Sezónne vypadávanie vlasov na jar a na jeseň

Posledná úprava 26.03.2020

Mnoho žien si začne všímať výrazné vypadávanie vlasov neskoro v jeseni, najmä v októbri a novembri, čo viedlo mnohých k presvedčeniu, že vypadávanie vlasov môže byť sezónne. Mnohí si v tejto dobe uvedomujú, že počas umývania alebo česania stratia viac vlasov než je obvyklé. Vedci po dôkladnej analýze potvrdzujú, že vypadávanie vlasov je často naozaj sezónne. [1] [2]

Ľudia majú tendenciu stratiť medzi 50 a 100 vlasov denne ako priamy výsledok fáz rastu vlasov. Typický vlas má životnosť medzi 24 a 72 mesiacov (2 a 6 rokov) počas ktorého bude rásť normálne. Avšak asi 10% vlasov človeka môže byť v ”pokojovej” fáze (známej ako telogénna), kedy môžu vlasy vypadnúť.

Nie len listy na jeseň padajú

Výskum naznačuje, že u žien telogénna fáza nastáva častejšie počas mesiaca júl, pričom vlasy vypadnú približne o 100 dní neskôr, v polovici októbra alebo novembra. Prečo sa to deje nie je jasné, ale niektorí naznačujú, že dôvodom môže byť stres spôsobený letnou horúčavou. [3] [2]

Vedci skúmajúci tento jav naznačujú, že ženám rastie viac vlasov počas letných mesiacov na ochranu pokožky hlavy pred horúcim slnkom a UV žiarením. S príchodom jesene tento dodatočný rast vlasov už nie je potrebný a vlasy preto vypadávajú. (viď aj letný rastový špurt vlasov)

Je moje vypadávanie vlasov sezónne?

Vypadávanie vlasov v októbri a novembri, môže byť čisto sezónny jav u mnoho žien, u ktorých sú následky sotva viditeľné. Avšak niektoré ženy môžu stratiť oveľa viac než 50-100 vlasov, ktoré by mali za normálnych okolností očakávať. Môžete si byť istí iba starostlivým pozorovaním.

Hoci niektoré vypadávanie vlasov je úplne normálne, rovnako je aj ich opätovný rast. Niektorí ľudia občas strácajú každý deň značné množstvo vlasov, ale rýchly opätovný rast spôsobí, že strata nie je viditeľná.

Ak zaznamenáte pomalý opätovný rast, alebo vypadávanie vlasov v určitom vzore ako napríklad na spánkoch alebo temene, vypadávanie vlasov môže byť ukazovateľom trvalejšieho ochorenia. Postupné vypadávanie vlasov v určitých oblastiach hlavy je u žien známe ako ložiskové vypadávanie vlasov, alebo pod vedeckým názvom androgénna alopécia.

Viac než len jeseň?

Sezónne vypadávanie vlasov je bežné medzi všetkými cicavcami, vrátane človeka, aj keď nie je obmedzené len na jeseň. Ženy zaznamenajú väčšiu mieru vypadávania vlasov aj na jar, aj keď jesenná strata bude výraznejšia.

Či už viac vlasov vypadne na jar alebo na jeseň, celý proces je úplne normálny a nie je žiadny dôvod na obavy, pokiaľ je vypadnuté množstvo vlasov v norme – do 50 vlasov denne.

Ako sa vyrovnať s androgénou alopéciou

Dobrá správa pre ženy, ktoré zažívajú vypadávanie vlasov vo väčšej miere než typické sezónne vypadávanie vlasov je, že sa dá úspešne liečiť. Ak si všimnete výrazné vypadávanie vlasov a pomalý opätovný rast je vhodné porozmýšľať nad liečbou vypadávania vlasov. Pre niektoré ženy to môže byť zmena ich režimu starostlivosti o vlasy, zatiaľ čo pre iné to môže znamenať liečbu určenú na zastavenie vypadávania vlasov a podporu opätovného rastu.

Boj proti stresu spôsobenému vypadávaním vlasov

Pre ženy, ktoré prežívajú vyššiu mieru vypadávania vlasov než je normálne je stres významným sekundárnym problémom, ktorý môže byť zodpovedný za ďalšie vypadávanie.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Sezónne vypadávanie vlasov na jar a na jeseň Priemerné hodnotenie: 4.5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy