Domov / / / Prevencia rakoviny prostaty –...

Prevencia rakoviny prostaty – možno vzniku rakoviny prostaty zabrániť?

Posledná úprava 29.03.2017

Neexistuje žiaden bezpečný spôsob ako zabrániť rakovine prostaty. Mnoho rizikových faktorov ako je vek, rasa a rodinná anamnéza nemožno kontrolovať. Je však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na zníženie rizika tohto ochorenia.

Telesná hmotnosť, fyzická aktivita a stravovanie

Vplyv telesnej hmotnosti, fyzickej aktivity a stravovania na riziko rakoviny prostaty nie sú jasné. Sú však veci, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste znížili svoje riziko rozvinutia rakoviny prostaty.

Niektoré štúdie zistili, že muži s nadváhou môžu mať celkovo mierne znížené riziko vzniku rakoviny prostaty, avšak vyššie riziko druhov rakoviny prostaty, ktoré môžu byť fatálne.

Podľa štúdií, muži, ktorí sú pravidelne fyzicky aktívni, majú mierne nižšie riziko rakoviny prostaty. Intenzívna aktivita môže mať väčší vplyv, najmä pokiaľ ide o riziko pokročilej rakoviny prostaty.

Viacero štúdií uvádza, že strava bohatá na zeleninu (vrátane rajčín, hlúbovej zeleniny, sóje, fazule a iných strukovín) alebo ryby môže byť spájaná s nižším rizikom rakoviny prostaty, hlavne pokročilejšej fázy rakoviny. Medzi hlúbovú zeleninu radíme kapustu, brokolicu či karfiol.

A hoci nesúhlasia všetky štúdie, viaceré odhalili vyššie riziko rakoviny prostaty u mužov, ktorých strava má vyšší objem vápnika. Zvýšené riziko môže vzniknúť aj pri konzumácii mliečnych výrobkov.

V súčasnosti sú najlepšími radami ohľadom stravovania a možností ako zmierniť riziko rakoviny prostaty, nasledovné tipy:

  • Denne zjedzte minimálne 2 ½ šálky rôznych druhov ovocia a zeleniny.
  • Buďte fyzicky aktívny.
  • Udržujte si zdravú hmotnosť.

Zmysel môže mať aj obmedzenie užívania výživových doplnkov s obsahom vápnika aj vápnika zo stravy. Neznamená to však, že by nemali muži liečení na rakovinu prostaty užívať výživové doplnky s vápnikom, ak im ich odporučí lekár.

Vitamíny, minerály a iné doplnky

Vitamín E a selén

Niekoľko starších výskumov uvádza, že užívanie vitamínu E alebo výživových doplnkov s obsahom selénu môže znížiť riziko rakoviny prostaty.

Podľa veľkej štúdie však ani vitamín E ani selén riziko rakoviny prostaty neznižujú. V skutočnosti, muži, ktorí sa testov zúčastnili, mali po užívaní výživových doplnkov s vitamínom E mierne zvýšené riziko rakoviny prostaty. V prípade výživových doplnkov s obsahom selénu bolo riziko rakoviny prostaty nezmenené u mužov, ktorí mali na začiatku výskumu nízke hladiny selénu. Muži, ktorí mali vyššie základné hladiny, mali zvýšené riziko rýchlo sa šíriacej rakoviny prostaty.

Sója a izoflavóny

Viaceré výskumy sa zaoberajú možnými účinkami sójových proteínov (nazývaných izoflavóny) v súvislosti s rizikom rakoviny prostaty. Výsledky však zatiaľ neboli zverejnené.

Užívanie akýchkoľvek výživových doplnkov so sebou nesie ako riziká, tak aj výhody. Preto sa vždy najskôr poraďte s lekárom, kým začnete výživové doplnky užívať.

Lieky

Niektoré lieky môžu pomôcť zmierniť riziko rakoviny prostaty.

Inhibítory 5-alfa reduktázy

5-alfa reduktáza je enzým, ktorý v tele mení testosterón na dihydrotestosterón (DHT), čo je hlavný hormóm zodpovedný za nárast prostaty. Lieky nazývané inhibítory 5-alfa reduktázy, ako je finasterid a dutasterid, blokujú tento enzým v tvorbe DHT. Tieto lieky sa využívajú na liečbu benígnej hyperplázie prostaty (BHP), čo je nenádorové zväčšenie prostaty.

Veľké výskumy zaoberajúce sa oboma liekmi sledovali, či môžu byť užitočné aj pri zmiernení rizika rakoviny prostaty. V týchto štúdiách bola u mužov, ktorí užívali jeden z liekov, menšia pravdepodobnosť rozvinutia rakoviny prostaty v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov, než u mužov, ktorí dostávali placebo.

Keď odborníci bližšie analyzovali výsledky, došli k záverom, že muži užívajúci tieto lieky mali menej často rakovinu prostaty nízkeho stupňa, ale odhalili o niečo viac výskytov rakoviny prostaty vyššieho stupňa, ktorá je náchylná na rast a šírenie. Z dlhodobého hľadiska to však podľa všetkého úmrtnosť neovplyvňuje. V oboch skupinách mužov bola podobná doba prežitia.

Tieto lieky môžu spôsobiť vedľajšie účinky týkajúce sa sexuality, napríklad zníženie sexuálnej túžby a erektilnú dysfunkciu (impotenciu). Môže však pomôcť s problémami pri močení kvôli BPH (benígna hyperplázia prostaty) – teda problematické močenie a unikajúci moč (inkontinencia).

Hoci sú tieto lieky bezpečné, nie sú určené ako prevencia rakoviny prostaty. V súčasnosti nie je jasné, či je užívanie týchto liekov iba kvôli zníženiu rizika rakoviny prostaty užitočné.

Acylpyrín (aspirín)

Podľa niektorých výskumných štúdií muži, ktorí dlhodobo denne užívajú acylpyrín, majú nižšie riziko rozvinutia a úmrtia na rakovinu prostaty. Treba však viac testov, aby sa ukázalo, či možné prínosy prevýšia riziko. Dlhodobé užívanie acylpyrínu môže mať vedľajšie účinky, vrátane zvýšeného rizika krvácania do tráviaceho traktu. A hoci môže mať acylpyrín ďalšie zdravotné prínosy, väčšina lekárov v súčasnosti neodporúča jeho užívanie iba čisto kvôli snahe znížiť riziko rakoviny prostaty.

Iné lieky

Iné lieky a výživové doplnky, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny prostaty sa testujú v rámci klinických testov. Nateraz ale nebolo o žiadnom lieku alebo výživovom doplnku v rámci dostatočne veľkej štúdie potvrdené, že by skutočne dokázali ako prevencia rakoviny prostaty pomôcť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy