Domov / / / Starnutie vlasov – ako s nami...

Starnutie vlasov – ako s nami starnú aj vlasy

Posledná úprava 20.05.2020

Ak sa bavíme o starnutí z pohľadu kozmetiky a krásy, ide zvyčajne o starnutie pleti. Hovoríme o tmavých fľakoch a stareckých škvrnách, o vráskach a ovísajúcej pokožke. Stredobodom záujmu je kozmetika proti príznakom starnutia, prísady a aktívne látky, ktoré dokážu bojovať proti neželaným zmenám. Len veľmi zriedkavo počuť o starnutí vlasov, ak neberieme do úvahy obvyklé a zjavné šedivenie. Podobne ako pokožka, aj vlasy podliehajú postupným zmenám. Čo sú to ale za zmeny, ktoré možno označiť ako starnutie vlasov?

Starnutie vlasov v podobe šedivenia

Začneme tým najzjavnejším príznakom starnutia, ktorý sa týka vlasov – a tým je šedivenie vlasov. Dochádza k nemu z viacerých príčin. Najčastejšou a najpravdepodobnejšou je genetika. Ľudia, ktorí šedivejú predčasne, sa môžu poďakovať rodičom. Jednoducho dobu nástupu šedivenia zdedili.

Medzi ďalšie príčiny šedivenia vlasov možno zaradiť stres, nezdravé stravovanie, extrémny životný štýl, nedostatok spánku a vážne ochorenie. Vlasy šedivejú kvôli nedostatku melanínu, ktorý sa v určitom veku prestáva tvoriť, resp. jeho zásoby sa vymíňajú. Šedivé vlasy sú vlastne vlasy bez farby a bez proteínov. Šedivé vlasy sú v podstate bezfarebné vlasy.

Samozrejme, vlasy si môžete zafarbiť. Ale pozor, šedivé vlasy naberajú farbu na vlasy inak než vlasy, ktoré ešte pigment majú. Je vhodné používať aj šampón proti starnutiu, kondicionér, tiež rôzne podporné produkty, ktoré udržia vlasy čo najzdravšie a čo najviac vyživené. Sú to prísady ako omega mastné kyseliny a formulácie bezpečné pre farbu samotnú.

Starnúce vlasy rednú

Ďalšou bežne známou zmenou pri starnutí je aj rednutie vlasov. Je na to viacero dôvodov. Ako prvé, klesá hustota vlasov. Podruhé, vyrastajúce vlasy sú stále tenšie a tenšie. Okolo veku 40 rokov jednoducho začínajú rásť jemnejšie vlasy. Práve preto pôsobia vlasy redšie. A to bez ohľadu na fakt, či skutočne rednú alebo nie.

A potom tu je skutočné vypadávanie vlasov. S pribúdajúcim vekom vypadáva denne miesto bežných 100 až 125 vlasov, vlasov viac. Vlasy začínajú rednúť, pretože folikuly nestíhajú nahrádzať vypadnuté vlasy tak rýchlo. Ak folikuly prestanú produkovať vlasy, začína hlavne u mužov ustupovať vlasová línia, tvoria sa kúty, u žien rednú vlasy po celej hlave.

Starnúce vlasy prichádzajú o svoj objem

Toto ide ruka v ruke s rednutím vlasov. Je však treba poznamenať, že pri zmenšovaní priemeru vlasov aj hustoty vlasov dochádza aj k strate objemu. Ženy sú potom náchylné príliš načesávať tie vlasy, ktoré im na hlave ostali. Ale pre vlasy to nie je dobré riešenie. Vlastne ide o jednu z najväčších chýb, pokiaľ ide o starnúce vlasy. Prílišnou úpravou vlasov si totiž ženy ničia jednotlivé vlasové vlákna, vlasy preto zostávajú mdlé a náchylné na lámanie. A tým sa dostávame k ďalšiemu bodu, pokiaľ ide o príznaky starnutia vlasov.

Starnúce vlasy sa ľahšie lámu

Strata proteínov neovplyvňuje iba farbu vlasov, vplýva aj na ich pevnosť. Pokles v zásobách keratínu (čo je proteín) vlasy oslabuje, tie strácajú elasticitu. A to znamená, že sa vlasy lámu, ak za ne ťaháte alebo nimi trhnete. Bunky na vonkajšej vrstve vlasov sa s pribúdajúcim vekom stávajú krehkejšie. Zdanlivo sa tak lámanie vlasov stáva neodvratným. Navyše, jemné vlasy sú na lámanie oveľa náchylnejšie.

Vo vyššom veku rastú vlasy pomalšie

Rýchlosť rastu vlasov sa v strednom veku spomaľuje, vlasy zotrvávajú dlhšiu dobu vo fáze oddychu, kratšiu vo fáze rastu. To znamená, že nenarastú natoľko dlhé ako v minulosti. Má to čo do činenia skôr s vlasovou pokožkou než so samotnými vlasmi. Pozrite tiež, prečo vlasy rastú iba do určitej dĺžky.

Starnúce vlasy sa stávajú suchšími

Postupom času pôsobia vlasy sucho a bez života. Je to vlastne akýsi vedľajší produkt stenčovania vlasov. Navyše, vlasy vysušujú aj tepelné nástroje určené na úpravu vlasov – fén, kulma, žehlička. Nadmerné teplo dráždi vlasovú pokožku aj mazové žľazy a tie zvyšujú produkciu olejov, aby pokožku ochránili. K podobnej reakcii dochádza aj vtedy, ak si hlavu príliš často umývate. Vrstvu oleja si neustále z vlasov odstraňujete, takže sa vlasy vysušujú. Ak teda chcete zabrániť vysúšaniu starších vlasov, vyhýbajte sa ich úprave teplom a doprajte si raz do týždňa masku na vlasy.

S pribúdajúcim vekom sa mení štruktúra vlasov

Opäť opakujeme, k zmene štruktúry vlasov dochádza kvôli úbytku proteínov. Kučeravé vlasy sa môžu postupne narovnať, rovné vlasy sa môžu začať točiť. Navyše, šedivé vlasy majú drsnejšiu štruktúru než vlasy s melanínom. Nie je mnoho možností ako vlasom navrátiť pôvodnú textúru, ľahšie sa však upravujú, ak budú zdravé.

Vlasy sa stávajú matnými a nezáživnými

Ochabnutosť a nedostatok jasu má čo do činenia so zmenami, ktoré sme už spomínali. Napríklad, šedivé vlasy svetlo neodrážajú tak dobre ako iné farby a hladšie vlasy. Rovnako, čím sú vlasy suchšie, tým matnejšie pôsobia. Aj nedostatok proteínov a prirodzeného mazu neblaho prispieva k zhoršeniu kvality vlasov.

Udržte vlasy zdravé aj napriek ich starnutiu

Tak ako neexistuje spôsob ako zastaviť celkové starnutie, nezabránite ani starnutiu vlasov. Je to jednoducho súčasť života, s ktorou sa musí každý vyrovnať. Všetko čo možno urobiť je, udržiavať vlasy v dobrom stave, dopriať im živiny, ktoré potrebujú pre zachovanie sily a pevnosti. Vhodné sú priamo vitamíny na vlasy Folivital, ktoré už obsahujú mix potrebných živín.

Čo sa deje s vlasmi v jednotlivých dekádach života

Vlasy vo veku 20 rokov

Kto z vás aspoň trochu neexperimentoval v puberte ale aj o čosi neskôr s vlasmi? Pokusy s rôznymi farbami, natáčanie, vyrovnávanie vlasov, pokusy s rôznymi prípravkami na vlasy, kilá lakov a gélov na udržanie nového účesu… Zlou správou však je, že aj toto experimentovanie si na vlasoch vyberá svoju daň. Prílišné používanie tepelných prístrojov, prílišná úprava vlasov, neustále farbenie a odfarbovanie – to všetko má za následok suché, krehké a lámavé vlasy.

Aj hormóny zohrávajú dôležitú úlohu, pokiaľ ide o štruktúru vlasov v tomto veku. Ak máte napríklad problémy so štítnou žľazou, čo je u žien častý problém, vlasy sú oslabené a oveľa ľahšie sa lámu. Na druhú stranu, ak otehotniete v dvadsiatke, môžu tehotenské hormóny vlasom naopak pomôcť. (Netreba sa ľakať vypadávania vlasov v tehotenstve alebo po pôrode – ide o takzvanú popôrodnú alopéciu – postpartum alopecia).

Riešenie starnutia vlasov v 20:

Ak si myslíte, že vám rednú vlasy kvôli nadmernému používaniu farieb na vlasy a prílišnému zahrievaniu vlasov, pomôžu vám v tomto veku aj jednoduché riešenia. Prestaňte používať na úpravu vlasov teplo, farby a bielidlá. Zlepšenie zbadáte už po niekoľkých týždňoch. Používajte jemné šampóny bez sulfátov, tiež kondicionéry. Ak si budete chcieť vlasy natočiť alebo vyžehliť, použite aj sprej na ochranu pred teplom. A nezabúdajte aj na slnko – vlasy si treba chrániť klobúkom. Ak vám vypadávajú vlasy kvôli hormonálnej nerovnováhe, môžete tento problém prekonzultovať s lekárom a dohodnúť sa na užívaní hormonálnej antikoncepcie prípadne iných liekoch regulujúcich hormóny.

Vlasy vo veku 30 rokov

Ak ste aj vy počuli, že sa každých sedem rokov zmení nielen chuť ale aj vlasy, nejde iba o povedačku starých mám. Ono je to skutočne tak. Vlasy vyrastajú vo vnútri folikulov v akýchsi zväzkoch. Každý drží niekoľko vlasových prameňov. Nanešťastie, s každým rokom prichádzate o pár vlasov. Čiže pokrývka hlavy redne jednak kvôli menšiemu počtu vlasov aj kvôli ich stenčovaniu a zjemňovaniu (vzhľadom na priemer vlasu).

Tridsiatka je tiež obdobím, kedy začínajú niektorí ľudia šedivieť. Samozrejme, líši sa to človek od človeka, záleží na genetických danostiach. U niektorých ľudí nastupuje predčasné šedivenie už v dvadsiatke, niekto môže mať ešte v päťdesiatke či šesťdesiatke množstvo vlasov pôvodnej farby.

Riešenie starnutia vlasov v 30:

Užívanie biotínu môže pomôcť k pevnejším, hrubším a zdravším vlasom. Môžete sa pozrieť aj na príjem ostatných vitamínov B komplexu, pomáhajú s prísunom výživných látok a kyslíku k vlasovej pokožke. Tým podporujú rast vlasov. Alebo sa zamerajte na celé zrná, mäso, morské plody, tmavú listovú zeleninu. Tiež si neumývajte vlasy častejšie ako každý druhý deň. Prílišné umývanie vlasy zbavuje prirodzeného mazu. Ten vyživuje a hydratuje vlasovú pokožku, udržiava vlasy zdravé.

Vlasy vo veku 40 rokov

Pomaly sa blížiaca menopauza je významným faktorom, ktorý vplýva v tomto období na vlasy. Telo prechádza rôznymi zmenami, aby dokázalo vyrovnať nepredvídateľné hladiny hormónov. Mnohé ženy trápia počas menopauzy nepríjemné symptómy. Sem patrí aj padanie vlasov, niekedy sa ženám vytvoria dokonca holé oblasti na hlave.

Vypadávanie vlasov počas menopauzy je výsledkom hormonálnej nerovnováhy. Ide hlavne o zníženú tvorbu estrogénu a progesterónu. Práve tieto hormóny pomáhajú zrýchliť rast vlasov a zadržiavajú ich v oddychovej fáze dlhšie na hlave, teda hoci už nerastú, ešte nevypadnú. Rast vlasov sa spomaľuje a vlasy sa stenčujú, ak hladiny estrogénu a progesterónu klesajú. Rednúť môže dokonca aj obočie, dokonca telesné ochlpenie spomalí rast a je tenšie, redšie.

Riešenie starnutia vlasov v 40:

Niektoré lieky môžu zmeniť štruktúru vlasov. Napríklad lieky, ktoré kontrolujú hormóny, a v tejto dekáde sú ženám častokrát predpisované. Antikoncepcia aj lieky na štítnu žľazu spôsobia, že sú vlasy častokrát krehké. Niektorým ženám po týchto liekoch vlasy začínajú padať, hoci sa paradoxne, niektoré z nich používajú práve pri vypadávaní vlasov. Preto sa opäť treba poradiť s lekárom a prekonzultovať možný vplyv užívaných liekov na padanie vlasov.

Ak je vypadávanie vlasov trvalé, existuje ešte možnosť transplantácie vlasov – ale nie každá žena je vhodným kandidátom na transplantáciu vlasov, dokonca ani muži nie sú vždy vhodnými kandidátmi. Ďalším riešením je potom ešte výber parochne.

Ak ide o dedičné vypadávanie vlasov, je potrebné začať problém riešiť čo najskôr, aby ste padanie vlasov aspoň spomalili. Ak ide o padanie vlasov spôsobené chorobou alebo stresom, začnú po odoznení základného problému vlasy zvyčajne znovu rásť. Preto je okrem vhodnej starostlivosti dobré poznať presnú príčinu padania vlasov – pozrite tiež príčiny vypadávania vlasov u žien, príčiny vypadávania vlasov u mužov, príčiny vypadávania vlasov u detí.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy