Levanduľa a jej využitie v ľudovom liečiteľstve

Posledná úprava 25.07.2019

Levanduľa je liečivá bylinka. Rastlina a olej z levandule sa používajú na výrobu liečiv.

Levanduľa sa používa pri nepokoji, nespavosti, nervozite a depresii. Používa sa aj v prípade rôznych zažívacích ťažkostí, vrátane meteorizmu (nadmerná plynatosť, opuch brucha spôsobený črevnými plynmi), pri strate chuti do jedla, vracaní, nevoľnosti a podráždení žalúdka.

Niektorí ľudia levanduľu používajú pri bolestivých stavoch vrátane migrény, bolesti zubov, bolesti nervov, vredov a bolesti kĺbov. Používa sa tiež pri akné či rakovine, alebo na vyvolanie menštruácie.

Levanduľa sa aplikuje na pokožku pri padaní vlasov (alopecia areata) a bolestivých stavoch, tiež ako repelent proti komárom a inému hmyzu. Niektorí ľudia si ju pridávajú do kúpeľa na liečbu obehových problémov a na zlepšenie psychického stavu.

Inhalovaním sa levanduľa využíva v aromaterapii v prípade nespavosti, bolestivých stavov a nepokoji súvisiacom s demenciou.

V potravinách a nápojoch sa levanduľa používa ako ochutina. Priemysel ju využíva vo farmaceutických produktoch a ako voňavú prísadu do mydiel, kozmetiky, parfumov, potpourri a do dekorácií.

Levanduľa (Lavandula angustifolia) je bežne kontaminovaná s príbuznými druhmi, vrátane Lavandula hybrida, čo je kríženec Lavandula angustifolia a Lavandula latifolia, z ktorých sa získava levanduľový olej.

Ako levanduľa pôsobí?

Levanduľa obsahuje olej, ktorý má tlmiaci účinok a podľa všetkého uvoľňuje určité skupiny svalov.

Levanduľa môže pomôcť pri nasledovných problémoch

Padanie vlasov v prípade alopecia areata. Aplikovanie levanduľového oleja v kombinácii s olejmi z tymiánu, rozmarínu a cédrového dreva môže zlepšiť rast vlasov (údajne až o 44% po 7 mesiacoch liečby).

Úzkosť. Pri orálnom podávaní dokáže údajne po 6-10 týždňoch zlepšiť úzkostné stavy a spánok. Nateraz však podľa predbežných výskumov nie je vo forme aromaterapie efektívna pri liečbe úzkosti.

Nespavosť (insomnia). Podľa predbežných výskumov používanie levanduľového oleja (rozprášiť po miestnosti pomocou rozprašovača alebo aplikovať na gázu, ktorá sa položí vedľa postele), môže pomôcť ľudom trpiacim na miernu formu nespavosti.

Vedľajšie účinky a bezpečnosť používania levandule

Levanduľa je pravdepodobne bezpečná pre väčšinu dospelých, ktorí ju užívajú orálne, aplikujú na pokožku alebo inhalujú v správnom liečivom množstve.

Ak sa užíva ústne, môže levanduľa spôsobiť zápchu, bolesti hlavy a nárast apetítu. Ak sa aplikuje na pokožku, môže niekedy levanduľa spôsobiť podráždenie.

Osobitné opatrenia a upozornenia

Deti: aplikácia produktov s obsahom levanduľového oleja na pokožku je pravdepodobne nebezpečné pre mladých chlapcov, ktorí doposiaľ nedosiahli pubertu. Levanduľový olej má podľa všetkého hormonálne účinky, ktoré môžu narušiť normálne hladiny hormónov v chlapčenskom tele. V niektorých prípadoch to vyústilo do abnormálneho rastu pŕs u chlapcov, ktorý sa nazýva gynekomastia. Bezpečnosť takýchto produktov u mladých dievčat nie je známa.

Tehotenstvo a kojenie: nie je dostatok spoľahlivých informácií o bezpečnosti používania levandule v prípade, že je žena tehotná alebo kojí. Preto sa radšej používaniu levandule vyhýbajte.

Chirurgické zákroky: levanduľa môže spomaľovať centrálny nervový systém. Ak sa použije v kombinácii s anestézou a inými liekmi podávanými počas a po operácii, môže až príliš spomaliť centrálny nervový systém. Prestaňte používať levanduľu minimálne dva týždne pred plánovanou operáciou.

Interakcie

Chloralhydrát sa ovplyvňuje s levanduľou. Chloralhydrát vyvoláva ospalosť a malátnosť. Levanduľa podľa všetkého zvyšuje účinok chloralhydrátu. Užívanie levandule súčasne s chlorahydrátom by mohlo vyvolať prílišnú ospalosť.

Sedatíva (barbituráty) sa ovplyvňujú s levanduľou. Levanduľa môže spôsobovať ospalosť a malátnosť. Lieky, ktoré spôsobujú ospalosť sa nazývajú sedatíva. Užívanie levandule spolu so sedatívami môže vyvolať prílišnú ospalosť. Medzi sedatíva patria amobarbital (Amytal), butabarbital (Butisol), mefobarbital (Mebaral), pentobarbital (Nembutal), fenobarbital (Luminal), sekobarbital (Seconal) a ďalšie.

Sedatíva (tlmiace CNS) sa ovplyvňujú s levanduľou. Levanduľa môže spôsobovať ospalosť a malátnosť. Lieky, ktoré spôsobujú ospalosť sa nazývajú sedatíva. Užívanie levandule spolu so sedatívami môže vyvolať prílišnú ospalosť. Medzi sedatíva patria klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbital (Donnatal), zolpidem (Ambien) a ďalšie.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy