Čo podporuje rast vlasov a pomáha proti šediveniu vlasov? Vzájomné trenie nechtov – fakt alebo mýtus?

Posledná úprava 05.10.2021

Ľudia, ktorí sa venujú doplnkovej medicíne veria, že trenie nechtov o nechty vám dopomôže k pevným, hustým a zdravým vlasom. Pozitívne výsledky sú podporované viacerými neoficiálnymi tvrdeniami. Existuje tiež mnoho zástancov a nasledovníkov tejto starodávnej praxe. Niektorí dokonca tvrdili, že im znovu začali rásť vlasy na plešatých oblastiach.

Podľa čínskych tradícií, ak si triete o seba nechty, uvidíte žeriava. A vidieť žeriava znamená šťastie. Musíte tiež uznať, že Číňania majú pevné, husté a žiarivé vlasy… Jóga zase tvrdí, že ak si budete 5 až 10 minút denne trieť o seba nechty, je to cvičenie, čo podporí rast vlasov. Údajne je vhodné aj proti šediveniu vlasov. Súčasne zlepšuje celkové zdravie vlasov.

Nie je presne známe, ako by to malo fungovať. Podľa starých tradícií, tieto energetické centrá či inak čakry, zohrávajú úlohu pri vyrovnaní nerovnováhy v prúdení energie, podobne ako v reflexológii. Ak teda aktivujete tie správne reflexné body, dráha energie sa nasmeruje chodníčkami až k postihnutej oblasti tela, a zvýši sa v nej energia aj zdravie.

Toto vysvetlenie môže mať zmysel, pretože ak si triete o seba nechty na rukách, vyvoláva to brnenie vo vlasovej pokožke. A to je to, čo podporuje rast vlasov.

Ako na to?

Trieť nechty o nechty by ste mali na prázdny žalúdok alebo dve hodiny po jedle. Stočte prsty k sebe, akoby do polpäste a nechty jednej ruky trite svižne o nechty druhej ruky (okrem palca). Robte tak päť až desať minút. Mali by ste cítiť akési brnenie na vlasovej pokožke.

Tento cvik môžete praktizovať všade. Ak čakáte alebo sa veziete autobusom či vlakom, pri prechádzke parkom, doma. Môžete sa tiež sústrediť na vlasovú pokožku a na vlasy, môžete si predstavovať, ako vám rastú pevné a zdravé vlasy.

Odporúča sa trieť si nechty o seba päť až desať minút, dvakrát denne. Výsledky zvyčajne zbadáte po troch až štyroch mesiacoch.

Tento postup môžete samozrejme skombinovať aj s inými domácimi receptami na rast vlasov.

Existuje nejaký vedecký dôkaz o fungovaní tejto techniky?

Postup trenia nechtov nie je vedecky podložený. Možno povedať, že doplnkové a holistické terapie sú vo všeobecnosti iba málo alebo vôbec nie sú hodnotené. Znamená to však, že sú neplatné a nesprávne? Odpoveď známa nie je. Kvôli nedostatku presného zberu údajov či vedeckého zázemia, ťažko tieto postupy hodnotiť. Navyše, ak niekto využíva techniku trenia nechtov, robí tak spolu s inými formami domácej liečby. Preto, ak aj dôjde k zlepšeniu, je ťažké priradiť ho čisto k tejto jednej technike. Navyše, neexistuje žiadny (finančný) dôvod, pre ktorý by sa vedci púšťali do rozsiahleho nákladného výskumu, aby toto tvrdenie overili. Tento postup si totiž nevyžaduje žiadnu asistenciu lekára ani využívanie produktu, takže ju možno používať a vykonávať úplne zdarma.

Prečo to neskúsiť?

Nič to nestojí a môžete to robiť doma. Len si spojte nechty a začnite. Možno to bude naozaj to, čo podporuje rast vlasov práve u vás. Rovno zabojujete aj proti šediveniu vlasov!

Upozornenie

Vyhnite sa treniu nechtov počas tehotenstva. Prípadne, ak máte problém na pleti alebo nechtoch okolo kontaktnej oblasti. Táto technika sa neodporúča ani pri vysokom krvnom tlaku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy