Príčiny vypadávania vlasov u žien

Posledná úprava 21.09.2018

Toto sú najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien:

Androgenetická alopécia

Väčšina žien s androgénnou alopéciou trpí rozptýleným vypadávaním vlasov na celej hlave. Naopak, mužom len zriedka vypadávajú vlasy difúzne. Na určitých miestach hlavy je ich rednutie vlasov viac zreteľné. Niektoré ženy môžu trpieť kombináciou obidvoch typov vypadávania vlasov. Androgénna alopécia u žien je spôsobená pôsobením androgénov, mužských hormónov, ktoré sú u nich typicky prítomné len v malých množstvách.

Androgénna alopécia môže byť spôsobená rôznymi faktormi súvisiacimi s účinkami hormónov ako napríklad ovariálnymi cystami, užívaním antikoncepčných tabletiek s vysokým indexom androgénov, tehotenstvom alebo menopauzou. Rovnako ako u mužov, hormón DHT sa u žien trpiacich ložiskovým vypadávaním vlasov zdá byť aspoň čiastočne vinný za miniaturizáciu vlasových folikulov. Dedičnosť zohráva v tomto ochorení hlavnú úlohu. Viac o androgenetickej alopécii.

Symptómy: u žien s touto črtou zvyčajne dochádza k rednutiu vlasov za ofinou. Tento stav sa rozvíja pomaly, môže sa spustiť už v dvadsiatke. Môžete byť na androgénnu alopéciu náchylná, ak takýmto spôsobom vypadávali vlasy aj vašej matke. V niektorých prípadoch môže ísť o rozptýlené vypadávanie vlasov u žien. Vtedy sa šíri po celej pokožke hlavy.

Testy: lekár prezrie vzorec vypadávania vlasov, aby mohol stanoviť, či ide o dedičné padanie. Na vylúčenie iných príčin môže ešte vykonať krvné testy. Niekedy nariadi aj biopsiu vlasovej pokožky, aby sa zistilo, či došlo k zmenšeniu (miniaturizácii) vlasových folikulov. To je jednoznačný príznak dedičného vypadávania vlasov u žien.

Čo môžete robiť: na zastavenie či spomalenie vypadávania vlasov u žien je potrebná liečba ženského vypadávania vlasov.

Telogen effluvium

Keď Vaše telo prechádza niečím traumatizujúcim ako je narodenie dieťaťa, podvýživa, ťažké infekcie, veľký chirurgický zákrok, alebo extrémny stres, veľké množstvo zo zhruba 90 percent vlasov v anagénnej (rastovej) fáze alebo katagénnej (pokojovej) fáze sa môže presunúť do telogénnej fázy v ktorej vlasy vypadávajú. Fenomén zvaný telogen effluvium môže začať asi 6 týždňov až tri mesiace po stresujúcej udalosti. V období keď telogen effluvium prepukne je možné prísť až o hrsť vlasov.

Pre väčšinu ľudí, ktorí trpia TE je pravdepodobná kompletná remisia pokiaľ sa vyhnú stresujúcim udalostiam. U niektorých žien je však telogen effluvium tajomné chronické ochorenie a bez skutočného porozumenia všetkých spúšťacích faktorov alebo stresu môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Viac o Telogen effluvium

Symptómy: ženy trpiace na telogen effluvium začínajú badať vypadávanie vlasov 6 týždňov až 3 mesiace po stresujúcej udalosti. Keď TE vrcholí, môžu prichádzať o chuchvalce vlasov.

Testy: na telogen effluvium neexistujú testy, lekár sa môže pýtať na udalosti vo vašom živote. Na korienkoch vypadaných vlasov môže hľadať korienky v tvare žiarovky či kyjaku. Znamená to, že vlas prešiel celým rastovým cyklom, akurát sa cyklus urýchlil kvôli stresu.

Čo môžete robiť: v niektorých prípadoch, ako je tehotenstvo alebo veľký chirurgický zákrok, musíte jednoducho počkať, kým sa vypadávanie vlasov spomalí. Ak je vinníkom užívanie liekov, môžete sa poradiť s lekárom o znížení dávkovania či zmene liekov. Ak toto vypadávanie vlasov súvisí so stresom, urobte čo najviac preto, aby ste zmiernili svoju úzkosť.

Anagen effluvium

K anagen effluvium dochádza po každom poškodení vlasového folikulu, ktoré narúša jeho mitotickú alebo metabolickú aktivitu. Táto strata vlasov je často spojená s chemoterapiou. Vzhľadom k tomu, že chemoterapia sa zameriava na rýchlo sa deliace nádorové bunky tela, značne ovplyvnené sú aj iné rýchlo sa deliace bunky ako napríklad vlasové folikuly v rastúcej (anagénnej) fáze. Krátko po začatí chemoterapie môže vypadnúť približne 90 percent alebo viac chlpov a vlasov stále v anagénnej fáze.

Typickým nálezom pri anagen effluvium je kužeľovitá zlomenina z vlasových vlákien. Vlasové vlákno sa zužuje v dôsledku poškodenia vlasovej matrix. Vlasové vlákno sa nakoniec zlomí v mieste zúženia, čo spôsobí stratu vlasov. Viac o anagén effluvium.

Trakčná alopécia

Tento stav je spôsobený lokalizovaným poranením vlasových folikulov tesnými účesmi, ktoré po čase vytiahnu vlasy z vlasových folikulov. Ak sa tento problém zachytí včas, vlasy dorastú. Najčastejšími príčinami trakčnej alopécie sú vrkoče, francúzske vrkôčiky (tzv. “rybičky”), tesné copy a predlžovanie vlasov. Viac o trakčnej alopécii.

Symptómy: ak k vypadávaniu vlasov dochádza kvôli externému poškodeniu spôsobenému nevhodným česaním a upravovaním, vlasy sa jednoducho odlomia. Na ich koncoch neuvidíte hruškovité korienky.

Testy: možno vykonať test ťahom. Vezmete prameň vlasov, potiahnete a skontrolujete, či vlasy, ktoré vám ostali v ruke, majú korienky.

Čo môžete robiť: vyhýbajte sa úprave vlasov teplom. Fény nastavte na chladnejší stupeň. Minimalizujte používanie žehličiek a kuliem na vlasy. Nemeňte farbu vlasov o viac ako jeden, dva odtiene. Čím je zmena farby výraznejšia, tým viac chemických látok potrebujete. Vlasy sa potom môžu lámať. Ak používate gél alebo lak na vlasy, nenechávajte ich pred prečesaním zaschnúť. Vlasy totiž zatvrdnú a budú náchylnejšie na lámanie.

Alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí na vlasové folikuly. Vyskytuje sa rovnako u mužov a žien. Príčina je neznáma, môže však byť vyvolaná stresom alebo chorobou.

Symptómy: ochorenie sa môže objaviť v troch formách. Alopecia areata zvyčajne spôsobuje okrúhle, hladké škvrny plešatých miest na vlasovej pokožke, obočí alebo na nohách. Úplná strata vlasov na hlave je známa ako alopecia totalis. Strata vlasov, ktorá sa vyskytuje po celom tele, sa nazýva alopecia universalis. Niektorí pacienti tvrdia, že ešte pred objavením plešatého miesta cítili v danej oblasti akési brnenie alebo podráždenie.

Testy: pozorovaním vzorca vypadávania vlasov možno zvyčajne určiť, či ide o alepecia areata. Tiež sa robia krvné testy sledujúce zásoby železa, ANA a hormónov. Tým sa vylúči iné ochorenie, ktoré by mohlo spôsobovať vypadávanie vlasov.

Čo môžete robiť: Na zastavenie či spomalenie vypadávania vlasov je potrebná liečba ženského vypadávania vlasov.

Hypotyreóza

Milióny ľudí, väčšinou pritom ide o ženy, trpia na toto ochorenie štítnej žľazy. Ak telo vytvára príliš málo hormónov štítnej žľazy, čo sú hormóny zodpovedné za metabolizmus, srdcový tep a náladu, hovorí sa o hypotyreóze, teda nedostatočnej činnosti štítnej žľazy. Ak telo vytvára príliš veľa tohto hormónu, hovorí sa o hypertyreóze, teda nadmerne aktívnej štítnej žľaze. Hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za všetko, od základnej rýchlosti metabolizmu (čo je rýchlosť, ktorou telo využíva kyslík a energiu na fungovanie), až po rast vlasov, kože a nechtov. Ak však nemáte tie správne množstvá, môžete badať zmeny v telesných funkciách.

Symptómy: hypotyreóza (príliš málo hormónov) môže vyvolať množstvo symptómov, vrátane neželaného priberania, únavy, zápchy, depresií a problémov s koncentráciou. Vlasy, nechty a koža sa stávajú krehké a ľahko sa lámu a štiepia. Oveľa bežnejšia je u žien po 50.

Hypertyreóza (príliš veľa hormónov) môže spôsobiť nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, búšenie srdca, nervozitu, podráždenosť, hnačku, vlhkú kožu, svalovú slabosť a vypúlenie očí. Môže tiež dôjsť k vypadávaniu vlasov, pretože sa zrýchli metabolizmus. Hypertyreóza je zriedkavejšia ako hypotyreóza.

Testy: krvný test meria hladiny hormónu stimulujúceho štítnu žľazu, ktorý sa tvorí v hypofýze v snahe primeť štítnu žľazu, aby produkovala hormóny. Nadmerné TSH zvyčajne indikuje hypotyreózu. Na druhú stranu, abnormálne nízke hladiny hovoria o hypertyreóze.

Čo môžete robiť: lekár vám môže predpísať liečbu hormónmi štítnej žľazy, aby dostali hladiny na normál. Adekvátna dávka sa stanovuje pravidelnými testmi TSH.

Lupus

Lupus je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom napáda vlastný imunitný systém človeka zdravé tkanivá. Toto ochorenie môže prepuknúť u žien v plodných rokoch.

Symptómy: lupus častokrát spôsobuje extrémnu únavu, bolesti hlavy, vredy v ústach a bolestivé, opuchnuté kĺby. U mnohých ľudí sa vytvorí okolo nosa vyrážka v tvare motýľa. Táto oblasť je oveľa citlivejšia na slnko. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, opuch v oblasti nôh a rúk, aj v oblasti očí. Tiež bolesť na hrudi a anémia. U mnohých ľudí dochádza aj k strate vlasov, môže byť mierne, vlasy padajú zvyčajne pri šampónovaní alebo česaní. Vypadávanie môže byť aj oveľa závažnejšie, v chuchvalcoch. Býva sprevádzané aj vyrážkou na pokožke hlavy. A keďže tieto symptómy sa objavujú aj pri mnohých iných ochoreniach, je lupus často nazývaný aj veľký imitátor.

Testy: reumatológ prezrie kĺby a iné tkanivá na príznaky zápalu. Napríklad teplo, bolesť, opuch a začervenanie. Krvný test na meranie hladín protijadrových autoprotilátok (ANA) môže ukázať na lupus. Tiež sa určí, ktoré diagnostické kritériá spĺňate. Diagnostiku možno podporiť aj biopsiou.

Anémia – nedostatok železa

Ženy, ktoré mávajú silné menštruácie, alebo nejedia dostatočné množstvá potravín bohatých na železo, môžu byť náchylné na nedostatok železa. Vtedy krv nemá dostatok červených krviniek. Červené krvinky presúvajú kyslík do buniek v tele. Tým získavate potrebnú energiu.

Symptómy: anémia spôsobená nedostatkom železa spôsobuje extrémnu únavu, slabosť a bledú pleť. Môžete tiež pociťovať bolesti hlavy, ťažkosti s koncentráciou, studené ruky a nohy a vypadávanie vlasov. Akýkoľvek druh námahy môže mať za následok zadýchanie.

Testy: na diagnostikovanie anémie je potrebný krvný test na meranie feritínu, čo je proteín, ktorý uchováva železo vo vašom tele. Lekár môže skontrolovať aj hladiny hematokritu v krvi. Tým sa odmeria, koľko z krvi tvoria červené krvinky.

Čo môžete robiť: jedzte potraviny bohaté na železo, napríklad hovädzie mäso, bravčové mäso, ryby, listovú zeleninu, obilniny a fazuľu. Najlepšie spolu s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý zvyšuje vstrebávanie železa. Ženy potrebujú 18 mg železa denne, po menopauze 8 mg železa.

Syndróm polycystických vaječníkov

Ochorenie, ktoré môže začať už vo veku 11 rokov, je spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Vaječníky vtedy tvoria príliš veľa mužských hormónov. PCOS častokrát spôsobuje neplodnosť.

Symptómy: PCOS môže spôsobiť rast ochlpenia na tvári, nepravidelné periódy, akné a cysty na vaječníkoch. A hoci vám môžu začať výraznejšie vypadávať vlasy, na zvyšku tela sa telesné ochlpenie zosilní.

Testy: lekár pravdepodobne nariadi testy, aby potvrdil zvýšené hladiny testosterónu a DHEAS (dehydroepiandrosterónu), čo je vedľajší produkt testosterónu.

Čo môžete robiť: vo väčšine prípadov sa PCOS lieči pomocou antikoncepčných tabliet, ktoré obsahujú silné antiandrogény, ktoré blokujú testosterón. Na zníženie účinku mužských hormónov je tiež vhodné schudnúť.

Ochorenia vlasovej pokožky

Na nezdravej vlasovej pokožke vzniká zápal, kvôli ktorému je rast vlasov sťažený. Medzi ochorenia vlasovej pokožky, ktoré vedú k vypadávaniu vlasov, patrí seboroická dermatitída (lupiny), psoriáza a plesňové infekcie ako dermatofytóza (tinea).

Symptómy: seboroická dermatitída spôsobí, že sa z vlasovej pokožke zlupuje koža. Na pleciach a vo vlasoch potom máte mastné, žltkasté šupinky. Môže ísť o výsledok kvasinkovej infekcie nazývanej malassezia, hormonálnych zmien alebo prebytočného oleja v koži. Psoriáza, autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje nadmernú obnovu kožných buniek, vytvára veľmi pevný biely povlak na vlasovej pokožke. Ak sa odlúpne, môže krvácať. Dermatofytóza, pleseň prenášajúca sa priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom, sa prejavuje ako červené škvrny na hlave. Môžu byť rozptýlené.

Testy: pri určení, o ktoré ochorenie sa jedná, pomáha fyzická kontrola vlasovej pokožky. Kultiváciou a prípadnou biopsiou vlasovej pokožky možno preukázať dermatofytózu.

Čo môžete robiť: každé z týchto ochorení si vyžaduje liečbu pomocou liekov na predpis. Šampón na seboroickú dermatitídu, lieky alebo svetelnú terapiu pri psoriáze a perorálne antifungálne lieky pri dermatofytóze.

Stav vlasov nemá vplyv iba na váš vzhľad. Je tiež dôležitým indikátorom vášho zdravia. Ak zažívate výrazné či neobvyklé padanie vlasov, navštívte lekára.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Príčiny vypadávania vlasov u žien Priemerné hodnotenie: 5 (1 hodnotenie)

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Doporučené produkty

Čítajte viac

Blízke témy