Domov / / / / Antikoncepcia a vypadávanie vl...

Antikoncepcia a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 18.08.2016

Perorálne kontraceptíva sa od schválenia stali jednou z najobľúbenejších foriem kontroly pôrodnosti používaných v dnešnej dobe. Antikoncepcia je každý rok predpísaná miliónom žien, ale len veľmi málo z nich si uvedomuje, že hormonálna antikoncepcia je bežným spúšťačom vypadávania vlasov u mnohých, ktoré ju užívajú.

Antikoncepčné tabletky potláčajú ovuláciu spojeným účinkom hormónov estrogénu a gestagénu, alebo v niektorých prípadoch samotného gestagénu. Ženy, ktoré sú náchylné k hormonálne spôsobenému vypadávaniu vlasov, alebo tie, ktoré sú precitlivené na hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v ich tele, môžu počas užívania antikoncepcie alebo niekoľko týždňov alebo mesiacov po jej vysadení zaznamenať vypadávanie vlasov v rôznej miere.

Väčšina perorálnej antikoncepcie, je bezpečná a účinná forma antikoncepcie. Bolo dokonca klinicky preukázané, že antikoncepcia má pre niektoré ženy, ktoré ju používajú aj iné zdravotné výhody. Je však nevyhnutné aby si všetky ženy, najmä tie, ktoré majú vypadávanie vlasov v rodine, boli vedomé potenciálne ničivých účinkov antikoncepčných tabletiek na normálny rast vlasov.

Odborníci odporúčajú, aby všetky ženy, ktoré majú záujem užívať perorálnu antikoncepciu na prevenciu počatia užívali iba antikoncepčné pilulky s nízkym obsahom androgénov. V prípade, že máte v rodine silnú predispozíciu na genetické vypadávanie vlasov, odporúčame použitie inej nehormonálnej formy antikoncepcie.

Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek lieky alebo liečba, ktoré menia ženské hormóny, vrátane antikoncepcie, môžu vyvolať vypadávanie vlasov u každého, kto ich užíva.

Progestínové implantáty

Implantáty sú malé tyčinky implantované chirurgicky pod kožu, obvykle na hornú časť ramena. Na zabránenie ovulácie neustále uvoľňujú progestín.

Hormonálne injekcie

Progestínové injekcie sa aplikujú do svalov v hornej časti ramena alebo do zadku. Táto injekcia zabraňuje ovulácii.

Kožná náplasť

Kožná náplasť je umiestnená na rameno, zadok, alebo na iné miesto. Neustále uvoľňuje progestín a estrogén.

Vaginálny krúžok

Vaginálny krúžok je pružný prstenec v priemere asi 2 cm široký, ktorý je vložený do pošvy. Uvoľňuje progestín a estrogén.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Antikoncepcia a vypadávanie vlasov Priemerné hodnotenie: 4 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

Blízke témy