Vypadávanie vlasov a etnická príslušnosť

Posledná úprava 06.03.2023

Mužské vzorové vypadávanie vlasov alebo plešatenie je niečo, čo v určitej fáze života zažije väčšina mužov. A hoci sa závažnosť padania vlasov môže líšiť od človeka k človeku, stále sa natíska otázka, prečo? Genetika, ktorá riadi a určuje etnickú príslušnosť, je primárnou príčinou vypadávania vlasov. Zaujímavé pritom je, že určité rasy trpia na výraznejšie vypadávanie vlasov než iné.

Vedci a výskumníci zvyčajne delia vlasy podľa troch etnických skupín. Sem patria muži ázijského, afrického a európskeho pôvodu – teda Aziati, černosi a belosi. Treba však poznamenať, že aj medzi týmito veľkými skupinami sú určité rozdiely. Napríklad Japonci trpia na vypadávanie vlasov oveľa viac než iní ázijskí muži.

Celkovo však možno povedať, že ázijské vlasy rastú rýchlejšie a sú redšie než pri ostatných etnických skupinách. Majú tendenciu rásť kolmo k pokožke hlavy. Africké vlasy rastú pomalšie, sú dokonca ešte o čosi redšie než ázijské. Točia sa však a krútia typickým spôsobom. U belochov rastú vlasy o niečo pomalšie než u mužov ázijských. A sú hustejšie. Bývajú mierne zvlnené.

To sú základné rozdiely medzi vlasmi jednotlivých skupín. Pritom najrýchlejšie vypadávajú vlasy belochom, nasledujú Afrokaribčania. Ázijskí muži sú na tom z hľadiska padania vlasov najlepšie, pretože je u nich najpomalšie.

Genetika a vypadávanie vlasov

Tvar ľudskej lebky je určený geneticky a samozrejme sa môže od človeka k človeku líšiť. Líši sa však aj medzi jednotlivými rasami. Niektoré etnické skupiny majú určitý typ tvaru lebky a tento charakter lebky je medzi príslušníkmi rasy široko rozšírený.

A to je to dôležité. Niektoré tvary lebky sú oproti ostatným tvarom oveľa náchylnejšie na rast kostí počas dospelosti. To vlastne spúšťa proces vypadávania vlasov. Inými slovami, ak by sme porovnali predominantné tvary lebky medzi rasami, bol by tento súvis medzi etnicitou a vypadávaním vlasov oveľa pochopiteľnejší.

Belosi a obyvatelia Stredomoria

Existujú tri základné typy a vzorce plešatenia, pokiaľ ide o belochov a obyvateľov stredomorskej oblasti. Ebling, autor klasifikácie plešatenia pre určité etnické skupiny, navrhol 5 stupňov plešatenia a tri typy vlasov.

Prvý stupeň je latinský typ. Začína postupným ústupom prednej vlasovej línie, po ktorom nasleduje rednutie vlasov na vrchu hlavy. Predná línia vlasov ustupuje, plešaté miesta na temene sa zväčšujú, až sa spoja do rozšíreného tvaru písmena V.

Druhý typ vypadávania vlasov je semitský typ – židovský a arabský. Táto forma prechádza z prednej časti hlavy a pomaly sa prepracúva dozadu, až kým nie je bez vlasov celá horná časť hlavy. Pri tomto type nedochádza k postupnému rednutiu vlasov na temene ako u belošského etnika.

Posledný typ je nordický. Začína holými oblasťami na zadnej časti hlavy a dočasne redne aj predok vlasov. Niekedy zostane ústredná oblasť, na ktorej vlasy zostávajú. S pokročilým štádiom plešatosti však aj tieto vlasy vypadnú.

Hoci sa čísla od prieskumu k prieskumu líšia, zdá sa, že najvyšší počet plešatých mužov je v Grécku, Macedónii a Českej republike. U všetkých troch národov trpí až 40% mužov na akútne vypadávanie vlasov.

Japonsko, Kórea a zvyšok Východnej Ázie

Ľudia východoázijského pôvodu a hlavne Japonci, trpia na vypadávanie vlasov najmenej z mužov celého sveta. Dokonca u nich začínajú vypadávať vlasy oveľa neskôr, než u iných mužov. Ak prídu o vlasy, začína vypadávanie vlasov skôr po štyridsiatke, dokonca päťdesiatke, a nie u 20 či 30 ročných mužov.

Muži z východnej Ázie sú geograficky od stredomoria najďalej, sú najmenej postihnutí plešatením. Vyzerá to, že to nie je vôbec náhoda. Miera vypadávania vlasov u nich dosahuje 20% - 30%, čo je výrazne malá časť populácie.

Afrika a Stredný Východ

Vo všeobecnosti možno povedať, že čím bližšie sa populácia nachádza k Stredozemnému moru, tým väčší počet mužov trpí na mužské vzorové vypadávanie vlasov. Ľudia z krajín na severe Afriky majú vysoké percento plešatých, od cca 35% do 40% obyvateľov. Rozdiel býva v tom, či ide o semitskú alebo latinskú verziu plešatenia. A to v závislosti od toho, či majú viac arabských koreňov alebo viac zmiešaných.

Muži zo subsaharskej Afriky sú akýmsi priemerom, pokiaľ ide o plešatenie. Ide približne o 30% mužov. Pokiaľ ide o vzorec vypadávania vlasov, objavuje sa u nich mix semitského a latinského vypadávania vlasov.

Irán

Hoci Iránci žijú na Strednom Východe, majú mimoriadne vysokú mieru plešatosti, ktorá je väčšia ako u mnohých iných krajín v regióne. Populácia je na hranici 40% s mužskou vzorovou plešatosťou. Tento zaujímavý postreh zaznamenali genealógovia, ktorí skúmajú pohyb národov v regióne.

Obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky

Juhoameričania, stredoameričania a Mexičania majú rôzne stupne plešatosti. Muži so španielskou krvou a väčším množstvo španielskych predkov, sú na plešatenie náchylnejší. Muži, ktorí majú viac indiánskych génov alebo génov zo subsaharskej Afriky, trpia na plešatenie menej.

Eskimáci a Indiáni

Inuitská tvár ma zvyčajne veľmi ploché, široké a „strmé“ čelo. Toto sú charakteristiky tvaru lebky typické pre niekoho, kto si uchová výraznú vlasovú líniu na prednej časti hlavy. Navyše, veľmi široké čelo často bráni rastu kostí a súčasne vypadávaniu vlasov po celom temene, teda na hornej časti vlasovej pokožky.

Eskimáci žijú v malých populáciách a izolovaných komunitách. Tým sa bráni genetickej diverzite už v základoch. Znamená to tiež, že podobné fyzické črty sú u Eskimákov bežné. Typický tvar lebky Inuitov je genetický znak, ktorý je prenášaný z jednej generácie na ďalšiu.

Treba tiež poznamenať, že črty tváre Eskimákov aj Indiánov sú podobné s črtami tváre Číňanov. A vypadávanie vlasov postihuje Aziatov podobne iba veľmi málo.

Práve preto niektorí odborníci veria, že genetické danosti tvaru lebky sú podstatné, pokiaľ ide o rozvinutie vypadávania vlasov.

Stravovanie a vypadávanie vlasov

Niektoré tuky môžu človeka chrániť pred geneticky podmieneným vypadávaním vlasov

Eskimácka strava je veľmi bohatá na tuky a proteíny. Väčšinou pozostáva z tuleňov, veľrýb a rýb ako je losos.

Zatiaľčo sú proteíny veľmi dôležité pre zdravý rast vlasov – vlasy vlastne takmer celé pozostávajú z proteínu nazývaného keratín – je význam eskimáckeho bežného jedálnička hlavne v množstve tuku, ktorý skonzumujú. Eskimáci vlastne kvôli nadmerne vysokému príjmu bielkovín trpia výrazne na osteoporózu.

Za normálnych podmienok nie je stravovanie s vysokým obsahom tukov spájané ani so zdravím ani s dobrým rastom vlasov.

Každopádne, typ tuku, ktorý Eskimáci konzumujú, obsahuje veľmi vysoké hladiny omega-3 mastných kyselín. Ide o esenciálnu mastnú kyselinu, čo znamená, že je potrebná pre vlasy a musí byť získaná zo stravy, pretože si ju telo vytvoriť nedokáže. Podľa výskumov zohráva omega-3 významnú úlohu, pokiaľ ide o zachovanie zdravia. Tu sú ďalšie dôvody, prečo môžu byť omega-3 prínosom pre rast zdravých vlasov.

  • Znižuje hladiny LDL, „zlého“ cholesterolu.
  • Zvyšuje hladiny HDL, „dobrého“ cholesterolu.
  • Znižuje hladiny DHT (dihydrotestosterónu).
  • Môže tvoriť hnedý tuk, hnedé tukové tkanivo.

Indiáni používajú saw palmetto

Ďalší zaujímavý fakt týkajúci sa jednej z etnických skupín je ten, že Indiáni odpradávna používali saw palmetto ako tonikum.

Drobné bobuľky saw palmetta, palmy zo Severnej Ameriky, slúžia ako inhibítory DHT.

Vysoké hladiny DHT sú spájané so zväčšenou prostatou (BPH) aj s vypadávaním vlasov. A keďže saw palmetto tlmí tvorbu DHT, užívajú ho dnes mnohí muži ako výživový doplnok na liečbu či už zväčšenej prostaty alebo takéhoto typu vypadávania vlasov.

Netreba zabúdať ani na druhý (či jediný?) dôvod, prečo Indiánom vlasy nepadajú. A to je tvar ich lebky.

Ďalšie rasy a etnické skupiny s historicky nízkym výskytom vypadávania vlasov, ako sú napríklad Japonci, zažívajú rýchly nárast tohto neduhu… dôvodom je hlavne zmena spôsobu stravovania, ich jedálniček sa uberá smerom k nezdravým jedlám, ktoré tak obľubuje západný svet.

Prostredie a vypadávanie vlasov

Možno si myslíte, že počasie a podnebie rôznych oblastí zohráva nejakú úlohu medzi geografiou a vypadávaním vlasov. Ale nie je to tak. K tejto problematike by bolo potrebné vykonať viac výskumov. Jednoducho, ľudia z určitých regiónov majú jednoducho vyššiu mieru vypadávania vlasov a tú odovzdávajú ďalším generáciám.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy