Znamená jeden šedivý vlas, že už šediviete?

Posledná úprava 25.01.2023

Ak si nájdete prvý šedivý vlas, môže vás to riadne zaskočiť. Uvedomíte si, že začínate starnúť… predpokladáte, že tento jeden šedivý vlas bude nasledovaný zástupom ďalších. A vaša mladosť skončila…

Ale je to skutočne tak? Znamená jeden šedivý vlas, že ho budú v rýchlom slede nasledovať ďalšie? Alebo ide skôr o náhodu a svoj prvý šedivý vlas môžete úplne ignorovať?

Prečo šedivieme?

Pokiaľ vlasy rastú normálne, začíname šedivieť od vlasového folikulu, od pokožky hlavy. Folikuly obsahujú bunky, ktoré tvoria melanín, pigment dodávajúci vlasom ich farbu. Inak by boli vlasy bezfarebné, tieto bunky ich však cestou „zafarbia“.

Ak sa u vás objaví biely vlas, znamená to, že vlasovou pokožkou prešiel bez toho, aby sa k nemu dostal melanín, teda spomínané farbivo. Stať sa tak môže z rôznych dôvodov. Keď človek dosiahne určitý vek, pigmentové bunky sa úplne vyčerpajú a vlasy zostanú šedivé. Melanín navyše vlasy aj hydratuje. Práve preto sú šedivé vlasy oveľa krehkejšie a celkovo suché.

Ak máte iba jeden šedivý vlas, znamená to, že ste svoje zásoby pigmentu ešte nevyčerpali. Mohlo sa stať, že sa minul iba pigment v tomto jednom folikule. Alebo ide iba o „výkyv“, pri ktorom sa stalo to, že tento jeden vlas vyrástol bez nabalenia svojej normálnej zásoby melanínu.

Znamená prvý šedivý vlas, že šediviete?

Prvý šedivý vlas môže indikovať, že už máte k striebornej hlave veľmi blízko. Väčšinou si striháme všetky vlasy v rovnaký čas. A folikuly vymíňajú melanín v približne rovnakej dobe. Ak sa zásoby začínajú míňať v jednom folikule, je veľmi pravdepodobné, že sa to stane aj v ostatných. Rovnako ako vypálená žiarovka, ktorá naznačí, že budete musieť čoskoro meniť aj ostatné, ak ste ich predtým menili v rovnakú dobu.

Na druhú stranu, nemusí to znamenať vôbec nič. Množstvo ľudí si našlo šedivý vlas pár rokov dozadu a napriek tomu sú ostatné vlasy žiarivé a v plnom lesku. Ide teda o jednu či dve anomálie spomedzi tisícok vlasov. Keď začnete skutočne šedivieť, objaví sa naraz viacero šedivých vlasov, pretože je pravdepodobné, že sa farbivo minie vo viacerých folikuloch súčasne.

A ak ste sa stále nezbavili obáv, skúste si urobiť test, či skutočne máte šedivé vlasy. Vlas si dajte na hárok papiera a možno zistíte, že je iba o čosi svetlejší než zvyčajne, ale nie šedivý.

A ešte jedna vec. Povera, že sa šedivenie zhorší, ak si šedivý vlas vytrhnete, je úplný nezmysel.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy