Vitamíny na rast vlasov – vitamín D je dôležitejší, než by ste si mysleli

Posledná úprava 27.04.2023

Medzi vitamíny na rast vlasov môžeme zaradiť aj vitamín D. Ukázalo sa, že je veľmi dôležitý pri aktivovaní kmeňových buniek vo vlasových folikuloch a pri regulácii biológie kože. Podľa odborníkov vitamín D, ktorý dovoľuje vápniku pretransformovať sa do podoby použiteľnej ľudským telom, spúšťa opätovný proces rastu poškodených kožných buniek, vrátane buniek na vlasovej pokožke a umožňuje regeneráciu buniek nevyhnutných pre rast vlasov.

Vitamíny na rast vlasov, konkrétne vhodnosť vitamínu D na rast vlasov, potvrdilo viacero výskumov. Odborníci napríklad sledovali štyri egyptské rodiny, ktoré majú gény odolné voči vitamínu D a trpeli na vypadávanie vlasov, a teda potrebovali suplementáciu vitamínom D na liečbu celkovej alopécie a hypokalciémie. Vitamín D sa ukázal ako nápomocný pri raste vlasov aj v prípade testu na myšiach, kedy potkanom nahradili vlasové folikuly vlasovými folikulami doplnenými o vitamín D.

Existuje však iba málo priamych výskumov, ktoré ukazujú na priamy súvis medzi výživovými doplnkami s vitamínom D a rastom vlasov, pretože viac štúdií bolo vykonaných na sledovanie vzťahu medzi vitamínom D a folikulami, než klinických testov vitamínových doplnkov s vitamínom D a rastom vlasov u ľudí. Hoci bola liečba nedostatku vitamínu D u štyroch egyptských rodín s resistentnými génmi voči vitamínu D úspešná, iba v jednom prípade došlo vďaka liečbe k rastu vlasov. Napriek tomu možno povedať, že existuje súvis medzi vitamínom D a procesom rastu vlasov, preto môže byť vitamín D používaný ako pomôcka pri raste vlasov, ak sa uskutočnia vhodné klinické testy.

Ako podporuje vitamín D rast vlasov?

Dve najdôležitejšie neaktívne formy vitamínu D – D2 a D3, známe ako kalciferol – zohrávajú významnú úlohu, pokiaľ ide o vašu pohodu a zdravie vlasov. Vitamín D2 (ergokalciferol) nedokážu ľudia syntetizovať a preto ho treba užívať cez stravu. Na druhú stranu, vitamín D3 (cholekalciferol) sa v prítomnosti slnečného svetla syntetizuje v pokožke. D2 a D3 sa potom menia na kalcitriol, čo je aktívna forma vitamínu D. Toto sa odohráva v obličkách alebo sa uskutočňuje bunkami imunitného systému. Následne sa presúva k orgánom a do tela, a to pomocou špecifických proteínov.

Aké je spojenie medzi vitamínom D a zdravými vlasmi?

Vitamín D je veľmi dôležitý pri bunkovom delení a pri procese, kedy nové bunky nahrádzajú staré, už nefunkčné bunky. Tiež je zapojený do bunkovej diferenciácie a správneho fungovania imunitného systému. Avšak regulácia hladín vápnika a fosfátov v ľudskom tele je prvý a najdôležitejší účel použitia vitamínu D. Vďaka nemu je zaistené, aby boli silné a správne vyživované práve kosti, koža, nechty a vlasy.

Pri absencii vitamínov a minerálov sa vlasové folikuly scvrknú a nastanú zmeny v rastovom cykle vlasov. To môže spôsobiť, že sa vlasy stanú lámavými a jemnými. Vitamín D zlepšuje rast vlasov viacerými spôsobmi:

  • Aktivuje bunky v rámci samotného vlasu.
  • Zlepšuje stav rastúcich vlasov – na vzhľad aj na dotyk.
  • Stimuluje a vyživuje vlasové folikuly. Receptory vitamínov D sú pre rastový cyklus folikulov dôležité. Podľa odborných výskumov došlo vždy pri neaktívnych receptoroch vitamínov D u myší k padaniu vlasov (teda srsti).
  • Stimuluje rast vlasov. Analógy vitamínu D (doplnky D2 a D3) zvrátili vypadávanie vlasov u myší. Pacienti s rakovinou, ktorí prišli o vlasy kvôli chemoterapii udávali výrazné zlepšenie po používaní výživových doplnkov s vitamínom D. Čítajte tiež ako podporiť rast vlasov po chemoterapii. Vďaka priamej činnosti keratinocytov (buniek zodpovedných za inaktívne receptory vitamínu D), analógov vitamínu D, došlo u myší k stimulácii rastu vlasov.

Ako môžete zvýšiť hladiny vitamínu D?

Nezabúdajte, že ak ako vitamíny na rast vlasov navýšite čisto vitamín D zo stravy a začnete sa vystavovať slnku, nezačnú vám zázračne rásť vlasy. Sú ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vypadávanie či rast vlasov. Najlepší spôsob ako vyhodnotiť vašu situáciu je konzultácia u lekára a vyžiadanie potrebných krvných testov. Tiež netreba zabúdať, že nás lekár vystríhajú pred nadmerným vystavovaním sa slnku, a to kvôli zvýšenému riziku rozvinutia rakoviny kože. Ak ale začnete tráviť viac času vonku a pritom sa nespálite, mal by byť váš pobyt na slnku bezpečný. Používajte opaľovací krém s ochranným faktorom (aspoň SPF 15). V rámci stravovania sú výborným zdrojom vitamínu D mastné ryby – sumec, losos, makrela a tuniak napríklad. Iné potravinové zdroje zahŕňajú napríklad celé vajcia, pečeň, huby a omega-3 rybí olej.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac