Liečba vypadávania vlasov u žien

Posledná úprava 22.03.2018

Keď príde na liečbu androgenetickej alopécie liekmi, ženy sú v prekérnej pozícii. Zatiaľ čo mnoho liekov do istej miery u niektorých žien funguje, lekári nie sú ochotní ich predpisovať a tiež farmaceutické firmy sa nejdú pretrhnúť v testovaní existujúcich alebo nových liekov špecificky pre ich schopnosť predchádzať a liečiť ženské ložiskové vypadávanie vlasov.

Lekári sa zdráhajú používať systémovú liečbu (pilulky alebo inú formu vnútornej liečby, ktorá ovplyvňuje celý Váš systém) dokým nie je isté, že je strata vlasov spôsobená nadbytkom androgénov v systéme alebo precitlivenou odpoveďou na tzv. "normálne" množstvo androgénov v systéme. Je to preto, že táto systémová liečba môže znížiť hladinu androgénov v tele. Lekári preto často volia lokálnu liečbu (takú, ktorá je aplikovaná priamo na pokožku hlavy).

Najlepšie výsledky liečby sú dosiahnuté, ak začnete s liečbou čo najskôr po začatí vypadávania vlasov, pretože dlhotrvajúca androgenetická alopécia môže zničiť mnoho vlasových folikulov. Použitie anti-androgénov po dlhodobom vypadávaní vlasov aspoň zabráni ďalšiemu vypadávaniu vlasov a podporí opätovný rast vlasov z tých folikulov, ktoré boli nečinné, ale sú stále životaschopné. Ukončenie liečby bude mať za následok opätovné vypadávanie vlasov ak nie sú androgény držané na uzde nejakým iným spôsobom. Pokiaľ ste na anti-androgénnych liekoch pomôže Vám aj udržiavanie si správnej hladiny vitamínov a minerálov.

Ako vždy, liečba má najlepšiu šancu byť efektívna ak je zameraná na príčiny vypadávania vlasov ako aj na podporu opätovného rastu vlasov.

V predchádzajúcich článkoch ste sa dočítali o hlavných príčinách vypadávania vlasov. Podľa súčasných vedeckých poznatkov je genetické vypadávanie vlasov spôsobené hlavne premenou mužského pohlavného hormónu, ktorý majú aj ženy - testosterónu na dihydrotestosterón (DHT), pôsobením enzýmu 5-alfa reduktáza. DHT sa naviaže na vlasové folikuly a zapríčiňuje ich zmenšovanie.

Ak to s liečbou vypadávania vlasov myslíte naozaj vážne, venujte zvýšenú pozornosť nasledujúcim riadkom. Nasledujúce informácie sú založené na vedeckých poznatkoch o vypadávaní vlasov, odporúčaniach dermatológov ako aj skúsenostiach pacientov s liečbou mužského vypadávania vlasov. Tieto odporúčania sa považujú za úspešne pre väčšinu pacientov trpiacich genetickým vypadávaním vlasov. Pri zostavovaní liečby majte vždy na pamäti nasledujúce kroky. Z čoho by teda mala pozostávať naozaj účinná liečba vypadávania vlasov?

1. Blokovať v tele DHT
Účinný šampón
 • Kofeín
 • Saw Palmetto
 • Emu Olej
 • Ketokonazol
+ DHT blokátor tablety (antiandrogény)
 • Saw Palmetto extrakt
 • Finasterid
 • Dutasterid
2. Aktivovať folikuly k opätovnému rastu
 • Minoxidil
 • Nanoxidil
 • Laserová terapia
3. Doplniť chýbajúce vitamíny/minerály

Aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky.

4. Zahustenie vlasov

Tento krok nie je nutný. Pacienti však často počas liečby siahajú po zahusťovačoch vlasov, pretože kvalitne prekryjú riedke vlasy a tak im pomôžu prekonať obdobie liečby.

Odporúčaný zahusťovač: Toppik

Odporúčaná liečba na základe stupňa vypadávania vlasov

Podľa nasledovnej tabuľky, znázorňujúcej jednotlivé štádiá dedičného vypadávania vlasov u žien, si môžete zvoliť najprimeranejšiu liečbu.

Pri prvých príznakoch dedičného vypadávania vlasov začnite liečbu nasledovne. Liečba pozostávajúca zo všetkých zložiek má väčšiu šancu byť úspešná.

Doporučená liečba:

Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
3-4x do týždňa

DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320
1kapsula 1x za 2 dni / 1 kapsula denne

Vlasový aktivátor: Spectral RS s aminexilom alebo liečba laserovým aktivátorom

Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne

Zahustenie vlasov: Zahusťovač Toppik (nie je nutné)

V tomto štádiu je zrejmé, že sa jedná o difúzne vypadávanie vlasov po celom povrchu hlavy typické pre dedičné vypadávanie vlasov. Pravdepodobnosť, že sa vlasy vrátia na pôvodnú úroveň je veľká, ale iba pri dôslednom dodržiavaní všetkých krokov liečby.

Doporučená liečba:

Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
3-4x do týždňa

DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320
1 kapsula denne

Vlasový aktivátor: Spectral DNC-N s nanoxidilom a liečba laserovým aktivátorom

Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne

Zahustenie vlasov: Zahusťovač Toppik (nie je nutné)

Pokročilé dedičné vypadávanie, vlasy sú na temene hlavy prakticky kompletne preriedené. Ak ste doposiaľ nepodstúpili žiadnu liečbu, doporučujeme čo najskôra začať s kompletným zložením liečby pre II. stupeň.

V prípade, že ani po 9-12 mesiacoch liečba nezaberá, doporučujeme zvážiť:

Zahustenie vlasov: Zahusťovač Toppik - v prípade, ak na povrchu hlavy zostali ešte jemné chĺpky

Transplantáciu vlasov

1. DHT blokátory / Antiandrogény

Nasleduje zoznam látok, ktoré môžu pomôcť ženám zastaviť vypadávanie vlasov avšak jedine v prípade, ak sa jedná o androgenetickú alopéciu – teda vypadávanie vlasov spôsobené prebytkom/citlivosťou na mužský pohlavný hormón.

Estrogén / progesterón

Estrogénové a progesterónové tabletky a krémy sú tiež známe ako hormonálna substitučná terapia a bežne sa predpisujú ženám trpiacim androgenetickou alopéciou počas menopauzy, alebo ženám ktorým estrogén a / alebo progesterón chýba z iných dôvodov.

Perorálna antikoncepcia

Vzhľadom k tomu, že antikoncepčné pilulky znižujú produkciu ovariálnych androgénov, môžu byť použité na liečbu androgénnej alopécie u žien. Majte však na pamäti, že musíte byť rovnako obozretní či už antikoncepčné tabletky užívate iba na zabránenie tehotenstva alebo na liečbu ženského ložiskového vypadávania vlasov. Napríklad fajčiari starší ako tridsaťpäť rokov, ktorí užívajú antikoncepciu majú väčšie riziko vzniku krvných zrazenín a iných závažných ochorení. Dôkladne prediskutujte Váš zdravotný stav a životný štýl so svojím lekárom. Existujú rôzne druhy antikoncepčných piluliek a Váš lekár môže zmenou liekov určiť, ktorá je pre Vás tá najlepšia až kým nenájde tú, ktorá najlepšie zodpovedá Vašim fyzickým aj emocionálnym potrebám.

Poznámka: Na liečbu vypadávania vlasov by mali byť použité antikoncepčné pilulky s nízkym indexom androgénov. Antikoncepčné pilulky s vysokým indexom androgénov v skutočnosti prispievajú k vypadávaniu vlasov buď tak, že ho spustia alebo tak, že umožnia jeho priebeh ak ho už vyvolalo niečo iné.

Ketokonazol

Ketokozanol sa v súčasnosti použva ako antifungálne činidlo pri liečbe hubových infekcií a je k dispozícii aj na lokálne použitie. Má tiež anti-androgénne účinky a môže spôsobiť zníženie produkcie testosterónu a iných androgénov v nadobličkách a mužských a ženských reprodukčných orgánoch (u žien vo vaječníkoch). Pre túto svoju vlastnosť môže byť použitý na liečbu vypadávania vlasov. Šampóny s obsahom ketokonazolu sú napríklad šampón Revita alebo šampón Nizoral. Ketokonazol je vhodný na liečbu androgénnej alopécie aj v kombinácii s ďalšími liekmi/doplnkami stravy a vitamínmi. Nie sú prítomné žiadne významné vedľajšie účinky.

Finasterid

Liek finasterid inhibuje enzým 5-alfa reduktázy, čím inhibuje produkciu prostatu-poškodzujúci a folikuly-ničiaci DHT. U väčšiny mužov účinkuje celkom dobre na prevenciu vypadávania vlasov a podporu ich opätovného rastu. Môže fungovať u niektorých žien, ale ženy ho nesmú užívať, ak sú tehotné a nesmú počas užívania tohto lieku otehotnieť kvôli riziku vrodených vád v mužskom plode. Menej ako 2 percentá mužov trpí prechodnými sexuálnymi nežiaducimi účinkami vrátane problémov s erekciou a libidom. U žien sa tieto nežiaduce účinky nevyskytujú.

Saw palmetto extrakt

Extrakt z plodov Saw palmetta sa používa ako prírodná liečba hlavne mužských problémov s prostatou. Tieto sú však úzko späté s pôsobením mužských pohlavných hormónov a preto sa extrakt používa aj ako prírodná liečba vypadávania vlasov u mužov aj u žien trpiacich androgenetickou alopeciou. Extrakt účinkuje podobným spôsobom ako finasterid – blokuje účinky DHT. Výťažky z tejto rastliny sa používajú aj na liečbu nadmerného ochlpenia na tvári u žien. Bez vedľajších účinkov.

Diane 35 - Cyproterónacetát a Etinylestradiol

Táto antikoncepčná tableta sa predpisuje v Európe na androgénnu alopéciu žien a je predávaná pod značkou Diane 35. Liek funguje tak, že blokuje niektoré účinky mužských hormónov bežne sa vyskytujúcich u žien. Hoci je možné, že tento liek zastaví ďalšie vypadávanie vlasov a spustí opätovný rast vlasov priamo v priebehu asi jedného roka, je potrebné ho užívať dlhodobejšie s cieľom zachovať opätovný rast a zastaviť vypadávanie vlasov. Možné nežiaduce účinky zahŕňajú citlivé prsníky, bolesti hlavy a znížené libido. Tento liek má však aj jeden pozitívny účinok - pomáha predchádzať osteoporóze. Je kombináciou cyproteónu a estradiolu, ktorý je estrogén. Diane 35 obsahuje 2 mg cyproterónu a 0,035 mg estradiolu.

Upozornenie: V súčasnej dobe sa tento liek neodporúča na liečbu kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu jeho vedľajších účinkov.

Cyproterónacetát

Cyproterónacetát sa používa na zníženie sexuálnej túžby u mužov, ktoré majú nadmerné libido a na liečbu výraznej sexuálnej agresie. Predpisuje sa aj ženám v plodnom veku na liečbu závažného hirsutizmu a tiež androgénnej alopécie u žien. Cyproterónacetát pôsobí tak, že blokuje naviazanie DHT (dihydrotestosterónu) na jeho receptory. Cyproterónacetát sa považuje za jedno z posledných východísk v liečbe ženského ložiskového vypadávania vlasov pre svoju možnú toxicitu a dlhodobé nežiadúce účinky.

Rovnako ako pri akomkoľvek inom lieku, nastať môžu aj iné nežiadúce účinky ako tie, ktoré sú uvedené. Ak sa u Vás objavil nežiaduci účinok, ktorý je neobvyklý alebo Vás zvlášť obťažuje, obráťte sa na svojho lekára.

2. Vlasové aktivátory

Vlasové aktivátory sú ďalším odporúčaným krokom v liečbe vypadávania vlasov. Vlasový folikul ničený účinkami DHT potrebuje energiu aby sa "prebral" a začal opäť produkovať silný a zafarbený vlas. Existuje viacero druhov vlasových aktivátorov s mnohými účinnými látkami, ktoré fungujú napríklad na princípe zabezpečenia väčšieho prísunu krvi k folikulom a tak zabezpečia väčší prísun výživných látok alebo priame dodanie účinných látok a vitamínov cez pokožku.

Minoxidil

Liek s obsahom Minoxidilu bol prvý liek schválený na liečbu mužskej plešivosti. Po mnoho rokov bol minoxidil vo forme tabliet, používaný na liečbu vysokého krvného tlaku. Rovnako ako pri finasteride, výskumníci objavili veľmi zaujímavý vedľajší účinok tohto lieku. Ľuďom, ktorí užívali tento liek, rástli vlasy na nečakaných miestach, ako na lícach a na zadnej strane ich rúk, niektorým z nich dokonca na čele.

Niektorí podnikaví výskumníci mali predstavu, že použitie minoxidilu lokálne (jeho aplikácia priamo na hlavu) môže podnietiť rast vlasov na holých miestach. Bolo to tak v rôznej miere v závislosti na rozsahu vypadávania vlasov. Na svoju dobu bola táto liečba revolučná. Kým minoxidil bol klinicky preukázaný, že spomaľuje progresiu vypadávania vlasov a podnecuje rast vlasov, najinformovanejší odborníci ho vidia ako pomerne málo účinný liek v boji proti vypadávaniu vlasov. Vzhľadom k tomu, že minoxidil nemá žiadny vplyv na hormonálny proces vypadávania vlasov jeho pozitívne účinky sú v najlepšom prípade dočasné a zvyčajne prinesú trochu neuspokojivé dlhodobé výsledky.

Dostupnosť: Voľne dostupný v lekárňach

Riziko vedľajších účinkov: Liečba minoxidilom však rovnako ako finasterid nesie možné vedľajšie účinky. Alergické reakcie v podobe vyrážiek, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujúce bolesti na hrudi alebo zrýchlený tlkot srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté príznaky.

Nanoxidil 5%

Táto účinná látka (nanoxidil) je modernejšía verzia Minoxidilu. Podľa výrobcu má však lepšie vlastnosti vďaka nižšej molekulovej hmotnosti. Dokáže preniknúť hlbšie k vlasovým folikulom.

Dostupnosť: Zatiaľ voľne dostupný vo vlasovom aktivátore Spectral DNC-N

Riziko vedľajších účinkov: Neboli zistené vedľajšie účinky

Laserová terapia

Laserové svetlo aplikované na skalp je jednou z najnovších terapií v boji proti vypadávaniu vlasov. Laserová terapia (LLLT) je dostupná vďaka ručným laserovým zariadeniam a môže byť vykonávaná doma alebo pod dohľadom doktora.

Tzv. fotobiomodulácia je najnovšia metóda stimulácie rastu nových vlasov. Vedci sa domnievajú, že LLLT sprostredkúva rast nových vlasov skrz priame alebo nepriame zvýšenie proliferačnej aktivity vo vlasovom folikule. Znamená to, že bunky sa "prebúdzajú" a rýchkejšie sa delia. Dôkazy taktiež ukazujú na fakt, že laserová energia odvracia folikulárnu apoptózu (programovanú bunečnú smrť) a z pozorovaní stimulácie optimálneho vlasového rastu a z ex-vivo štúdie bolo presne zistené, aká vlnová dĺžka, sila a intenzita sú potrebné na stimuláciu nového rastu vlasov. Experti sa taktiež zhodujú v tom, že LLLT by mala byť zvolená len ako liečba androgénnej alopecie – dedičného vypadávania vlasov.

Dostupnosť: voľne dostupná

Vedľajšie účinky: Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky

3. Doplnenie vitamínov/minerálov

Vlasy potrebujú pre správny rast určité aminokyseliny, vitamíny a minerály vo vhodných množstvách. V prípade, že sú hladiny nižšie, môže to negatívne ovplyvniť kvalitu vlasov alebo spôsobiť aj ich vypadávanie. Ku každej liečbe vypadávania vlasov sa preto odporúča doplniť vitamíny proti vypadávaniu vlasov aby sa eliminovala možnosť vypadávania vlasov z nedostatku vitamínov. Doplnenie vitamínov a minerálov môže naviac posilniť vlasy a spôsobiť, že budú vyzerať zdravšie a lesklejšie. Ako vedľajší efekt užívania vitamínov na vlasy je aj zlepšenie kvality nechtov.

4. Zahusťovač vlasov

Zahusťovač nie je liek. Nelieči vypadávanie vlasov. Je to v podstate prípravok na prekrytie presvitajúcej pokožky cez preriedenú vlasovú časť hlavy. Hlavnou zložkou zahusťovača vlasov sú tzv. mikrovlákna, ktoré sa nanesú nasypaním alebo nasprejovaním na preriedené vlasy. Hojne sa využíva na zahustenie jemných, riedkych vlasov alebo po transplantácii vlasov na prekrytie darcovských rán. Viac informácií sa dozviete z článku o zahusťovači vlasov.

Často používané lieky

Nasleduje zoznam látok, ktoré sa používajú najčastejšie na liečbu vypadávania vlasov u žien. Účinnosť týchto látok a metód sa líši od človeka k človeku, ale mnoho žien zistilo, že táto liečba mala pozitívny účinok na ich vlasy a odrazilo sa to aj na ich sebavedomí.

Minoxidil 2% na lokálne použitie

Minoxidil bol najprv používaný vo forme tabliet ako liek na liečbu vysokého krvného tlaku (antihypertenzívum). Lekári si ale všimli, že u pacientov, ktorí boli liečení minoxidilom sa objavil nadmerný rast vlasov (hypertrichóza) ako vedľajší účinok. Ďalšie výskumy preukázali, že použitie roztoku minoxidil priamo na pokožku môže tiež stimulovať rast vlasov. Liečba minoxidilom však nesie riziko velajších účinkov ako: Nadmerný nárast ochlpenia na tvári, alergické reakcie v podobe vyrážiek, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujúce bolesti na hrudi alebo zrýchlený tlkot srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté príznaky.

Nanoxidil 5%

Relatívne nová látka, vytvorená podľa vzoru látky minoxidil. Zloženie je však modernejšie a vďaka menšiemu molekulárnemu zloženiu látka preniká hlbšie cez pokožku ku vlasovým folikulom. Vedľajšie účinky nie sú známe.

Saw palmetto extrakt

Extrakt z plodov Saw palmetta sa používa ako prírodná liečba hlavne mužských problémov s prostatou. Tieto sú však úzko späté s pôsobením mužských pohlavných hormónov a preto sa extrakt používa aj ako prírodná liečba vypadávania vlasov u mužov aj u žien trpiacich androgenetickou alopeciou. Extrakt účinkuje podobným spôsobom ako finasterid – blokuje účinky DHT. Výťažky z tejto rastliny sa používajú aj na liečbu nadmerného ochlpenia na tvári u žien. Bez vedľajších účinkov.

Ketokonazol

Ketokozanol sa v súčasnosti použva ako antifungálne činidlo pri liečbe hubových infekcií a je k dispozícii aj na lokálne použitie. Má tiež anti-androgénne účinky a môže spôsobiť zníženie produkcie testosterónu a iných androgénov v nadobličkách a mužských a ženských reprodukčných orgánoch (u žien vo vaječníkoch). Pre túto svoju vlastnosť môže byť použitý na liečbu vypadávania vlasov. Šampóny s obsahom ketokonazolu sú napríklad šampón Revita alebo šampón Nizoral. Ketokonazol je vhodný na liečbu androgénnej alopécie aj v kombinácii s ďalšími liekmi/doplnkami stravy a vitamínmi. Nie sú prítomné žiadne významné vedľajšie účinky.

Ďalej existuje celá rada látok, ktoré sa preukázali ako priaznivo pôsobiace na spomalenie vypadávania vlasov, zastavenie alebo dokonca aj rast nových vlasov. Nachádzajú sa v prípravkoch a vitamínových doplnkoch proti vypadávaniu vlasov.

Na záver

Liečba vypadávania vlasov ako aj samotné vypadávanie vlasov je veľmi komplexný problém, ktorý žiaľ nie je ani v súčasnej dobe ešte dostatočne preskúmaný. Úspešnosť liečby vypadávania vlasov sa líši od človeka k človeku a dôvodom je aj zložitosť samotného problému vypadávania vlasov. Môže sa preto stať, že presne rovnaká liečba vypadávania vlasov u niektorých pacientov zaberie perfektne, u niektorých iba trochu a niekto žiaľ nepocíti žiadne výsledky. Dôležité je na liečbu nezanevrieť a dodržiavať pravidelnosť, pretože u niekoho sa môžu dostaviť výsledky aj neskôr. Ak zistíte, že Vám liečba nezaberá, naštastie existuje viacero účinných látok, ktorých kombinácia môže mať práve na Vaše vlasy výrazné účinky. V sekcii účinné látky proti vypadávaniu vlasov sa dozviete viac o ďalších látkach vhodných na boj proti vypadávaniu vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Liečba vypadávania vlasov u žien Priemerné hodnotenie: 5 (3 hodnotení­)

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

 • Šampón proti vypadávaniu vlasov Revita

  Akcia!: Využite zľavový kupón

  • Používaný na liečbu vypadávania vlasov celosvetovo
  • Najviac účinných látok obsiahnutých v šampóne

  Liek na predpis? : Nie

Čítajte viac

Blízke témy