Tipy na prevenciu rakoviny prsníka - 3 najlepšie tipy pre ženy v každom veku

Posledná úprava 21.02.2022

Vedeli ste, že menej ako 15% všetkých žien, u ktorých sa rozvinie rakovina prsníka, majú člena rodiny s touto diagnózou? Môže to znieť ako desivé číslo, ale zamyslite sa…

Znamená to tiež, že až 85% všetkých prípadov rakoviny prsníka je spôsobené iným faktorom než dedičnosť. Ide napríklad o environmentálne toxíny, konzumácia potravín vyvolávajúcich rakovinu a stres.

Všetci vieme, že sa naše telá s pribúdajúcim vekom menia. Čo môže fungovať u 30 ročnej ženy, nemusí zabrať u 60 ročnej. Je dobré poznať príznaky rakoviny prsníka a robiť si pravidelne samovyšetrenie prsníkov. Ponúkame vám súčasne najdôležitejšie tipy na tému prevencia rakoviny prsníka. Dbajte na ne počas každej dekády svojho života.

Prevencia rakoviny prsníka v tridsiatke

Vedeli ste, že počet žien pod 40 rokov, ktorým bola diagnostikovaná agresívna forma rakoviny prsníka, v posledných štyroch desaťročiach neustále rastie? A za tento nárast môžu do značnej miery faktory, ktorým možno predchádzať? Podľa zahraničných štatistík je až 95% nádorov dôsledkom nesprávneho stravovania a hromadenia toxínov.

Prevencia rakoviny prsníka 1 – vytvorte si zdravé návyky

Možno ste si vytvorili v puberte a dvadsiatke nejaké nesprávne návyky, napríklad fajčenie alebo jedenie nezdravých jedál z rýchloobčerstvení. Teraz je výborný čas na zmeny, ktoré sa stanú návykmi zdravého životného štýlu po zvyšok vášho života. Sem patrí zmenšenie príjmu cukru, jedenie viacej zelenej zeleniny, organických proteínov a zdravých tukov a zníženie konzumácie alkoholu. Medzi takéto zdravé návyky patrí aj pitie dostatočného množstva čerstvej, čistej vody a získanie rutiny, ktorá zahŕňa techniky znižovania stresu ako je meditácia a zdravé formy cvičenia.

Prevencia rakoviny prsníka 2 – znížte množstvo toxínov vo svojom okolí

Toxíny existujú všade okolo nás, hoci ich nevidíme. Skúste prejsť na organické produkty, pokiaľ ide o jedlo a kozmetiku. Snažte sa vytvoriť si domov bez toxínov – to tiež znamená, zmiernenie vystavovaniu sa wi-fi a mobilným telefónom, teda takzvanému elektroznečisteniu. Je toho dosť, čo môžete urobiť. Zvyknite si na pravidelnú detoxikáciu tela, krátkodobé pôsty či odborne vedené detoxikačné programy. Pomôžete pečeni, obličkám aj tráviacemu systému, aby mohli fungovať čo najlepšie, a vy ste mali čo najviac energie.

Prevencia rakoviny prsníka 3 – dvakrát si rozmyslite užívanie perorálnej antikoncepcie

Nech sú akokoľvek praktické a pohodlné, patria tieto tabletky podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) do kategórie 1 „známe a pravdepodobné karcinogény“, a to spolu s tabakom, výfukovými plynmi a plutóniom. Riziko rakoviny prsníka sa zvyšuje o 50% u tých žien, ktoré používajú perorálnu antikoncepciu.

Prevencia rakoviny prsníka v štyridsiatke a päťdesiatke

Medzi 40. a 59. rokom prechádza väčšina žien veľkými zmenami – či už ide o fyzické zmeny na tele alebo psychické a emocionálne zmeny.

Tieto zmeny možno niektoré považujú za nevyhovujúce, frustrujúce a niekedy vyložene desivé. Na toto obdobie v živote ženy však možno nahliadať aj ako na najväčšiu príležitosť k osobnému rastu a posilneniu od čias dospievania.

Kľúčom k pochopeniu tejto „životnej zmeny“, ktorú reprezentujú roky 40. a 50., je znalosť zmien. Vrátane poznania špecifických informácií o tom, čo sa s vaším telom deje.

Prevencia rakoviny prsníka 1 – skontrolujte si hladiny hormónov

Myómy, menštruačné nezrovnalosti, zmeny nálad, nespavosť a nerovnováha štítnej žľazy sú všetko asociácie dnešných dní s obdobím života ženy medzi peri-menopauzou a menopauzou. Tieto problémy neznamenajú, že je vaše telo odrazu chybné, hoci to tak z pohľadu konvenčnej medicíny niekedy vyzerá.

Môže to znamenať, že kvôli nahromadeniu xenoestrogénov či kvôli iným faktorom, potrebuje vaše telo trochu pomoci, aby sa dostalo naspäť do hormonálnej rovnováhy. Existuje spôsob, ako elegantne prejsť do ďalšej fázy života. Dobrým začiatkom môže byť podstúpenie špeciálnych testov, napríklad kontrola biologicky dostupných hormónov, kontrola jódu a vitamínu D.

Môžete si tiež zažiadať o kontrolu nadbytku fluoridu a bromidu. Tie môžu blokovať vstrebávanie jódu, čo je dôležitý hormón pre činnosť štítnej žľazy aj mliečnych žliaz.

Podľa výsledkov testov môžete zvážiť taký diétny plán a užívanie výživových doplnkov, ktoré sú vhodné presne pre vás. Ak zvažujete hormonálnu substitúciu, skúste bioidentickú hormonálnu terapiu (BHRT). Na rozdiel od syntetickej verzie nezvyšuje BHRT riziko rakoviny prsníka.

Prevencia rakoviny prsníka 2 – zmiernite stres

Možno ste zvykli v dvadsiatke a tridsiatke fungovať s horiacimi termínmi a „ohňom pod zadkom“, chcete ale v takom strese pokračovať aj v štyridsiatke a päťdesiatke? Chronický stres znižuje imunitné funkcie a vedie aj k depresii a množstvu iných ochorení, vrátane rakoviny prsníka. Keď sa však dostanete do peri-menopauzy a menopauzy, nastal čas na extrémnu starostlivosť o seba samu. Znamená to vážne sa zamyslieť nad špecifickými postupmi uvoľnenia sa. Patrí sem napríklad meditácia alebo jóga. Takto sa dostanete z unaháňaného spôsobu života do oveľa pokojnejšieho stavu mysle.

Prevencia rakoviny prsníka 3 – zaveďte veľmi skorú prevenciu

Vďaka skríningom môžete odhaliť rakovinu vo veľmi skorom štádiu. Vedeli ste, že termografia dokáže niekedy odhaliť abnormality v oblasti prsníkov už sedem rokov predtým, ako sa stane detekovateľnou konvenčnými zobrazovacími metódami? Nezabúdajte ani na samovyšetrovanie prsníkov.

Prevencia rakoviny prsníka v šesťdesiatke a vyššom veku

Väčšina nádorov prsníka sa objavuje u žien nad 65 rokov. Nie je to príjemná štatistika, no ak budete dodržiavať nasledujúce, nemusí sa vás týkať.

Prevencia rakoviny prsníka 1 – buďte aktívna! Odchod do dôchodku neznamená, že musíte zostať ležať na gauči

Ak sa chcete vyhnúť rakovine aj vo vysokom veku, je pohyb priam povinnosťou. Je známe, že obezita zvyšuje riziko akéhokoľvek ochorenia. Ale vedeli ste, že iba jedna hodina svižnej chôdze týždenne môže znížiť riziko recidívy rakoviny prsníka až o 20% u žien po menopauze?

Prevencia rakoviny prsníka 2 – prehodnoťte suplementáciu vápnikom

Ak vás trápi ochorenie nazývané osteoporóza, možno ste postupovali podľa konvenčných odporúčaní, podľa ktorých máte užívať lieky na „stavbu kostí“. Ak sa ale „predávkujete“ vápnikom bez správneho príjmu vitamínu D a K, môže to viesť k infarktu a kalcifikácii arteriálneho plaku. Okrem toho, zvýšením hustoty kostí si podľa nedávnej štúdie môžete privodiť dvojnásobný nárast rizika rakoviny prsníka.

Prevencia rakoviny prsníka 3 – pestujte si emocionálne zdravie

Údajne až 85% všetkých ochorení má emocionálne pozadie. Ak máte vyše 60 rokov, doprajte si čas zamyslieť sa nad svojím životom aj nad kvalitou doterajšieho života. Oslovte ľudí s podobnými záujmami. Nemusíte touto fázou života prechádzať sama. Sú nejaké zážitky, ktoré ste chceli zažiť, zručnosti, ktoré ste sa chceli naučiť? Myslíte si, že „váš čas už uplynul“? Jednoducho sa prihláste do kurzu a choďte do toho!

Ak čelíte zdravotným problémom, buďte otvorená učeniu sa, ako narábať s emóciami. Skúste meditáciu, tai či, miernu jógu. Skúste cesty, ktoré vedú ku zdraviu a vnútornej rovnováhe. Stretávajte sa podobne zmýšľajúcimi ľuďmi.

Nech sa už nachádzate na ktoromkoľvek úseku svojho života, sú vždy možnosti, ktoré môžete v rámci prevencie rakoviny prsníka urobiť hneď teraz. A môžete žiť vyvážený, pulzujúci a zdravý život. Na veku pritom nezáleží!

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy