Hrčka v prsníku – 8 mýtov a faktov

Posledná úprava 21.02.2022

Keď si nahmatáte hrčku v prsníku, je pochopiteľné, že sa vás chytia obavy. Ale nerobte hneď unáhlené uzávery. Namiesto toho začnite konať. Objednajte sa k lekárovi, aby zistil, o čo presne ide. Tiež nedovoľte, aby ste podľahli niektorému z týchto 8 mýtov o hrčkách na prsníkoch.

Mýtus 1 – hrčka v prsníku je pravdepodobne rakovina

Väčšina hrčiek v prsníku, ktoré si ženy nahmatajú, teda 8 z 10, nie je rakovina. Častejšie sa jedná o cysty (vačky) alebo fibroadenómy (abnormálny rast, ktorý nie je rakovinový). Niektoré hrčky sa objavujú a miznú podľa ženského menštruačného cyklu.

Nikto však nedokáže povedať, čo to je, iba podľa pohmatu. Práve preto je dôležité poznať vlastné telo a odhaliť zmeny, ktoré by mali byť prehodnotené. Ak ide o rakovinu, môžete si zachrániť život. (pozrite aj Samovyšetrenie prsníkov)

Mýtus 2 – ak si nahmatáte hrčku ale mamografia je normálna, je všetko v poriadku

Budete pravdepodobne potrebovať viac testov, ako je magnetická rezonancia (MR), ultrazvuk alebo opakovanú mamografiu, aby sa hrčka v prsníku vyhodnotila. Možno budete potrebovať aj biopsiu, čo je odobratie malej vzorky z hrčky na testovanie. Lekár môže tiež odporučiť častejšie kontroly. (pozrite aj Diagnostika rakoviny prsníka)

Mýtus 3 – rakovinové hrčky v prsníkoch sú vždy bezbolestné

Nie je to tak vždy. Hoci rakovina prsníka nie je vždy bolestivá, bolesť prsníkov rakovinu nevylučuje.

Zápalová rakovina prsníka, ktorej skoré príznaky sú začervenanie, opuch, citlivosť a pocit tepla v prsníku, môže byť bolestivá, ak je prítomná aj hrčka v prsníku.

Mýtus 4 – ak si nahmatáte hrčku pri dojčení, nemôže ísť o rakovinu

Hoci vďaka dojčeniu znížite riziko rakoviny prsníka, dostať ju môžete stále. Ak si objavíte hrčku v prsníku v období dojčenia, neignorujte ju. Lekár vás môže poslať na ultrazvuk, aby hrčku skontroloval.

Mýtus 5 – ak ste mladá, hrčka v prsníku nemôže byť rakovina

Nie je to pravda. V každom veku by mal hrčky v prsníku prekontrolovať aj lekár. Hoci väčšina žien, u ktorých sa rozvinula rakoviny prsníka, majú už po menopauze a majú vyše 50 rokov, hrčka v prsníku môže byť rakovina, hoci ide o mladšiu ženu. (pozrite aj Rakovina prsníka u detí, Rakovina prsníka u mužov)

Mýtus 6 – malá hrčka v prsníku je s menšou pravdepodobnosťou rakovina než veľká hrčka v prsníku

Hrčky v prsníkoch môžu mať rôznu veľkosť a ich veľkosť nemá vplyv na to, či ide o rakovinu. Vždy, keď si nahmatáte hrčku, ktorá je nezvyčajná, hoci malinká, navštívte lekára. Aj malá hrčka v prsníku môže byť agresívna rakovina.

Mýtus 7 – ak si nahmatáte hrčku krátko po absolvovaní mamografie, stačí počkať na ďalší rok

Objednajte sa k lekárovi, ak ste si nahmatali hrčku skoro po poslednej mamografii, hoci boli výsledky mamografie normálne. Mamogramy môžu niektoré nádory prehliadnuť, obzvlášť ak máte husté prsné tkanivo, alebo ak je hrčka vo zvláštnej polohe, napríklad blízko podpazušia.

Lekár môže odporučiť prístup kontroly a vyčkania, ak sa pri vhodnej zobrazovacej metóde javilo všetko v poriadku a nenašiel nič podozrivé.

Mýtus 8 – hrčka v prsníku je pravdepodobne neškodná, ak v rodine rakovinu prsníka nemáte

Mnohé ženy si myslia, že im nehrozí žiadne riziko rakoviny prsníka, ak ju v rodine nikto nemal. Ale nie je to pravda.

Menej ako 15% žien s rakovinou prsníka majú príbuzného s týmto ochorením. Nech vám preto všetky hrčky v prsníku prekontroluje lekár, či už v rodine rakovinu prsníka máte alebo nemáte.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy