Čo pomáha pri rakovine? 10 vecí, ktoré vám pomôžu počas a po liečbe rakoviny prsníka

Posledná úprava 22.02.2022

Akupunktúra

Pri tomto starodávnom liečebnom postupe sa na určité body na tele pôsobí tenkými ihlami, teplom alebo tlakom. Výskum ukazuje, že tento postup posilňuje imunitný systém a uvoľňuje prírodné prostriedky proti bolesti. Táto metóda môže obmedziť aj vedľajšie účinky liečby rakoviny ako je nevoľnosť, bolesti, únava a úzkosť.

Nevynechávajte však lekárske prehliadky kvôli akupunktúre. Práve naopak, oznámte lekárovi, že chcete akupunktúru vyskúšať. V niektorých prípadoch môže mať vedľajšie účinky a neodporúča sa ako podporná terapia, čo pomáha pri rakovine.

Masáž

Masáž môže zmierniť bolesť. Môže vám tiež pomôcť uvoľniť sa pred lumpektómiou, mastektómiou alebo rekonštrukciou prsníkov. Po operácii môže špeciálna masáž pomôcť zmierniť opuch. Opýtajte sa na takúto možnosť lekára. Možno ju nazve ako „lymfodrenážna technika“.

Joga

Tento druh cvičenia pomáha prepojiť dýchanie a pohyb. Spomaľuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak aj mozgové vlny. Ženy, ktoré cvičia jogu popri rádioterapii kvôli rakovine prsníka, sa cítia menej unavené a menej vystresované (pozrite aj Zvládanie únavy pri rakovine). Ak dokážete cvičiť pravidelne, môže joga zmierniť aj zápal. Je však treba povedať o vašej liečbe aj inštruktorovi jogy, aby vám mohol pomôcť čo najlepšie.

Tai-či

Toto prastaré čínske bojové umenie kombinuje pomalé, ladné pohyby tela s dýchaním a meditáciou. Takéto uvoľnenie mysle môže posilniť telo, čo pomáha pri rakovine. Tai-či môže zmierniť zápal u ľudí s rakovinou prsníka. Ženy, ktoré cvičia tai-či jednu hodinu trikrát týždenne, sa cítia oveľa lepšie.

Art terapia

Nemusíte byť žiadna umelkyňa, aby ste ťažili z výhod art terapie. Pri kreslení, maľovaní, vyrezávaní či inom tvorení máte šancu vyjadriť svoj strach a iné pocity, o ktorých nechcete hovoriť. Ak budete pracovať s vyškoleným terapeutom, môže vám dokázať pomôcť cítiť sa lepšie. Preukázateľne takto dokážete zmierniť úzkosť a depresie. Súčasne pomôžete aj svojmu sebavedomiu.

Zmena vizáže

Nežiadúce účinky liečby rakoviny prsníka ako strata vlasov pri chemoterapii a problémy s pokožkou, zasiahnu niektoré ženy veľmi tvrdo. Niektorí ľudia, ktorí podstupujú liečbu rakoviny, neradi vychádzajú v tomto období z domu, pretože sa im nepáči ako vyzerajú. Ak sa však kvôli vzhľadu nebudete trápiť a vyťažíte zo svojich možností čo najviac, zlepší sa aj vaša kvalita života a dokážete zostať silná. Môžete zvoliť parochňu, môžete sa nechať ostrihať nakrátko. Ak ste podstúpili mastektómiu bez rekonštrukcie prsníka, môžete si kúpiť zdravotnú podprsenku.

Hipoterapia

Kone sú prirodzenými terapeutmi. A keďže dokážu odrzkadľovať reč tela ľudí, ktorí sú okolo nich, môžu vám pomôcť uvedomiť si a spracovať vaše vlastné pocity. Naučiť sa starať o koňa a jazdiť na koni pomáha budovať dôveru. Podľa jednej malej štúdie, pacienti, ktorí sa podieľali na hipoterapii pociťovali menej stresu. Nie je síce úplne presne jasné, prečo to tak je, ale stojí to za vyskúšanie.

Muzikoterapia

Počúvanie vašej obľúbenej hudby vám už v minulosti pravdepodobne pomohlo preniesť sa cez problémy alebo vám dodávalo silu pri cvičení. Táto schopnosť hudby prepojiť vás s vašimi pocitmi je dôvodom, prečo by vám mohla pomôcť aj počas liečby rakoviny prsníka. Podľa odborných štúdií dokáže program pod vedením muzikoterapeuta znížiť hladinu bolesti, zlepšiť stav mysle, zmierniť strach u ľudí s rakovinou prsníka. A to je to, čo pomáha pri rakovine.

Napíšte o tom

Spísať si všetko o vašich pocitoch o rakovine prsníka, od vašich nádejí cez obrovský strach. Aj to pomáha pri rakovine. Ak si svoje pocity zapíšete, môžete pozorovať menej fyzických symptómov. Pokiaľ si budete písať denník, je možné, že budete mať lepšiu náladu. Budete vidieť pokrok, ktorý robíte. Nebojte sa klasického pera a papiera. Pustite sa do toho a zamerajte sa na svoje myšlienky a ciele.

Podporné skupiny

Bez ohľadu na to, ako moc vás podporujú priatelia a rodina, pomôcť vám môže aj podporná skupina. Stráviť čas s inými ženami, ktoré prechádzajú tým istým vám pomôže, aby ste sa necítili tak sama. Môžete tu viac hovoriť o svojich problémoch, pretože aj ostatní presne vedia, o čom hovoríte. Môžete sa popýtať aj o radu. Dozvedieť sa, čo môžete očakávať počas jednotlivých fáz liečby, alebo ako sa vyrovnať s vedľajšími účinkami liečby rakoviny prsníka.

Čítajte ďalej Liečba rakoviny prsníka
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy