Hormóny ovplyvňujúce rast a zväčšenie pŕs

Posledná úprava 09.08.2023

Väčšina výrobkov na zväčšenie poprsia na trhu sa sústreďuje iba na jeden hormón, ktorý má byť zodpovedný za zväčšenie prsníkov. Tento hormón je obvykle estrogén alebo menej často progesterón. Rast pŕs ale zvyčajne závisí od kombinácie hormónov a spôsobu, akým spolu v tele komunikujú. Ak chcete pochopiť úlohu týchto rôznych hormónov v tele, je dôležité pochopiť niečo o hormónoch vo všeobecnosti. Hormóny sú životne dôležité chemické látky prítomné u ľudí a zvierat. Sú často označované ako “chemickí poslovia”, pretože prenášajú informácie a inštrukcie od jednej skupiny buniek k druhej.

Hormóny v ľudskom tele ovplyvňujú takmer každú funkciu orgánov a buniek. Regulujú náš rast, vývoj, metabolizmus, sexuálne funkcie, funkcie tkanív, reprodukcie, spôsob, akým naše telá využívajú potraviny, našu náladu a samozrejme, rast pŕs. Prečítajte si tento zoznam dôležitých hormónov pre rast prsníka, aby ste sa bližšie zoznámili s rôznymi hormónmi prirodzene prítomnými vo Vašom tele a tým, ako prispievajú k rastu pŕs.

Estrogén

Estrogén je nepochybne jedným z najdôležitejších hormónov pre rast pŕs. Tabletky na zväčšenie poprsia ho často spomínajú a to z dobrého dôvodu – je to hormón najviac zodpovedný za veľkosť pŕs.

Je to hlavný pohlavný hormón u žien a je nevyhnutný pre menštruačný cyklus, a je tiež zodpovedný za rast a vývoj sekundárnych pohlavných znakov, vrátane pŕs, rozšírenia panvy a zvýšeného množstva telesného tuku v oblasti zadku, stehien a bedier. Estrogén tiež prispieva k menšiemu množstvu ochlpenia u žien v porovnaní s mužmi. [1]

Estrogén je prítomný u mužov aj žien, ale bolo zistené, že u žien, najmä tých v reprodukčnom veku je prítomný vo vyšších množstvách.

Estrogén ale nie je jediný hormón; je to skôr termín, ktorý zahŕňa skupinu chemicky podobných hormónov, vrátane estrónu, estradiolu a estriolu. Estradiol, ktorý je prítomný v najvyššom množstve u žien v reprodukčnom veku, je najsilnejší zo skupiny hormónov estrogénov a je najviac zodpovedný za vývoj prsníkov. Je to hormón, ktorý sa nachádza v koreni rastliny Pueraria Mirifica vo forme miroestrolu a deoxyestrolu. Estrogén je produkovaný vo vaječníkoch, nadobličkách a tukovom tkanive. To je jeden z dôvodov, prečo sú aj doplnky výživy z kravských vaječníkov schopné stimulovať produkciu prirodzených hormónov v našom tele.

Estrogén prispieva k rozvoju pŕs počas puberty a tehotenstva zasielaním signálov do tela, ktoré vedú k zreniu prsného tkaniva, žliaz a mliekovodov. Receptory nachádzajúce sa v bunkách prsného tkaniva sú stimulované prítomnosťou zvýšenej hladiny estrogénu, následkom čoho sa prsné tkanivo zväčšuje a rastie. K rastu prsníkov zapríčinenému estrogénov dochádza hlavne v puberte a počas tehotenstva.

Progesterón

Progesterón je steroidný hormón, ktorý je dôležitý pre rast prsníkov. Pracuje spolu s estrogénom a je zodpovedný za udržiavanie ženského reprodukčného zdravia a ženských sexuálnych charakteristík. Muži tiež produkujú malé množstvo tohto hormónu, ale je u nich menej dôležitý pre pohlavnú dospelosť než testosterón. Zatiaľčo estrogén je primárny hormón, ktorý stimuluje rast prsníka počas puberty, progesterón stimuluje vývoj mliečnych žliaz v prsníku. [2]

Telo začne vylučovať progesterón po prvej ovulácii. Progesterón je známy predovšetkým ako “tehotenský hormón”, pretože telo ho produkuje tesne pred ovuláciou, aby sa zvýšila možnosť otehotnenia. Zvýšenie hladiny progesterónu pred ovuláciou zvyšuje telesnú teplotu, vytvára viac vaginálneho hlienu a znižuje pravdepodobnosť stiahnutia svalov maternice. Ak dôjde k otehotneniu, hlavným miestom produkcie progesterónu sa okolo ôsmeho týždňa tehotenstva stane novovyvíjajúca sa placenta.

Progesterón tiež pomáha regulovať menštruačný cyklus u žien, čo je dôvod, prečo ženy často používajú chemické formy progesterónu za účelom kontroly pôrodnosti.

Hladina progesterónu je v prvej polovici menštruačného cyklu nízka, ale prispieva k rozvoju prsníka v druhej polovici cyklu, keď je hladina estrogénov znížená. To je jedným z dôvodov, prečo niektorí ľudia odporúčajú užívať tabletky Pueraria Mirifica, ktorá obsahuje silné fytoestrogény iba v prvej polovici menštruačného cyklu.

Progesterón prispieva k rozvoju prsníka podnecovaním formácie mliečnych žliaz. Estrogén najprv vyvoláva rozšírenie tkaniva v prsiach a progesterón zaisťuje ich správny rozvoj a fungovanie. Progesterón tiež rozvíja alveoly v prsiach. Alveoly sú dutiny vystlané bunkami produkujúcimi mlieko. Keď sa tieto avleoly spoja, vytvoria skupiny zvané lobuly. Ako sa lobuly a alveoly v prsníkoch rozvíjajú pôsobením progesterónu, alveolárne bunky sa zväčšujú, čím sa zväčšuje veľkosť celého prsníka.

Testosterón

Hoci je testosterón zvyčajne známy ako mužský hormón, produkujú ho aj ženy. Konkrétne vaječníky produkujú malé množstvo testosterónu, ktorý je nevyhnutný pre silné svaly a zdravú sexuálnu túžbu. [3] Rovnako ako telá mužov produkujú menšie množstvo estrogénu a progesterónu než je prítomné u žien, ženy majú tiež v tele menšie množstvo testosterónu - žena normálne produkuje len 3/10 mg testosterónu denne. Okrem toho, asi 75% z tohto množstva je prevedených na estrogén v procese zvanom aromatáza. Proces aromatázy sa odohráva v tukových bunkách tela, ktoré vytvárajú špeciálnu látku zvanú enzým aromatáza, ktorý premieňa prebytočný testosterón na estrogén.

Správny pomer medzi estrogénom a testosterónom má zásadný význam pre rast pŕs a celkové zdravie. Ak sa snažíte o rast a zväčšenie pŕs, je dôležité zhodnotiť aj hladinu testosterónu v tele. Ak vytvárate príliš veľa testosterónu, bude to mať negatívny vplyv na rast pŕs.

Prolaktín

Prolaktín je hormón vylučovaný hypofýzou v mozgu a je obvykle vylučovaný počas prvých niekoľkých dní menštruačného cyklu, čo niekedy spôsobuje znateľné zmeny v prsnom tkanive počas tohto obdobia. Telo vylučuje najviac prolaktínu počas puberty a tehotenstva. Počas puberty prolaktín pracuje spoločne s estrogénom na tvorbe mliečnych žliaz a zvýšení počtu estrogénových receptorov v prsníkoch. Prolaktín je tiež zodpovedný za ukladanie tuku v prsiach zvýšením produkcie lipo-proteínu lipázy (LPL) v prsiach, čo je enzým, ktorý ukladá tuk. Na začiatku tehotenstva sa hladina prolaktínu zníži a hladina estrogénu a progesterónu sa zvýši a prsia sa zväčšia. V neskoršom štádiu tehotenstva keď sú prsia vyvinuté sa hladina prolaktínu zvýši, čo umožňuje dojčenie. [4]

Rastový hormón

Rastový hormón je hormón produkovaný hypofýzou, ktorá stimuluje uvoľňovanie iného hormónu - somatomedínu v pečeni. Rastový hormón je vytváraný v priebehu celého života, ale je prítomný v najvyššom množstve v mladosti. Tento hormón stimuluje rast buniek, tkanív, orgánov, svalov, chrupaviek a kostí. Taktiež podporuje obnovu tkanív a výmenu buniek a udržiava ženskú sexuálnu túžbu. [5]

Ľudské telo bohužiaľ produkuje menej ľudského rastového hormónu ako starne. K výraznému poklesu dôjde po tridsiatke a v šesťdesiatke je hladina rastového hormónu o 75% nižšia, než keď ste mali dvadsať rokov.

Netreba dodávať, že ľudský rastový hormón je potrebný na rast pŕs. A hoci už pravdepodobne nie ste v puberte, existujú spôsoby, ktoré môžu pomôcť zvýšiť uvoľňovanie ľudského rastového hormónu v tele. Patrí medzi ne cvičenie, spánok, pôst, nízka hladina cukru v krvi a zvýšená hladina estrogénov. Počas puberty zvýšená hladina estrogénu spôsobí aj zvýšenú produkciu rastového hormónu. Rastový hormón potom podporuje účinky estrogénu pri rozvoji ženských pohlavných znakov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy