Ako si udržať sebavedomie, ak vám vypadávajú vlasy

Posledná úprava 15.08.2019

Niečo na tom bude, starnúť so cťou. Starnutie je nezvratné, postupuje podľa známeho vzorca. Najskôr sa na koži začínajú objavovať jemné línie, ktoré sa časom prehlbujú do vrások. Ako ďalšie začína ovísať koža, pobolievať kĺby, začínajú sa objavovať problémy spomenúť si na mená či niektoré detaily. V určitom veku už človek potrebuje pomoc pri bežných denných činnostiach.

A keďže život postupuje podľa presne predvídateľného vzorca, pokiaľ ide o starnutie, akceptujú ľudia tieto zmeny oveľa ľahšie. Ak sa tak ale deje mimo zaužívaných línií, môže byť o niečo ťažšie, vyrovnať sa so situáciou.

Až u 66% mužov začína Vypadávanie vlasov okolo 35. 85% mužov po 50 trpí na niektorý stupeň vypadávania vlasov. Vek je jedným z rizikových faktorov, pokiaľ ide o vypadávanie vlasov. A práve preto je také znepokojujúce, ak začnú vypadávať vlasy mužovi už v mladom veku, vlastne predčasne. [1]

Je zložité prichádzať o vlasy v ktoromkoľvek veku, ak sa tak ale začne diať už tesne po dvadsiatke či tridsiatke, je to skutočne nepríjemné. Každopádne máte možnosť zvoliť si aspoň to, ako zareagujete. Ako si teda zachovať sebavedomie a chladnú hlavu, ak začínate prichádzať o vlasy?

Psychický dopad vypadávania vlasov

Vypadávanie vlasov je fyzický jav, môže však vytvoriť psychologický efekt ako je stres, úzkosť, depresie a nízke sebavedomie.

Prečo je vypadávanie vlasov pre človeka také skľučujúce?

Súvisí to s kultúrou a definíciou krásy. Po stáročia ľudia uctievali krásu tela rôznymi spôsobmi. Či už pomocou šperkov a odevov či tetovania alebo piercingu. V priebehu rokov sa menili rôzne štýly a účesy, jedna vec však zostáva nezmenená. Vlasy zohrávajú dôležitú úlohu, pokiaľ ide o sebavedomie. Často sa považujú aj za abstraktné merítko krásy.

Okrem toho, že na ponímanie krásy vplýva kultúra, sú vlasy výraznou črtou a ovplyvňujú to, ako vnímate sami seba. Keď sa stane vypadávanie vlasov zjavným a výrazným, môže spôsobiť rozpaky či zahanbenie. Niekedy natoľko výrazné, že to môže mať vplyv na celkovú kvalitu života.

Možno ste stále skeptickí voči psychologickým účinkom vypadávania vlasov. Ale v niektorých prípadoch skutočne môže vypadávanie vlasov vyvolať výrazné psychologické poruchy. To vedie k prehnanému pocitu o vlastnej nepeknosti. Dokonca dokáže spustiť telesnú dysmorfickú poruchu, stav, pri ktorom trpí dotyčný silnou úzkosťou pokiaľ ide o svoj vzhľad. Emočné zaťaženie kvôli plešateniu môže zničiť sebadôveru, vyvolať duševné poruchy a dokonca znížiť kvalitu života.

Tipy ako si napriek vypadávaniu vlasov zachovať sebavedomie

Síce si nemôžete vybrať, o koľko vlasov v konečnom dôsledku prídete ani ako rýchlo sa to udeje, môžete si sami zvoliť, aký to na vás bude mať vplyv. Jednou z možností je rozčúlenie, depresie a zlosť. Môžete prenášať svoje problémy kvôli vlasom do pracovných výkonov, do vzťahov a každodenného života.

Druhou možnosťou je tento stav jednoducho akceptovať. Nemusí sa vám síce páčiť, že vám vypadávajú vlasy, ale mali by ste si tento stav priznať. Čím skôr sa s vypadávaním vlasov zmierite, tým skôr môžete podniknúť kroky na to, aby ste situáciu nejakým spôsobom vyriešili.

Ak si vyberiete druhú možnosť, existuje zopár jednoduchých krokov ako zmierniť psychický dopad vypadávania vlasov a pritom si udržať správne sebavedomie. Tu je zopár tipov:

  • Zachovajte si tú správnu perspektívu. Určite ste už počuli, že človek je sám sebe tým najväčším kritikom. A skutočne je to tak. Sami na seba bývame mnohokrát tvrdší než sú ostatní ľudia. Znamená to ale tiež, že ste kvôli rednúcim vlasom voči sebe oveľa kritickejší, než ktokoľvek iný. Áno, je to pre vás neželaná zmena. Ale pre druhých ľudí je to súčasť vášho vzhľadu. Je to ďalšia črta, ktorá z vás robí vás.
  • Zostaňte praktickí, pokiaľ ide o vlasy. Môže to byť síce nepríjemné, ale vypadávanie vlasov nie je v žiadnom prípade nebezpečné. Nejde o život ohrozujúci problém. Je nespočet ochorení, ktoré by ste mohli mať a ktoré by mohli mať vplyv na váš život. Vypadávanie vlasov k nim určite nepatrí. Naučiť sa žiť s rednúcimi vlasmi je psychická výzva. Je to ale len natoľko zložité, ako si to sami skomplikujete.
  • Nájdite si účes, ktorý sa vám hodí. Keď sa vypadávanie vlasov stane viditeľné, je vhodné zmeniť účes. Tak, aby rednúcim vlasom lahodil, nie naopak. Pri celkovom vypadávaní vlasov sú kratšie účesy vhodnejšie, lepšie rednutie vlasov zamaskujú. Ak vám ustupuje vlasová línia, skúste si vlasy začesať dozadu. Ak sa vám tvoria holé miesta po strane hlavy, skúste ich rozdeliť práve na tú postihnutú stranu. Ak všetky pokusy zamaskovať vypadávanie vlasov zlyhajú, môžete si hlavu vždy ešte kompletne oholiť.
  • Navštívte lekára. V závislosti na type vypadávania vlasov a základnom probléme, kvôli ktorému vám vlasy padajú, môže byť vypadávanie vlasov liečiteľné. Niektoré prípravky môžu vypadávanie vlasov spomaliť či úplne zastaviť. Trvá to síce niekoľko mesiacov, no môžete sa cítiť lepšie už len preto, že sa snažíte voči problému niečo podniknúť.
  • Skúste terapiu. Ak máte stále problém vysporiadať sa s vypadávaním vlasov, nie je vôbec hanbou vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. Je to vždy lepšie ako sa cítiť zle či hlúpo. Problémy s úzkosťou, depresiami a nízkym sebavedomím môžu ovplyvniť mentálne zdravie.

Nemôžete si vybrať, či o vlasy prídete alebo nie, môžete si však zvoliť, aká bude vaša reakcia. Buď budete žiť v popieraní reality a dovolíte vypadávajúcim vlasom, aby zničili vašu sebadôveru a znížili kvalitu života. Alebo sa so situáciou zmierite, postavíte sa jej zoči voči a naučíte sa s tým žiť.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy