Liečba vypadávania vlasov – ako dlho trvá, kým sa dostavia výsledky liečby?

Posledná úprava 31.05.2018

Ak sa bavíme o mužskom vzorovom padaní vlasov, teda mužskej plešatosti, líši sa doba, za ktorú vidno výsledky liečby od muža k mužovi. A samozrejme, aj v závislosti od spôsobu liečby.

Proces opätovného rastu vlasov ovplyvňuje veľmi veľa faktorov. Napríklad stav folikulov, stupeň vypadávania vlasov, v akom sa začína liečba vypadávania vlasov. Tiež vek pacienta a jeho celkový zdravotný profil. A samozrejme zvolený typ liečby. Preto je rýchlosť, v akej začnete badať výsledky, vždy jedinečná. Navyše, je takmer nemožné predpovedať nástup účinkov na „všeobecnej báze“.

Vychádzajme z toho, že zvolíte najúčinnejší režim liečby pre váš problém, snažíte sa zastaviť ďalšie padanie vlasov a podporiť opätovný rast vlasov. Počas prvých 12 mesiacov liečby vypadávania vlasov môžete zvyčajne očakávať nasledovné výsledky:

  • možné prvotné zvýšenie vypadávania vlasov – 4 až 6 týždňov
  • stabilizácia vypadávania vlasov – 2 až 8 týždňov
  • spevnenie a zahustenie vlasov + opätovný rast vlasov v postihnutých oblastiach – 3 až 12 mesiacov
  • udržiavanie zlepšeného stavu vlasov – 12 mesiacov a ďalej

Toto sú každopádne kritériá, ktoré by ste si mali sledovať. Ideálne je dokumentovanie fotografiami. Niektorí ľudia zbadajú viditeľné výsledky po prvých 3 až 6 mesiacoch, iní môžu potrebovať dlhší čas, aby bol skutočný progres viditeľný. Závisí to od toho, v akej fáze rastového cyklu vlasov je pacient, keď zaháji liečbu. Takmer každý pacient podstupujúci oficiálnu liečbu vypadávania vlasov zaznamená prinajmenšom stabilizáciu, pokiaľ ide o padanie vlasov.

Ako sme už povedali, zmeny v hustote vlasov by mal pacient začať badať po troch mesiacoch. Niekedy to však trvá aj dvanásť mesiacov. Sú určité faktory, ktoré indikujú, ako môžete na liečbu reagovať. Napriek tomu môže u dvoch pacientov podobného veku a stupňa padania vlasov zabrať liečba veľmi rozdielne.

Ako sa chovajú vlasy po liečbe mužského plešatenia

Vlasy na vrchu hlavy a na ustupujúcej línii zvyčajne spevnejú a zhustnú. Vlasy okolo spánkov však nemusia ani po roku liečby reagovať. Príčinou môže byť fakt, že na spánkoch je rast vlasov najpomalší. Druhou možnosťou je, že u pacientov už na spánkoch nezostali vôbec žiadne vlasy, ani velusové, tenké. Ak už pokožka získala lesklý, plešatý vzhľad, je dosť nepravdepodobné, že by v týchto oblastiach ešte niekedy začali vlasy rásť.

V prípade liečby vypadávania vlasov je každopádne najdôležitejšia prevencia. S liečbou je nutné začať hneď, ako zbadáte, že vám vlasy začínajú rednúť, že ich kvalita klesá, jednoducho, že sa s vlasmi deje niečo nekalé… pretože ak už raz vlasový folikul kompletne odumrie, vlasy z neho znovu rásť nebudú.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy