Žiadna rýchlosť, keď ju potrebujete

Ďalší hormón, adrenalín, urýchľuje spaľovanie tukov a dodáva energiu. Adrenalín známy aj pod označením epinefrín, je zodpovedný za rýchle nabudenie.

Tento šikovný hormón umožňuje telu uvoľniť uložené tuky a cukry, aby mal človek dostatok „výbušnej“, nárazovej energie, keď ju skutočne potrebuje. Ak ste príliš často v stave pohotovosti, tak napriek nadmernej produkcii adrenalínu máte „prázdnu nádrž“, hoci by ste skutočne potrebovali šliapnuť na plyn.

Žiadne libido

Kľúčovému pohlavnému hormónu, DHEA, sa často prisudzujú schopnosti pôsobiť proti starnutiu. Okrem toho, že zvyšuje libido a pomáha pri sústredení, dodáva pocit mladosti a energie, súčasne posilňuje imunitný systém. DHEA spolu s testosterónom chráni svalové tkanivo, ktoré spaľuje viac kalórií ako tuk. Množstvo DHEA a testosterónu s pribúdajúcim vekom prirodzene klesá. Mnohokrát za pokles libida môže nedobrý spánok. (pozri tiež maca peruánska a libido) A práve nekvalitný spánok prispieva k priberaniu na váhe.

Riešenie, ako vyrovnať hladiny hormónov a schudnúť z brucha

Podporte hormóny, ktoré dokážu spaľovať tuky cvičením (chôdza alebo posilňovanie aspoň 5 dní v týždni). Doprajte si aspoň 7 a pol, maximálne však 9 hodín spánku. Jedzte nutrične vyrovnanú stravu – to znamená proteíny, sacharidy tuky a vlákninu – pri každom jedle štyrikrát denne.

Aby ste vyrovnali hormóny štítnej žľazy a rastové hormóny, pridajte ku spánku a cvičeniu aj chudé bielkoviny. Podľa telesnej hmotnosti a pohlavia by napríklad ženy mali zjesť denne v priemere 38 gramov.

Ak sú nízke hladiny vášho adiponektínu a glukagónu, jedzte stravu s nízkym obsahom sacharidov. Nezabúdajte na zdravé tuky, kvôli podpore rovnováhy inzulínu a hladín krvného cukru. A samozrejme nezabúdajte na pohyb, napríklad chôdzu či silový tréning.

Pokiaľ ide o zvýšenie DHEA, skúste na zvýšenie serotonínu pre lepší spánok napríklad meditáciu. V spánku sa regenerujú aj nadobličky, ktoré tvoria DHEA a znižuje kortizol. A majte sex aspoň dvakrát do týždňa. Aj orgazmus podnecuje DHEA. Každá činnosť, ktorá znižuje stres, stimuluje tento dôležitý hormón.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac