Strava pri rakovine prsníka – domáca liečba rakoviny

Posledná úprava 18.02.2022

Domáca liečba rakoviny prsníka zahŕňa cesnak, brokolicu, hrozno, pšeničnú trávu (wheatgrass – zelené výhonky z obilnín, najčastejšie jačmeňa), zelený čaj, lignany, sóju, vitamín D, vápnik a správne vyvážený jedálniček. Rakovina prsníka znamená malígny rast prsného tkaniva. Môže byť kvalifikovaný ako duktálny, lobulárny alebo zápalový, podľa miesta jeho vzniku. Rakovina prsníka sa môže rozvinúť v dôsledku konzumácie alkoholických nápojov, rádioterapie prsníka, pôrodu prvého dieťaťa vo vysokom veku, kvôli užívaniu progesterónu alebo estrogénu a kvôli množstvu iných nešpecifikovaných zdravotných faktorov a návykov.

Rakovinu prsníka možno odhaliť vďaka rôznym včasným symptómom. Patrí sem napríklad výtok z bradaviek či vpadnutie bradaviek. Bylinky proti rakovine, resp. domáce prostriedky na rakovinu prsníka nie sú určené priamo na rakovinu prsníka, skôr na posilnenie imunitného systému. Do určitej miery tiež na ničenie rakovinového tkaniva. Dôležitý je vhodný životný štýl a stravovacie návyky, práve tie dokážu predĺžiť život pacientom s rakovinou prsníka.

Nikdy však nezabúdajte na to, že domáce prostriedky a bylinky proti rakovine nie sú určené na úplné vyliečenie choroby, ale na zmiernenie jej negatívnych aspektov, aspoň v určitom rozsahu. Ako hovorí názov, rakovina prsníka je malígny rast tkaniva v rámci prsníka. Nekontrolovaná proliferácia buniek môže viesť až k smrti človeka, ak začne metastázovať alebo ak nie je chirurgicky odstránená. Prsia sú tvorené lalokmi a kanálikmi. Laloky fungujú pri tvorbe mlieka, ktoré sa prenáša pomocou kanálikov k bradavke. Rakovina prsníka sa rozdeľuje na 3 typy. Ide o duktálnu, lobulárnu alebo zápalovú rakovinu prsníka. Duktálna rakovina vzniká v kanálikoch (ductus), zatiaľčo lobulárna vzniká v lalokoch (lobulus). Zápalová rakovina prsníka sa vzťahuje na prípady, kedy prsia zapuchnú, sú teplé a začervenané. Najčastejším typom je duktálny karcinóm prsníka.

Medzi rizikové faktory pre vznik rakoviny prsníka patrí hlavne:

 • vysoký vek
 • pôrod prvého dieťaťa vo vysokom veku
 • rodinná anamnéza
 • predchádzajúca liečba prsníka rádioterapiou
 • konzumácia alkoholických nápojov
 • užívanie hormónov progesterón a estrogénu (pozri viac o Rizikách rakoviny prsníka – genetika, postredie, životný štýl)

Pre rakovinu prsníka sú charakteristické nasledovné príznaky:

 • hrčka v podpazuší alebo v blízkosti prsníka
 • zvýšený výtok z prsníka
 • vpadnuté bradavky
 • zmeny v štruktúre alebo morfológii prsníka, napríklad šupinky, nerovnosti, opuch alebo zmenšenie prsníka
 • zvýšené vyžarovanie tepla z prsníka
 • bolesť necítiť, a to ani pri tlaku

Podľa informácií z nedávnych výskumov, sú niektoré chemické látky označované ako chemické látky s vysokou prioritou, a môžu spôsobiť rakovinu prsníka u žien. A hoci „liek na rakovinu“ neexistuje, možno vykonať určité preventívne opatrenia a dodržiavať vyvážený životný štýl. Keď sa už raz rakovina objaví, nemožno ju zastaviť. Ale konzumáciou zdravej a výživnej stravy určenej pre pacientov s rakovinou, môže človek odvrátiť patogény a aktivovať imunitný systém, aby dokázal bojovať proti rakovinovým bunkám. Kvôli zníženiu rizika rakoviny je vhodné vyhýbať sa určitým jedlám. Popri chemoterapii alebo rádioterapii (viac Liečba rakoviny prsníka), ktorá má nežiadúce účinky v podobe vypadávania vlasov alebo nevoľnosti, je potrebné dodržiavať špeciálny režim stravovania. Aká je preto vhodná strava pri rakovine prsníka?

Domáce prípravky, bylinky a strava pri rakovine prsníka

Cesnak

Určité antibiotické vlastnosti cesnaku sú dobre známe. Vďaka nim sa možno brániť rôznym infekciám – baktériám, kvasinkám a plesniam. Prítomnosť alkylových zlúčenín síry z neho robia veľmi dobrý protinádorový prostriedok, ktorý donúti malígne bunky podstúpiť prirodzenú bunkovú smrť, známu aj ako apoptóza. Tiež zohráva dôležitú úlohu pri aktivovaní imunitných buniek proti rakovinovým bunkám. Je lepšie jesť cesnak v surovom stave, napríklad strúčiky, olej či prášok, než cesnak varený.

Brokolica

Strava pri rakovine (prsníka) zahŕňa aj konzumáciu brokolice. Brokolica obsahuje enzým linamaráza, ktorý sa dokáže rozložiť na kyanid, ak sa nachádza vo vnútri rakovinových buniek, a takto účinne zabíja nádorové bunky.

Hrozno

Hrozno obsahuje látku nazývanú proanthocyanidín, ktorá znižuje tvorbu estrogénu v tele. To má za následok účinnú liečbu karcinómu prsníka, ako je zrejmé z klinických štúdií uskutočnených s niekoľkými pacientkami s rakovinou prsníka. Štúdia ukázala, že výťažok z hrozna má vplyv na hormonálne senzitívny nádor pri rakovine prsníka. Tiež bolo zistené, že aj liek s názvom doxorubicin zvýšil svoju protinádorovú aktivitu, ak pacientky súčasne denne konzumovali šťavu alebo výťažok z hrozna ako doplnkovú liečbu.

Pšeničná tráva (wheatgrass)

Tento vychvaľovaný typ zdravých obilninových výhonkov (trávy) je známy tým, že prospieva pacientom s rakovinou. Pšeničná tráva užívaná vo forme šťavy alebo v surovom stave preukázateľne potláča rast rakovinových buniek. Tiež dokáže posilniť imunitný systém, zbavuje telo toxínov a odpadových látok. Zdravá pšeničná tráva je rovnako vhodná strava pri rakovine prsníka.

Zelený čaj

Pripravte si bylinkový zelený čaj tak, že určité množstvo čajových lístkov povaríte v pohári vody, až kým sa z nej polovica nevyvarí. Takýto nápoj má protizápalové vlastnosti a je veľmi účinný proti vzniku rakoviny prsníka.

Lignany

Lignany sú prítomné v semenách slnečnice, kešu orechoch, jahodách, ľanových semenách a arašidoch. Tieto látky bránia vzniku nádorov závislým od estrogénu spomalením ich rýchlosti rastu a šírenia. Každú z týchto potravín možno začleniť do jedálnička a treba ich jesť tak často ako je to možné. Je to vhodná strava pri rakovine.

Vitamín D

Príjem vitamínu D sa spája so zmenšením rizika rakoviny prsníka. Nachádza sa v mlieku, vajciach a oleji z treščej pečene, nie však v syre a jogurte.

Cvičenie a fyzická aktivita

Výskum naznačuje, že hodina cvičenia denne zmierňuje riziko rozvinutia rakoviny prsníka u žien v ktoromkoľvek veku a akejkoľvek hmotnosti. Podľa výskumov, fyzická aktivita aj zdravá strava pomáhajú znížiť riziko vzniku rakoviny.

Nízkokalorická diéta

Podľa výskumov môže nízkokalorická diéta spomaliť šírenie rakoviny prsníka.

Sója

Ide o známu diétnu potravinu, ktorá je považovaná za absolútnu nutnosť pre pacientov s rakovinou prsníka. Obsahuje fytoestrogény a rôzne iné zložky, ktoré bránia rakovinovým bunkám využívať estrogén. Sója obsahuje aj izoflavóny potrebné pre prevenciu rakoviny v raných štádiách. Možno ju konzumovať ako klíčky alebo varené bôby, to je ideálna strava pri rakovine prsníka.

Olivový olej

Aj olivový olej je známy kvôli jeho prínosom pre zdravie. Dokáže znížiť riziko rakoviny. Podľa štúdií práve hydroxytyrosol, hlavná zložka olivového oleja, môže pomôcť v prevencii rakoviny prsníka u žien po menopauze.

Vápnik

Je dôležité konzumovať vápnik, hlavne pre ženy pred menopauzou. V mnohých štúdiách bolo dokázané, že znižuje riziko rakoviny prsníka. Potraviny bohaté na vápnik sú losos z konzervy, pomarančový džús, mandle či zelená zelenina, všetko vhodná strava pri rakovine.

Vhodná, prospešná strava pri rakovine

Podľa jednej štúdie, príjem rastlinných bielkovín, rastlinného tuku, vlákniny a orechov počas dospievania môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Pre pacientky by mala vhodná strava pri rakovine obsahovať uhorky, mrkvu, banány, kukuricu, špenát, hrach aj šošovicu. Možno ich jesť v polievkach. Šošovicu možno jesť aj ako výhonky, pretože sú veľmi bohaté na bielkoviny.

Nevhodná, škodlivá strava pri rakovine

Odporúča sa nejesť hot-dogy, hovädzie, jahňacie a bravčové mäso, pretože všetky obsahujú vysoké množstvá nasýtených tukov. Ak obmedzíte konzumáciu týchto druhov červeného mäsa, znížite si riziko vzniku rakoviny prostaty a rakoviny hrubého čreva.

Liečba rakoviny je fyzicky aj psychicky veľmi náročná, preto by ste mali urobiť všetko pre to, aby ste liečbu rakoviny znášali čo najlepšie. Avšak všetky formy domácej liečby, bylinky proti rakovine či vhodné stravovanie pri rakovine by ste mali prebrať aj so svojim lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac